Tyson "kiütéssel" győzött

- Asahara! Asahara! Útbaigazítóm - ötszáz méterre a szállodától - meglehetősen hevesen magyarázta, ki lesz az, akitől az óriási meglepetést várják itt, Oszakában a derék házigazdák, és óriási szerencsémnek tartottam, hogy a térkép mellett a The Daily Yomiuri című, vaskos újság vasárnapi száma is a kezemben volt, különben azt gondoltam volna, emberem kissé megőrült a harminc fok fölötti hőmérséklettől, továbbá a még este is döglesztően magas páratartalomtól. Asahara, bizony! - reflektáltam mosolyogva, hiszen ez a harmincnégy esztendős japán sportember nem kisebb klasszist utasított maga mögé a szabadtéri világbajnokság főkategóriája, vagyis a 100 méteres síkfutás előfutamában, mint korunk - ekkor még azt mondtuk - egyik legnagyobb klasszisát, Tyson Gayt. És bár e produkció valóban csettintést érdemelt, azzal minden "realista" tisztában volt, hogy Gay vagy a futamát szintén másodikként záró, 9,77-tel világcsúcstartó Asafa Powell nem az előzetes csatározások alatt kívánja kifutni magát Oszakában...

De nem ám!

Ezzel együtt a korábban távolugróként is kísérletező, komoly eredményt fel nem mutató Asahara Nobuharu elérte, hogy a szombatot az ő napjának nyilvánítsák, hanem aztán jött a másnapi elődöntő, amelynek során összesítésben "magasan" a legrosszabb idővel (10,36) bukott ki az immár csak tizenhat tagot számláló mezőnyből, miközben Gay 10,19-ről kerek 10-re, Powell 10,34-ről 10,08-ra javult két futás között. És ettől kezdve az ember alig várta már a döntőt, hogy végre összecsapjon az idén egyaránt öt nemzetközi versenyt nyerő, ám egymást elkerülő két sztár; kivált, mert a magabiztos amerikai sprinter legoptimistább perceiben világcsúcsdöntést is előirányzott.

Mármost rekord nem lett belőle, de nem nagyon panaszkodott senki.

Amúgy a döntőben már nem volt ott a 2003-as világbajnok, az előző körben elbúcsúzott Kim Collins (hej, Párizsban milyen riadt keresgélés kezdődött, hogy hol is van a friss bajnok otthona, St. Kitts és Navis szigete!), miként már az előfutamban búcsút inthettünk az olimpiai ezüstérmes portugál Francis Obikwelunak, aki - dobogóesélyessége dacára - érthetetlen kilépése miatt köszönhetett el a legnagyobbak megmérettetésétől. Viszont ott volt a rekortánon az eddig kevéssé jegyzett Derrick Atkins a Bahamákról, és ha már ott volt, nem nyomozott a többiek után: keményen ment a jól kezdő Powellal, valamint a nagy hajrát sejtető Gayjel. Kevéssel féltáv után már nemcsak sejtette, hanem szemléltette is a kemény végjátékot a honfitársa, a legutóbbi, Helsinkiben rendezett vb-n 100-on és 200-on is első, azóta "doppinggyanús" Justin Gatlin babérjaira törő Gay, és igen: 9,85-tel (rendben: lehetett volna jobb is...) száguldott a célba, megelőzve a mind erőtlenebb jamaicai elé lépő, egyéni legjobbjával második Atkinst.

"Százszázalékosan biztos voltam magamban, még akkor is, amikor láttam, hogy elrontottam a startot, illetve, hogy Asafa ellépett mellőlem. Hatvan méter után már azt éreztem, hogy befogtam őt, és ettől kezdve nem volt miért izgulnom!" - nyilatkozta a trónra lépő aranyérmes.

Hasonlóan lehengerlő teljesítményt nyújtott Carolina Klüft, aki - folytatva szédítő szériáját - 7032 ponttal, Európa-csúccsal győzött hétpróbában. Öt esztendeje, a müncheni Eb óta képtelen legyőzni bárki is ezt a végtelenül kedves, aranyos hölgyet: ez annyit tesz, hogy tizennyolc versenyt nyert sorozatban, természetesen az olimpiaival együtt... És akkor tegyük hozzá azt is: Klüft még csak huszonnégy esztendős, azaz van hová "fejlődnie", jóllehet akit hetvenezer néző - közte a 800 méteres záró szám előtt a páholyába ülő Akihito japán császár - ünnepel ily önfeledten a vetélytársakkal megejtett tiszteletkörben, azt aligha érheti nagyobb elismerés. Hát, persze, hogy Klüft nem is nagyon tudott mit elemezni: "El sem hiszem... Keményen dolgoztam az elmúlt két napban, és csak hajtottam, hajtottam magam előre. Végtelenül boldog vagyok!"

Egyebekben - ezzel akartam nyitni az új bekezdést, csakhogy ebben a sportágban egymást érik a nagyobbnál nagyobb mutatványok, így ez az átkötés értelmetlen lenne.

