Takács Albert: a jogszabályokból hiányzik a demokrácia egészséges önvédelme
Így fordulhat elő, hogy ezen szabadságjogok keretei között nemegyszer olyan képződmények, jelenségek és szervezetek jelennek meg, amelyek egy alkotmányos demokráciában tűrhetetlenek - válaszolta a Kurucinfóval és a Magyar Gárdával kapcsolatos újságírói kérdésekre Takács Albert, amikor látogatást tett a Heves Megyei Igazságügyi Hivatalban.
Hozzátette ugyanakkor: több mint tíz év után a jogi újraszabályozás rendkívül nehéz.
Takács Albert elmondta, hogy a miniszterelnök felkérésére elkészítette a Kurucinfo című hírportálon megjelenő kirekesztő megnyilvánulások korlátozásáról szóló javaslat első változatát.
A miniszter részletekbe nem kívánt bocsátkozni azt megelőzően, hogy Gyurcsány Ferenc olvasta volna a dokumentumot, csak annyit árult el, hogy olyan javaslatokról van szó, amelyek a jogrendszer felforgatása nélkül nyújthatnak megoldást.
Ennek kapcsán utalt arra, hogy a polgárjogi, személyiségvédelmi jogszabályok ma is lehetőséget nyújtanak jogi lépésekre, és a büntetőjog is tartalmazza a rágalmazás, a becsületsértés, vagy a közösség elleni izgatás tényállását.
Ugyanakkor a nemzetközi jogsegély szükségessége miatt elemezni kell egy külföldi állam jogrendszerét is.
A jogi megoldás viszont csupán a lehetséges kivezető út egyik oldala, emellett olyan civil magatartásra van szükség, amely elítéli az agressziót és a kirekesztést - tette hozzá.
A Magyar Gárdáról szólva hangsúlyozta, hogy annak deklarált céljai más, például sportegyesületek céljai között is megtalálhatóak, a jogrendszer nem tudja felmérni, hogy eltér-e egymástól a deklarált cél és a tényleges szándék. Ugyanakkor alkotmányos szervezet tevékenysége nem irányulhat valaki, vagy valakik ellen - szögezte le a miniszter.
Gyurcsány Ferenc a múlt héten levélben kérte Takács Albert igazságügyi és rendészeti minisztert, hogy haladéktalanul vizsgálja meg, milyen - korábban nem alkalmazott - alkotmányos eszközök állnak a Magyar Köztársaság rendelkezésére ahhoz, hogy megvédje önmagát és polgárait a Kurucinfó gyűlöletkeltő gyakorlatával szemben.
A kormányfő azt kérte, a vizsgálat terjedjen ki arra, hogy a hatályos magyar büntető jogszabályok, illetve a sajtótörvény rendelkezései megteremtik-e a Kurucinfóval szembeni arányos fellépés jogalapját.
A levélben azt is kérte a minisztertől, vizsgálja meg, hogy van-e mód a határozottabb fellépésre a tartalmait külföldi szerver, vagy szerverek segítségével elérhetővé tevő portál ellen nemzetközi együttműködés, jogsegélyegyezmény vagy más jogi eszköz felhasználásával. A kormányfő arra kérte a minisztert, hogy a Kurucinfóval szembeni jogi fellépés lehetőségeiről készült összesítést a lehető legrövidebb időn belül készítse el, és jelentés formájában tárja a kabinet elé.
(MTI)