Új ingatlanadó helyett átírják a régit

Nem lesz értékalapú ingatlanadó, de azért lehet majd az ingatlanokat érték alapján adóztatni - önkormányzati döntés alapján. A koalíciós egyezség még nincs meg erről, és kérdés, leviszik-e a luxusadó határát 50 millió forintra.

A Pénzügyminisztérium azt javasolja a kormánynak: 2009 januárjától tegye lehetővé, hogy az építmény- és telekadót a helyi önkormányzatok egységes elvek mentén érték-alapon is kivethessék - nyilatkozta lapunknak Veres János pénzügyminiszter. Úgy tudjuk: az erről szóló törvénytervezetet még az ősszel beterjesztenék a parlamentnek, erre azért lehet szükség, hogy az önkormányzatok - ha akarják - tényleg alkalmazhassák az új adóztatási elvet. Így ráadásul az unióval is el lehet fogadtatni: Magyarország végrehajtja a konvergenciaprogramban tett vállalását, és lesz egységes értékalapú ingatlanadó 2008-ban - ha csak törvényszöveg formájában, és egyáltalán nem az eredeti elképzelésnek megfelelően. Ez a megoldás esetleg megfelelhet a koalíciós szerződés idén nyári módosításának is, ugyanakkor elfogadható lehet az ingatlanadót, mint olyat ellenző szocialista frakciónak.

 

A pénzügyminiszter azt követően nyilatkozott, hogy Kékesi Tibor, az MSZP-frakció költségvetési munkacsoportjának tagja az MTI-vel közölte: nem lesz jövőre ingatlanadó, azt ugyanis most "nem praktikus" bevezetni. A képviselő úgy fogalmazott: az önkormányzatok "segítséget kapnak", hogy értékalapon vessék ki az eddig is így kivetett telek- és építményadót. Kékesi szerint az MSZP elnöksége elfogadta ezt, a frakciónak pedig ez már a döntése. Hozzátette azonban, hogy a javaslatot még a koalíciós partnerrel is egyeztetni kell. A szabad demokraták szerint szükség van értékalapú ingatlanadóra - kérdés, a megoldást elfogadják-e.

A nyilatkozatokból kitűnő elképzeléssel ugyanis lenne is meg nem is értékalapú ingatlanadó. Az építmény- és telekadót jelenleg is ki lehet vetni érték alapon, ám az értékmeghatározás módját az önkormányzatokra bízza a törvény. Nem is igazán élnek a lehetőséggel a helyi testületek, három-négy önkormányzatot kivéve. A probléma az értékmeghatározással van. A pénzügyi tárca erre kidolgozott általános módszere a luxusadónál bevezetett forma: utcák szerint árkategóriákat alkalmaznak (négyzetméterenként), és az így adódó összeget korrigálni kell az épület kora, elhelyezkedése, komfortfokozata alapján. Így a piaci ártól meglehetősen eltérő adóalap jön ki, de a rendszer országosan egységes értékmeghatározási segítséget ad.

Vélhető, hogy a mostani törvénymódosítással azt tennék lehetővé, hogy 2009-től az az önkormányzat, amelyik akarja, a luxusadós besorolás alapján is megállapíthassa minden ingatlan értékét, és ez alapján vethessen ki adót. Ez meglehetősen távol van az eredeti tervtől.

Az elképzelés a konvergenciaprogram elkészítésekor a kötelező értékalapú ingatlanadó volt, 2008-as bevezetéssel. Az időpont közben tolódott, és a koalíciós szerződés módosításának aláírásáig a terv egy viszonylag sok helyütt alkalmazott helyi adófajtává szelídült. Akkor az merült fel, hogy négy másik - az építmény-, a telek-, a kommunális és a nyaralókra kivetett ingatlanadó - helyett lépne be az egységes alapú ingatlanadó. Miután ezeket több önkormányzat alkalmazza, vélhető volt, hogy az új értékalapú ingatlanadót is nagyobb számban vetnék ki. A mostani terv még visszafogottabb: maradnának az eddigi adók, és csak újabb választási lehetőségként merülne fel az értékalap bevezetése.

