"Kassa II"
Ebből háború nem lesz, hacsak az Egyesült Államok nem volna kész háborúba menni a Moszkva ölelésétől szabadulni akaró, darab ideje - nem viszonzatlanul - hozzá dörgölődző kaukázusi köztársaságért. Tudjuk azonban: ez totális képtelenség. Magának Grúziának pedig nemhogy az orosz hadsereg legyűréséhez, még saját, az oroszokhoz húzó szakadár tartományainak (Abházia, Dél-Oszétia) megtartásához sincsen katonai ereje.
Ahhoz azonban van, hogy piszkálja az oroszokat, akiket gyakorlatilag 1989 óta a grúz függetlenség ellenségeinek tekint. Az egyetlen a kaukázusi köztársaságok közül, amelyik nyíltan NATO-tagságra törekszik. Ami az oroszoknak - a balti köztársaságok csatlakozása után - maga a rémség. Olvasatukban az amerikaiak nemcsak északnyugatról, dél felől is be akarják keríteni őket. Aztán, ami sokkal érdekesebb és sokkal megfoghatóbb: Grúzia abszolúte instrumentális szerepet játszik abban, hogy Oroszország ne monopolizálhassa a Kaszpi-tenger vidékéről származó kőolaj exportját. Az azeri Bakuból Tbiliszin keresztül halad a törökországi Ceyhan felé az az olajvezeték, amelyik megtöri ezt a monopóliumot.
Történik mindez egy olyan háttérrel, ahol Grúzia gazdasága és anyagi jóléte de facto Oroszországtól függ. De ez a történetnek csak az egyik, bár komolyan megszívlelendő fele. A másik arról szól, hogy a független Grúzia elvárta volna az oroszoktól önnön területi épségének tiszteletben tartását, az abházok és a déloszétok szakadár törekvéseinek leszerelését. Ehelyett az történt, hogy e két - hajdanán autonóm - terület tevőleges orosz segítséggel önállósult, és eszük ágában sincs "visszatagosodniuk" Grúziába. Putyinék ezt természetesnek veszik, mert náluk is kettős mérce van. A Balkánon hevesen ellenzik Koszovó függetlenségét, de sokkal kevésbé következetesek, amikor nem egy politikai barátjuk (Szerbia), hanem egy politikai ellenfelük (Grúzia) hasonló problémája - kisebbségi területek kiszakadása - a tét. De hogy egészen cifra legyen: ők maguk is kettős mércére panaszkodnak, mondván: ha már egyszer Koszovó függetlenné válhat, akkor Dél-Oszétia és Abházia miért nem??
A tragikus az, hogy ebben is, abban is van ráció. Egy biztos: a grúz területre gyanús körülmények között, idegen gépről ledobott vagy kieresztett/kioldott bomba/rakéta ügye csak mélyíteni fogja a konfliktusokat. Méltányos leszek. Oroszország feltétlenül érdekelt abban, hogy a nemzetközi nyilvánosság előtt egy, a helyzet mesterséges élezésében érdekelt Grúzia képe jelenjék meg. Innen az oroszok zsoldjában lévő helyiek sugallta kép: a grúzok "önbombáztak". Másfelől a grúzok abban érdekeltek - pláne az északi-sarki orosz kaland másnapján -, hogy ugyanez a nyilvánosság egy erőszakos, "izmozó", régi kifejezéssel élve: imperialista Oroszország képét rögzítse magában. Ezért nem fogjuk soha megtudni "Kassa II" igazi történetét.