Konkrét emberjogi felvetéseket hiányol Németh Zsolt
- Újabban mintha gyakorlatiasabb lenne a Fidesz Kína-politikája. Korábban élesen számon kérték az emberi jogok és a demokrácia helyzetét.
- Kína a világpolitika megkerülhetetlen tényezője, szerteágazó kapcsolatokra kell törekedni vele. A kereskedelmi kapcsolatokon túl a befektetési kapcsolatok is gyarapodjanak, Magyarország valóban lehetne Kína számára ez EU egyik fontos kapuja. Külpolitikánknak eközben is alapvetően a jogállamiság értékeinek határozott képviseletére kell épülnie, általában is, de különösen, ha egy kommunista országról van szó. Nem lehet a pragmatizmus ürügy az elvtelenségre, az elvi és a gyakorlati megközelítésnek szorosan kapcsolódnia kell egymáshoz.
- Magyarul?
- Mindent tegyünk meg a jó kapcsolatért, de tudjuk, és éljünk is azzal, hogy Kína az olimpia megrendezése kapcsán vállalta az emberjogi helyzet javítását. Akad példa rá, hogy határozott nemzetközi fellépés hatására lép előre. Fontos a véleményszabadság és Tibet helyzetének felvetése, hozzátéve, hogy ezek javulása jobbá tenné Kína nemzetközi megítélését. Gyurcsány Ferenc mostani látogatásán hiányoltam az általánosságokon túlmenő, konkrét emberjogi felvetéseket.
- Amikor ön nemrég Kínában járt, megemlítette a kifogásokat?
- Igen. Nem volt olyan parlamenti, kormányzati és tartományi tárgyalás, ahol ne szóltam volna ezekről. Ragaszkodtunk a tibeti látogatáshoz is, felvetettük az adminisztratív korlátozások feloldását, a dalai lámával való pekingi párbeszéd fontosságát. És kezdeményeztük, hiszen Kőrösi Csoma Sándor révén Tibettel történelmi-kulturális kötődésünk van, emléktábla állítását.
- Hogyan reagáltak a kínaiak a szemrehányásokra?
- Elmondták a saját véleményüket, de sem az adminisztratív korlátozások feloldása, sem a dalai lámával történő párbeszéd ügyében nem voltak elutasítóak. Tajvan kérdésében Peking számára "tabu" az egy Kína elv, mégis, a magyar külpolitika számára fontos kiegészítés lehet a Tajvannal való magyar együttműködés szorgalmazása és a Peking-Tajpej párbeszéd üdvözlése.
- Az elmondottak alapján lehetségesnek tűnik, hogy a Kína-politika esetében támogassa és kiegészítse egymást a magyar kormány és ellenzéke. Tényleg így van?
- Igen. Úgy látom, Kína ügyében meg tudjuk találni a kormánnyal közös megközelítést. Örvendetes, hogy már harmadszor látogat el magyar kormányfő Kínába. De jó lenne, ha mindez egy olyan Ázsia-politikába illeszkedne, amely Japán és India iránt is hasonlóképpen aktív volna: az utóbbi kettőnek is lehetnénk uniós kapuja.