Csend, rend - már-már gyanús!
A soha el nem készülni látszó Róbert Károly körúti Központi Honvéd Kórházból Állami Egészségügyi Központtá avanzsált bonyolult nyerstégla komplexum nem az a kimondott Schwarzwaldklinik, de azért örvendetesen meszsze van attól az olajfestékkel lekent, hámló vakolatú, rossz szagú izétől, amit a budapesti ember lát maga előtt, ha a rendelő, pláne, ha a kórház szót hallja.
A mifelénk übermodernnek ható tömb kívül-belül tele van pakolva csudákkal. Fotocellás üvegajtó; 5.0-ás légkondicionáló, szinte dobja a jeget. Krómozott korlátok. Műkőburkolat. Rengeteg fény. Tisztaság. Tágas terek. És főleg: rengeteg automata - kólaautomata, kávéautomata, csokiautomata, szipókás-dobozos üdítőautomata, pénzváltó automata, végül, de nem utolsósorban vizitdíj-automata.
Az egészségügyi központban olyan csend, rend és nyugalom honol - legalábbis ottjártunkkor így volt -, amilyet régi rendelői/kórházi emlékeinkben hiába keresnénk. Vagy másfél órát bóklásztunk a házban, de csak egy ideges embert láttunk, egy nyugdíjas asszonyt, akit a bőrgyógyászaton sunyin beelőzött valami nyikhaj. - Csak jöjjön ki, adok én neki - sziszegte a hölgy; öröm volt látni, hogy amúgy elég jól van.
Balra a betegfelvétel. Az egyik dolgozó elárulta, hogy régebben itt csak négy ablak volt, most már viszont hat, így elég gyorsan megy a regisztráció; mérem, úgy öt-tíz percet állnak sorba a betegek, ami állítólag jó részidő. Pedig a hatodik ablak zárva volt.
A komplexumot uraló bézsszínű szkájbevonattal szerelt széksor túloldalán már nem futottak ennyire bársonyon a percek. Egy fiatalember két órája remélt bebocsátást a Reumatológia feliratú ajtó mögé. Próbáltam sugallni, hogy azért ez durva, mire ő azt mondta, hogy végül is nem volt bejelentkezve, egyébként pedig jó híre van: megígérték neki, hogy ha ma nem kerül sorra, legközelebb már nem kell újra vizitdíjat fizetnie.
A ház jobb oldali traktusában találtam a traumatológiai rendelést, pontosabban nem annyira. Ültem, csak ültem, de lélek az ajtón se be, se ki. Egy idő után megkérdeztem egy várakozót, mióta ül itt ép karjában csecsemővel, törött karján gipsszel. Tudatta, hogy kábé három órája. Úgy volt, hogy az orvosa már reggel itt lesz, de kiderült, hogy csak délben jön - magyarázta. Nem messze tőle egy fiatalember szorongatta a sorszámát, úgy másfél órája, tőle viszont elég messze, a radiológián, bő órája dekkolt egy nő a zárójelentésére várva. - Most akkor az sok? - kérdeztem. - Sok - válaszolta -, a múltkor húsz perc alatt végeztem.
Átmentem a kórházba is. Ha nem volna nagyon morbid, azt írnám, hogy síri csend fogadott az elsőtől a hatodik emeletig, de nem írom. Elkaptam egy fiatal betegszállítót, mondaná már el, hogy ez a csendes rend általános-e.
- Hát olyan nagy rend azért nincs - súgta meg a betegszállító -, például néha nincsenek összekészítve a betegek papírjai, olyankor várni kell egy kicsit.
Tüntetés az OEP előtt
A daganatos gyerekeket szállító magán-mentőszolgálat közfinanszírozásáért tüntetnek július 31-én az Országos Egészségbiztosítási Pénztár székháza előtt szülők és civil szervezetek. A Beteg Gyermekekért Alapítvány három éve szállít olyan, daganatos megbetegedésben szenvedő gyerekeket, akik - zárójelentésük alapján - nem szállhatnak tömegközlekedési eszközre. A finanszírozással minden rendben volt mindaddig, amíg a reform következtében az OMSZ által leadott betegszállítási feladatok az alternatív betegszállítókhoz nem kerültek. Amikor azonban meg kellett volna újítani a finanszírozási szerződést, az alapítvány kérelmét az egészségbiztosító elutasította.
- Adótartozás miatt bontott szerződést a civil szervezettel az egészségbiztosító - nyilatkozta lapunknak Molnár Barbara, az OEP szóvivője. Hozzátette: törvény írja elő, hogy a 90 napon túli köztartozás mellett a hivatal közfinanszírozási szerződést kössön. A szóvivő közölte azt is, hogy az OEP többször is tárgyalt az alapítvány képviselőivel a megoldásról, akik azt mondták, a személyi jövedelemadó egy százalékának rájuk eső részéből rendezik az adótartozásukat. Ám az a legkorábban októberben érkezhet az alapítvány számlájára. Molnár Barbara szerint a finanszírozási szerződés a köztartozás rendezése után, új befogadási eljárással megújítható. A daganatos gyerekek szállításával több alternatív mentőszolgálat is foglalkozik, így az ellátást nem veszélyezteti az adott szerződés fölbontása. (D. A. N.)