Kivégzések Japánban és Texasban

Felakasztottak három halálraítéltet csütörtök hajnalban Japánban. A kivégzésekről a japán igazságügyi minisztérium számolt be, de nem közölték sem a kivégzettek nevét, sem azt, milyen bűncselekmény miatt ítélték el őket. Texasban a négyszázadik embert végeztek ki a halálbüntetés visszaállítása óta.

A Kyodo japán hírügynökség jelentése szerint egy 60, egy 63 és egy 69 éves férfiról van szó, akiket az Amnesty International nemzetközi jogvédő szervezet információi szerint gyilkosságért ítéltek el. Kettőt közülük rablás bűntettében is bűnösnek találtak.

Tavaly karácsonykor négy, idén áprilisban további három halálbüntetést hajtottak végre a távol-keleti szigetországban; vagyis az újabb kivégzésekkel tízre emelkedett az elmúlt nyolc hónapban végrehajtott halálos ítéletek száma.

Feltételezések szerint jelenleg száz körül lehet a halálraítéltek száma Japánban. A tokiói kormányt rendszeres bírálják a jogvédők a kivégzések körüli titkolózás miatt.Texasban végrehajtották a négyszázadik kivégzést

Az egyesült államokbeli és európai tiltakozások dacára szerdán Texasban kivégeztek egy gyilkost. Ez volt a négyszázadik kivégzés a déli szövetségi államban azóta, hogy ott negyedszázada visszaállították a halálbüntetést.

A 32 éves elítéltet, bizonyos Johnny Connert helyi idő szerint szerda este végezték ki méreginjekcióval a huntsville-i börtönben.

Connort 1998-ban ítélték halálra egy bolti pénztáros meggyilkolásáért. Noha mindvégig tagadta, hogy ő követte volna el a bűncselekményt, az ujjlenyomatait megtalálták a tett helyszínén, és három tanú is tettesként azonosította.

Texas államban 1982-ben vezették be újra a halálos ítéletek végrehajtását, hat évvel azután, hogy a szövetségi legfelsőbb bíróság megszüntette a halálos ítélet tilalmát. Azóta egyetlen másik amerikai államban sem hajtottak végre annyi kivégzést, mint a déli államban. Idén Conner volt a 21., akin végrehajtották a halálos ítéletet. A Houston Chronicle című helyi lap jelentése szerint a jövő héten három újabb kivégzést hajtanak végre Texasban.

Az Európai Unió a 400. kivégzés előtt nyilatkozatban kérte Rick Perry texasi kormányzótól, hogy hirdessen moratóriumot a halálbüntetések végrehajtására, de a republikánus párti politikus visszautasította a felvetést. "Tiszteljük európai barátainkat, méltányoljuk, hogy érdeklődnek államunk és törvényeink iránt", de a texasiak már régen úgy döntöttek, hogy a halálbüntetés alkalmas eszköz arra, hogy a gonosztevők bűnhődjenek a polgárok ellen elkövetett szörnyű bűntettekért - közölte Rick Perry.

(MTI)

Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.