A férfi maratoni futóverseny például maga volt a horror, s nem csupán azért, mert 42 195 kilométert kellett megtenniük a részvevőknek, hanem azért is, mert a már említett klíma minimum "gyilkos". Ez utóbbi jelzőt amúgy az ötödikként beérő japán Ogata Tsujosi említette, amikor arról faggatták, miként élte túl az erőpróbát ("miért, túléltem?"), ráadásul az sem enyhítette a sportemberek kínjait, hogy a menetirány főbb pontjain kihelyezett zuhanysor alatt futhattak el. Az aranyérmet a huszonnégy éves kenyai Luket Kibet érdemelte ki - a címvédő marokkói Zsauad Garib most nem állt rajthoz -, majd beérkezvén lazán azt mondta: "Teljesen jól éreztem magam a verseny közben, nekem különösebb gondot nem okozhat az effajta klíma." Na igen: aki otthon "laboratóriumi" körülmények között edz...

A férfi súlylökést a világranglista-első, fedett pályás vb-n már győztes Reese Hoffa nyerte, majd medálját szorongatva felhívta az édesanyját. Noha kiugró eredménynél megesik az ilyesmi, azt feltétlenül tudni kell: az amerikai kemény legényt - ránézésre futva menekülne előre az ember - a mamája négyéves korában lelencbe adta, hogy aztán a sportoló mintegy tizennyolc esztendő múlva, az interneten találja meg szeretett felmenőjét... A női 10 000 méteren a címvédő etióp Tirunesh Dibaba végzett az élen, s ha lett volna rá lehetősége, ő is személyesen jelentkezik be, méghozzá Istennél, hogy hálát rebegjen neki azért: borzasztó gyomorfájása közepette maradt ereje a befejezésre. Nem utolsósorban gratulálunk Jefferson Pereznek is, mivel egyhuzamban harmadik vb-címének örülhetett a 20 km-es gyaloglásban.

Persze magyarok is vannak az atlétikai vb-n.

És remélhetőleg az elkövetkezendő napokban "előrébb" is foglalkozhatunk velük.

A legfőbb reménység, Pars Krisztián kalapácsvető elsőre túldobta a kívánt 77 méteres szintet kategóriája selejtezőjében (79,11), majd szerényen megjegyezte, hogy akklimatizálódása jól sikerült (valóban), és a döntőben szeretné megmutatni. Hasonlóképpen eredményesen zárult a diszkoszvetés kvalifikációja, amelynek során Kővágó Zoltánnak és Máté Gábornak (65,71, illetve 65,13) nem okozott gondot a finalista pozíció megszerzése, s továbblépett a 400 méteren érdekelt Petráhn Barbara is; más kérdés, hogy erre az előmenetelre kevesen fogadtak volna, hiszen a versenyzőnő idei legjobbját (52,68) jócskán megjavítja (51,86) folytathatja a vetélkedést a döntőért. A végére hagytam a rossz hírt: Kürthy Lajos - noha csodát senki nem várt tőle - nem jutott túl a súlylökés selejtezőjében.

Azt mondom, ennél nagyobb baj ne is érjen bennünket.

EREDMÉNYEK

Férfiak. 100 m: 1. Tyson Gay (amerikai) 9,85, 2. Atkins (bahamai) 9,91, 3. Powell (jamaicai) 9,96. Maratonifutás: 1. Luke Kibet (kenyai) 2:15,59, 2. Sami (katari) 2:17,18, 3. Röthlin (svájci) 2:17,25. 20 km gyaloglás: 1. Jefferson Perez (ecuadori) 1:22,20, 2. Fernandez (spanyol) 1:22,40, 3. Ghoula (tunéziai) 1:22,40. Súly: 1. Reese Hoffa (amerikai) 22,01, 2. Nelson (amerikai) 21,61, 3. Mihnyevic (fehérorosz) 21,27.

Nők. 10 000 méter. 1. Tirunesh Dibaba (etióp) 31:55,41, 2. Abeylegesse (török) 31:59,40, 3. Goucher (amerikai) 32:02,05. Súly: 1. Valerie Vili (új-zélandi) 20,54, 2. Osztapcsuk (fehérorosz) 20,48, 3. Kleinert (német) 19,77. Hétpróba. 1. Carolina Klüft (svéd) 7032, 2. Blonszka (ukrán) 6832, 3. Sotherton (brit) 6510.


Oszakában minden rendben, minden a helyén...

És mégis komoly hiányérzetünk van.

Nem Kürthy sporttárs kiesése, nem az IAAF-kongresszus, és még csak nem is néhány sztár távolléte miatt. Hanem azért, mert nincs itt egy olyan ember, akinek föltétlenül a helyszínen kellene lennie. Néző, sportoló, gyúró, technikai vezető vagy éppenséggel újságíró szépen megtölti a Nagai stadiont, viszont a sportág legrangosabb vetélkedőjén először esik meg, hogy nem ül ott fent, a sajtótribünön vagy - még inkább - a VIP-páholyban Gyulai István. Aki hiába töltött be magas hivatalt az IAAF-nél (főtitkárit), igazából az atlétika mindenese volt: elmagyarázta, előkereste, elintézte, megmutatta, megmondta, megoldotta.

Hiányzik.

A klasszikus táv befutója: első Gay, második Atkins
A klasszikus táv befutója: első Gay, második Atkins
Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.