Az persze még mindig kérdés, mi lesz a luxusadóval. Ennek az értékhatárát lejjebb vitte volna a pénzügyi tárca, ám a javaslatot nem fogadták el a szocialisták. Kékesi most azt mondta, még nem alakult ki végleges álláspont, de jelenleg erősebb az az elképzelés, amely szerint nem kell csökkenteni az értékhatárt. Jelenleg a 100 millió forintnál "többet érő" (az adóalap-meghatározás szerint ezt az összeget meghaladó) ingatlanokra vetnek ki luxusadót. A százmilliót meghaladó adóalaprész után kell fél százalékot fizetni. Vagyis: egy százhúszmillióra értékelt ház után százezer forint az éves adó - de a korrekciók miatt (no meg azért, mert a medence, a kivitel és az extrák nem számítanak az adómeghatározáskor) inkább 150-160 milliós paloták után kell csak ilyen terhet ma fizetni. Ma például a luxusadót Budapesten 525 ingatlan után fizetik. Mint azt megírtuk: az elképzelt 50 milliós értékhatárral Budapest legjobb 16 utcáján lehetne 80-90 négyzetméternél nagyobb ingatlanokkal bekerülni a luxusadót fizetők táborába (évi száz-százhúszezer forintos teherrel). Budapest legtöbb helyén ugyanehhez legalább 150-200 négyzetméter feletti ingatlan haladná meg az ötvenmilliós adóalapot.

A Fidesz továbbra is minden parlamenti eszközt felhasznál annak érdekében, hogy megakadályozza az ingatlanadó bevezetését - közölte Szijjártó Péter, a párt szóvivője. Szerinte minden esetben, amikor a szocialisták tagadták új adófajták bevezetését, a végeredmény új adófajta bevezetése lett. (MTI)

Érthetetlennek nevezte a koalíciós partner állásfoglalását az ingatlanadóról Kóka János, az SZDSZ elnöke. A liberális frakció jövő hétvégi ülésén elemzi a helyzetet, addig is a pártelnök tájékoztatást vár a kormánytól. Az SZDSZ vezetősége értesülésünk szerint felháborodással fogadta a szocialisták bejelentését, bár túlságosan nem lepődhettek meg - Veres János már korábban jelezte: az MSZP-ben nincs meg a kellő támogatottsága az ingatlanadónak. (Ny. M.)



Adónem Adóalap Adómérték 2006-ban az adót kivető önkormányzatok száma 2006-os bevétel (milliárd forint)
Építményadó hasznos alapterület vagy korrigált forgalmi érték maximum 900 forint/m2 vagy 3 százalék 378 lakás és 732 nem lakáscélú ingatlanra  47,9
 Telekadó telek területe vagy korrigált fogalmi értéke maximum 200 forint/m2 vagy 3 százalék 404 5,7
 Magánszemélyek kommunális adója az ingatlan darabja maximum 12 ezer forint 2203 8,3
Idegenforgalmi adó építmény után lakásnak nem minősülő, üdülésre, pihenésre alkalmas épület hasznos alapterülete maximum 900 forint/m2 164 1,2
Luxusadó az ingatlan számított értékének a 100 millió forintot meghaladó része 0,5 százalék kötelező mindenkinek* kicsivel több mint 100 millió forint
Jelenleg hatályos helyi ingatlanadó-fajták


*A legtöbb önkormányzatnál a számítás, illetve az értékbesorolás alapján nem volt 100 millió forint feletti értékű ingatlan.

Forrás: Népszabadság-gyűjtés, Pénzügyminisztérium

A szocialista frakció váratlanul beelőzte Veres Jánost az ingatlanadótervek nyilvánosságra hozásával
A szocialista frakció váratlanul beelőzte Veres Jánost az ingatlanadótervek nyilvánosságra hozásával
Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.