A magyar és a szlovák házelnök is részt vett a Selye János Egyetem ma délutáni tanévnyitóján. Közös sajtótájékoztatójukon Szili Katalalin úgy vélekedett, hogy az elhíresült Benes-dekrétumok érvénytelenítése nem a mai nemzedékek feladata, hiszen a törvénytelenségeket nem ők követték el.
Szili Katalin szerint felül kell vizsgálni a magyarországi jogszabályokat
– A magyar politikusok közül egyébként senki sem szorgalmazza ezt a lépést – tette hozzá a budapesti vendég, aki további a Magyar Gárdával kapcsolatos kérdésekre válaszolva rámutatott, hogy a magyar parlamenti pártok határozottan elítélték a megalakulásukat. Szili Katalin közölte: indítványozni kívánja Gyurcsány Ferencnek, hogy vizsgálják meg, elegendőek-e a jelenlegi magyarországi jogszabályok a szélsőséges megnyilvánulások visszaszorítására.
Pozsonyi partnere, Pavol Paska elképzelhetetlennek tartotta a Benes-dekrétumok érvénytelenítését, mert azok szerinte a második világháború utáni rendezés részét képezik. Közös szlovák-magyar megbkélési nyilatkozatot akkor tart lehetségesnek, ha a dokumentum a két nemzet és a két szomszédállam jövéjére, közös feladataira összpontosít.
Egyébként gondokkal terhelt tanévnyitót tartottak a Selye János Egyetemen. Az alacsony fejkvóta miatt állandó pénzhiánnyal küzd az intézmény: a bérekre és az üzemeltetési költségekre havonta 1,5 millió korona (hozzávetőleg 10 és fél millió forintnak megfelelő összeg hiányzik – közölte Albert Sándor rektor. A révkomáromi székhelyű egyetem esetében tovább ront a helyzeten, hogy fokozatosan bővülő felsőoktatási intézményről llévén szó még nem teljes a diáklétszám. Ezért az elmúlt években a Dzurinda-kabinet többlettámogatást kaptak, amit az idén hiába kértek. Egyelőre csak magyarországi segítséggel számolhat az egyetem: a Szülőföld Alaptól 16,3 millió forint érkezett, a miniszterelnöki hivatal és az oktatási minisztérium pedig 30-30 millió forintot ígért. Az utóbbi 10 milliót már átutalt az egyetem számlájára. Bár ezt a pénzt eredetileg az infrastruktúra fejlesztésére szánták, mégis a folyó kiadásokat fedezésére kénytelenek felhasználni. Szili Katalin, a Magyar Országgyűlés elnöke ígéretet tett arra, hogy továbbra is figyelemmel kísérik az egyetem fejlődését, és lehetőség szerint segítik munkáját. Pavol Paska hasonló értelemben nyilatkozott, szerinte az államnak több pénzt kellene költenie az egyetemekre, a pénzhiány ugyanis nemcsak a Selye, hanem a többi szlovákiai humán tagozatú egyetemek gondja is.
A negyedik tanévét kezdő, magyar tannyelvű állalmi egyetemet már több mint 2700-an látogatják, a nappali tagozatos elsősök száma 600. Évfolyamonként 25-30 külföldi hallgatója is van az intézménynek, főleg Magyarországról, de a Kárpátaljáról és Erdélyből is. Az egyetemen 145 főállású és 55 óraadó tanár oktat.
(pozsonyi tudósítónktól)