Szigorítják a halálos ítélet kiszabásának feltételeit Kínában

A kínai legfelsőbb bíróság a halálbüntetések számának csökkentéséről rendelkezett, a hatóságokkal együttműködő gyilkosok, illetve az általuk okozott kár megtérítésében segédkező fehérgalléros bűnözők esetében.

A halálbüntetést "a legsúlyosabb bűnök elkövetőinek csak rendkívül kis számára kell alkalmazni" - olvasható a legfelsőbb  bíróság honlapján megjelent közleményben, amely szerint a tartományi  bíróságok szerdán kapták meg az utasítást. A rendelkezés teljes szövegét nem hozták nyilvánosságra.

Amennyiben lehetséges - hangsúlyozza a közlemény - a kiszabott  halálbüntetést két évre fel kell függeszteni, amit azután gyakran élethosszig tartó szabadságvesztésre lehet változtatnak, ha az elítélt jó magaviseletet tanúsít a börtönben.

A hirtelen felindulásból elkövetett gyilkosságokat, például családtag vagy szomszéd megölését, nem kell automatikusan a legsúlyosabb büntetéssel sújtani, ha kártérítést fizetnek az áldozat családjának.

A gazdasági bűnözőkre is enyhébb büntetést kell kiszabni, ha együttműködnek a hatóságokkal törvénytelenül szerzett jövedelmük feltárásában és a kárenyhítésben - áll a közleményben.

Becslések szerint Kínában hajtják végre a legtöbb halálos ítéletet. Az Amnesty International nemzetközi emberi jogi szervezet  szerint 2005-ben legalább 1770 embert végeztek ki a kelet-ázsiai országban, ami akkor a világon végrehajtott összes kivégzés 80 százalékát tette ki, de a tényleges adatok ennél valószínűleg sokkal nagyobbak.
A halálbüntetés visszaszorítását szolgálta a kínai büntető  törvénykönyv novemberi módosítása is, miszerint a legsúlyosabb  büntetés jóváhagyásáról végső fokon ezentúl - a tartományi bíróságok helyett - a legfelsőbb bíróság dönt. (MTI)

Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.