Béremeléssel, adóval a hálapénz ellen

A hálapénz visszaszorításáról a kormányfő felkérésére öszszeállított dokumentum a betegektől kapott pénz megadóztatását, kórházon belüli újraosztását, az orvosi bérek rendezését, a páciensek választási lehetőségeinek bővítését kezdeményezi.

A tiltás nem segít, csak több eszköz együttes bevetése, és a türelem hozhat sikert a hálapénz elporlasztására - állítja a miniszterelnök kérésére e témáról készült dokumentum. A szakértők által összeállított javaslatcsomag egy sor eszközt felsorol - az orvosi bérek rendezését, a betegek orvos- és szolgáltatóválasztási lehetőségének bővítését, a hálapénz legalizálását, ezzel a megadóztatását, a főorvosi borítékok kórházon belüli újraosztását - az egészségügyi hálapénz felszámolására.

A lapunk birtokába került munkaanyag egyebek mellett a bérek javításával mérsékelné az orvosok érdekeltségét a boríték elfogadására. A jelenlegi szakorvosi átlagjövedelmet tíz-tizenöt év alatt megnégyszereznék. Ennek becsült költsége évi mintegy 900 milliárd forint lenne. További javaslat szerint a hálapénzt egy közös kalapba kellene tenniük az orvosoknak, és újraosztani a gyógyításban résztvevők között.

További elképzelés szerint a jogalkotóknak tételesen fel kellene sorolniuk, hogy mi jár a biztosítási díj ellenében, illetve mi az (különszoba, személyes ápolás, választott orvos), amit csak további fizetés ellenében (vagy kiegészítő biztosításért) várható el. A szerzők hangsúlyozzák: sulykolni kell, hogy a biztosítással és a vizit-, illetve kórházi ápolási díjjal az emberek már megfizették a kötelező csomagban felsorolt szolgáltatásokat, és nincs szükség újabb kiegészítésre.

A soronkívüliség külön pénzzel való megvásárlását azzal váltanák ki a szakértők, hogy lehetővé tennék a betegnek a mostaninál szabadabb orvos-, illetve intézményválasztást. A beteg önköltséggel megkerülhetné a várólistákat, különösen az egynapos ellátások esetében.

Horváth Ágnes egészségügyi miniszter a Népszabadságnak elmondta: csak részelemeket tart megvalósíthatónak a komplex csomagból. Számára egyetlen olyan javaslat sem támogatható, amely legalizálja a hálapénz bármely formáját. Így például a megadóztatás vagy újraosztás. Minden egyéb elgondolást szükségesnek és mielőbb megvalósítandónak ítél.

Az orvosi kamara nem tartja időszerűnek, hogy új etikai alapokra helyezze a hálapénz kérdését. Most az etikai kódex mindössze annyit tesz, hogy jelzi: a hálapénz az orvosnak utólag adott önkéntes juttatás, az orvosnak pedig olyan magatartást kell tanúsítania, amelyből egyértelműen következik, hogy az ellátás minősége a juttatástól független.

A hálapénz becsült nagyságrendje

1999: 33 milliárd forint
(Kornai és társai, Tárki)

2002: 40,6 milliárd forint (KSH)

2005: 58,7 milliárd forint (KSH)

2006: 100 milliárd forint
(Medián, Szonda Ipsos, ESKI)

2007: 28 milliárd forint
(Generali Reform Műhely, Medián)

Alkalmankénti összegek:

Háziorvosnál 4-6000 forint

Szakrendelői orvosnál 6-9000 forint

Kórházi orvosnál 16 000 forint

Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.