Pénzben siker az egészségügyi reform
A gyógyszerpiac újraszabályozása, a kórházi ellátások szűkítése, valamint a potyautasok kiszűrése meghozta az eredményét: a rendszerváltás óta először nem a költségvetésnek kell kipótolnia az egészségügyi ellátásokra elkölthető összegeket, hanem fordítva, az alap "tesz hozzá" várhatóan körülbelül 15-20 milliárd forintot a közkiadásokhoz. Ez az összeg a tervek szerint az egészségügyi ellátókhoz kerül az év végén - mondta a ma utolsó munkanapját töltő Major Zoltán, az OEP főigazgatója újságíróknak.
A gyógyszerkasszában biztosan nem lesz túlköltés. A kormányzat optimista, becslései szerint azt a 40-50 milliárd többletterhet, amit a tb hárított a gyógyszervásárlókra a támogatáscsökkentésekkel, visszanyerik: 8-10 milliárdot a gyógyszerlicit árleszorító hatásából, 30-40 milliárdot az olcsóbb gyógyszerek használatával. (Az idén eddig 1300 készítmény térítési díja csökkent, augusztus végétől további 18 orvosság lesz olcsóbb.)
A vizitdíj és a kórházi napidíj bevezetése is csökkentette a pénztár kiadásait. A szakorvosi rendelőkben 15-20 százalékkal csökkent a betegek száma. Az előzetes becslések szerint 32 milliárd forinttal kevesebb közpénzt kell kifizetni az ellátásokra az év végéig, s ebből csak a fel nem írt gyógyszerek hoznak 12 milliárdot. A főigazgató hozzátette: a reform kedvezőtlen jelensége, hogy miközben az volt a cél, hogy a kórházak helyett a szakorvosi rendelőkben kezeljék a betegeket, a járóbeteg-ellátásban mintegy ötmilliárd forintot nem tudtak a célra kifizetni. Ezért felülvizsgálják a finanszírozási rendszer szabályait.
Az orvoshoz fordulás mérséklődése a táppénzre is hatással volt. Az ellátásra mintegy 8-9 milliárddal kevesebbet fizet majd ki év végéig a pénztár, mint tervezte. Megjegyezte: nem lesz ekkora siker a gyógyászati segédeszközök piaca, mert a legutolsó kormányzati korrekciós intézkedések mintegy 5,5 milliárddal növelik a kiadásokat a tervezett összeghez képest. A jogviszonytisztázásnak köszönhetően viszont eddig 260 ezer új járulékfizető lépett a rendszerbe, de még 580 ezer ember sorsa bizonytalan.