Könnyítésül dobta le az orosz gép a grúz területen talált rakétát
A neve elhallgatását kérő nyilatkozó magyarázata szerint az orosz légtérből Grúzia fölé berepülő vadászgépre egyelőre ismeretlen okból Sztrela típusú, vállról indítható rakétát lőttek ki a földről, az egyébként Moszkva támogatását élvező Dél-Oszétia területéről. A gép, hogy szabaduljon a tehertől, ledobta a rakétát, ezért nem robbant föl.
A rakéta mezőgazdasági területen ért földet, a grúz fővárostól 65 kilométernyire nyugatra. Oroszország tagadja, hogy bármi köze volna az incidenshez, amely még jobban megterhelte a két szomszédos ország egyébként is feszült viszonyát.
A moszkvai védelmi minisztérium szóvivője visszautasította a grúz állítást, mondván: nem voltak orosz repülőgépek az adott térségben. A szakadár Dél-Oszétia kormányzatának egyik szóvivője abszurdnak nevezte az események grúziai tálalását.
Az Európai Unió önmérsékletre szólította fel Oroszországot és Grúziát. "A rakétaincidens minden részlete még nem ismert, de mindkét felet elsősorban önuralomra és együttműködésre szólítjuk fel az ügyben" - jelentette ki Christiane Hohmann, az Európai Bizottság szóvivője brüsszeli sajtóértekezletén.
A NATO figyelemmel kíséri az orosz-grúz vita alakulását, de nem kapott felkérést arra, hogy közreműködjön a tények feltárásában - közölték szerdán az észak-atlanti szövetség brüsszeli székházában.
A 26 NATO-tagállam nagyköveteinek szokásos heti értekezletén, amelyet szerdán délelőtt tartottak, az Európai Biztonsági és Együttműködési Szervezet (EBESZ) soros elnökségét ellátó Spanyolország képviselője tájékoztatást adott az ügyről. "Figyelemmel kísérjük a helyzetet" - mondta el egy neve elhallgatását kérő tisztségviselő.
Arra a kérdésre, hogy segítséget nyújthat-e a NATO egy esetleges nemzetközi vizsgálathoz, hangsúlyozta: az ügy jelenlegi szakaszában nem érkezett ilyen értelmű "speciális kérés Grúziától".
A szerdai orosz sajtó arra buzdította a nemzetközi közösséget, főként Törökországot és az Egyesült Államokat, a NATO két tagállamát: megfigyelő rendszereik észleléseit felhasználva határozzák meg független félként, honnan lőtték ki a rakétát.
(MTI)