Újabb világszövetséget alakítana Szili
A Gyurcsány-kabinet által megszüntetett Magyar Állandó Értekezlet (Máért) anyaországiak nélkül folytatott változatában, az úgynevezett kis-Máért-találkozón a határon túli szervezetek a szlovákiai Párkányban üdvözölték az Országgyűlésben készülő nemzetstratégiai dokumentumot. Kiemelték: az EU-ban a tagállam is kidolgozhat olyan eljárást, amellyel elősegíti a vízumhoz jutást. Pásztor István, a Vajdasági Magyar Szövetség elnöke a letelepedés nélküli kettős állampolgárság bevezetésében látja a Délvidék és Kárpátalja anyaországi kapcsolattartásának biztosítékát. A konferencia kéri a magyar kormányt a nemzeti vízum hatékony rendszerének bevezetésére Kárpátalja esetében. Hangsúlyozzák, hogy a nemzeti kisebbségek fennmaradása szempontjából elengedhetetlenül fontos a helyi kisebbségi önkormányzati rendszerek (autonómiák) minél teljesebb megvalósulása.
Gémesi Ferenc, a Miniszterelnöki Hivatal illetékes államtitkára kiemelte: azt várta, hogy hangsúlyosabban foglalkoznak a térségfejlesztéssel, hiszen ezen a területen a magyar kormány továbbra is várja tőlük a javaslatokat.
Közben nemzetpolitikai törvény benyújtását tervezi Szili Katalin (MSZP), az Országgyűlés elnöke. Ez egyebek között azt javasolná, alakuljanak véleménynyilvánító fórumok, amelyeken a civil szféra, az egyházak és a fejlesztési együttműködésbe bevont régiók is részt vehetnek. A határon túli magyar közösségek állandó budapesti képviseletének, valamint brüsszeli lobbiirodájának létrehozását is fontolgatja. A Magyarok Világszövetsége korábbi funkcióinál szélesebb skálán működő, köztestületi jogi státusszal rendelkező átfogó, állandó világszervezet létrehozását is megfontolandónak tartja.
Gémesi szerint a kormány kész tárgyalni a javaslatról, ha majd elkészül annak végleges változata. De nem támogatnák a Máért felélesztését, vagy egy ehhez hasonló intézmény létrehozását. A világszervezetéhez hasonló alakulat tervét illetően emlékeztetett arra, az MVSZ kiszolgáltatta magát egyéni és politikai céloknak, és nem garantálható, hogy ez nem történne meg újra egy hasonló szervezettel. Újabb intézmények helyett azt javasolja, hogy a határon túli magyar szervezetek kapcsolódjanak be a regionális fejlesztési tanácsokba.