Valóban nagy dobás...
Párizs és Helsinki után immár harmadszor.
Ehhez képest az, hogy első két kísérlete érvénytelen volt, szót sem érdemel; az már inkább, milyen versenyben bizonyult a legjobbnak. Olyanban, amelyben heten dobtak 80 és négyen 81 méter fölött, s amelyben Primoz Kosmus Tyihon zárómutatványa után megkísérelte visszaverekedni magát az első helyre, ám már "csak" 82,29 méterre volt képes. Utolsó dobása Pars Krisztiánnak is volt, s azzal (80,93) előrebrusztolta magát az ötödik pozícióig. Hogy előzőleg miért nem röpült távolabb a szer - esetleg az egyéni legjobb (82,45) vagy az idei toperedmény (81,40) tájékáig -, azt persze, joggal kérdezhetik. A sajtóhelyen is csak tűnődött az ember: kísért-e a "magyar betegség" (döntőben elillan az önbizalom), netán...
"Sajnálom, hogy nem előbb dobtam nyolcvan fölé a kalapácsot - reagált később az olimpiai ötödik, huszonöt éves Pars. - A bemelegítés előtt éreztem valamit a bal combomban; hogy mit, azt pontosan nem tudom megmondani, mindenesetre emiatt nem tudtam a tökéletes mozdulatsort elvégezni. És bármennyire is igyekeztem függetleníteni magam a helyzettől, csak a végére sikerült kikapcsolnom. Azért meg kell becsülni ezt az ötödik helyet, mert erős, rutinos mezőnyben sikerült elérnem azt. Például mögöttem két olimpiai bajnok, Murofusi és Ziolkowski végzett..." Tyihon is nyilatkozott, lazát: "Amint azt láthatták: semmi sem lehetetlen. Akkor sem estem kétségbe, amikor éreztem, hogy nem vagyok eléggé bemelegedve, mivel egy verseny nem két dobásig tart. Az utolsónál is csak annyit mondtam magamnak: csináld!"
Mielőtt ez elhangzott, láttuk a női 3000 m akadályt: a világcsúcstartó orosz Gulnara Szamitova-Galkina alig a viadal feléig vezetett, aztán a kenyai Eunice Jepkorir futott az élen, de csak addig, amíg az e távon 2005-ben vb-ezüstérmes Jekatyerina Volkova, valamint Tatyana Petrova le nem rázta őt. Volkova végül simán nyert, akárcsak férfi 10 000 méteren Kenenisa Bekele. Simán? Azért az utolsó körben - na jó: előtte is... - akadt némi helyezkedés; hogy mást ne mondjunk, az éltriót alkotó kenyai Martin Irungu Mathathi, Bekele és az ő honfitársa, Sileshi Sihine közül utóbbi a zárókörben "nekiállt". Nevezett egy-egy vb-ezüst és -bronz, továbbá az athéni olimpián elért második helye után megérdemelte volna lassan a győzelmet, ellenben Bekele az utolsó kanyarban úgy otthagyta állandó riválisát, hogy. A klaszszis a 2003-as és 2005-ös vb, valamint az athéni játékok után aratta újabb tízezres diadalát. "Ha a verseny vége előtt három körrel jól érzi magát az ember a bőrében, akkor nem okoz gondot a győzelem. Mármost én ekkor nem voltam valami fitt, de szerencsére sikerült felfrissítenem magam" - értékelt Bekele.
A hármasugrást - az olimpiai és világbajnok svéd Christian Olsson távollétében - szerényebb figyelem övezte, erre a világranglista-vezető brazil Jadel Grigoriót megelőzte a portugál Nelson Evora, aki "élete versenyén" idei legjobbjával (17,74) végzett az élen.
Hogy női 100 méteren ki nyert, azt jó öt percig senki nem tudta...
A "tömegbefutónál" elsőre legföljebb annyit lehetett észlelni, hogy a jamaicai Veronica Campbell és az amerikai Lauryn Williams között dőlt el az elsőség, majd a részvevők hosszas sétálgatásba kezdtek a rekortánon. Végül Campbell "viszszaadhatta" Williamsnek a 2005-ös finist: akkor az amerikai hódította el a vb-címet és a jamaicai futott be másodikként...
Egyebekben Vári Edit 13,28-cal kiesett a 100 m gát előfutamában (a harminckét éves versenyző egyéni legjobbja az idén elért 13,06...), s búcsúzott a 400 méter elődöntőjében érdekelt Petráhn Barbara is (15,12-vel hetedik lett futamában), ám esetében már az is nagy szó volt, hogy idáig eljutott. Hát, így állunk mi.
EREDMÉNYEK
Férfiak. 10 000 m: 1. Kenenisa Bekele (etióp) 27:05,90, 2. Sihine (etióp) 27:09,03, 3. Mathati (kenyai) 27:12,17. Hármas: 1. Nelson Evora (portugál) 17,74, 2. Gregorio (brazil) 17,59, 3. Walter Davis (amerikai) 17,33. Kalapácsvetés: 1. Ivan Tyihon (fehérorosz) 83,63, 2. Kozmus (szlovén) 82,29, 3. Charfreitag (szlovák) 81,60, ...5. Pars Krisztián 80,93.
Nők. 100 m: 1. Veronica Campbell (jamaicai) 11,01, 2. Williams (amerikai) 11,01, 3. Jetter (amerikai) 11,02. 3000 m akadály: 1. Jekatyerina Volkova (orosz) 9:06,57, 2. Petrova (orosz) 9:09,19, 3. Jepkorir (kenyai) 9:20,09.