A pártok tiszteletben tartják, ami a Fidesz szerint abszurditás
A Fidesz szerint jogi abszurditás, hogy Kálmán László nyelvész népszavazási kérdéseit hitelesítette az OVB - mondta Deutsch-Für Tamás csütörtökön Budapesten. A Fidesz elnöki kabinetjének vezetője szerint a döntés "abba a jogi abszurditássorozatba tartozik, amely az elmúlt kilenc hónapban az OVB döntéseit jellemezte" a Fidesz és a KDNP népszavazási kérdéseivel kapcsolatban.
A politikus azt mondta, "a tegnapi napon kudarcot vallott Gyurcsány Ferenc és a kormány utolsó kísérlete arra vonatkozóan, hogy a Fidesz és a KDNP három népszavazási kérdését ellehetetlenítse. A nyelvész úr által benyújtott népszavazási kezdeményezés valójában nem azt a célt szolgálta, hogy ezekben a kérdésekben népszavazás legyen, hanem (...) azt, hogy ezek benyújtása által el tudja utasítani az OVB a Fidesz és a KDNP kérdéseit" - közölte a politikus. Arra a kérdésre, hogy Kálmán László kérdéseivel kapcsolatban a Fidesz Alkotmánybírósághoz fordul-e, Deutsch-Für Tamás kijelentette: "biztos, hogy semmilyen népszavazási kezdeményezés ügyében nem fogunk az Alkotmánybírósághoz fordulni, nem fogunk semmilyen panaszt tenni".
A Kereszténydemokrata Néppárt szerint nem meglepő az OVB szerda esti döntése, amellyel a testület eltért az Alkotmánybíróság által kialakított korábbi gyakorlattól - összegezte a párt véleményét Salamon László országgyűlési képviselő. Mint közölte, az OVB azáltal, hogy Kálmán László nyelvész kérdéseit is jóváhagyta, eltért egy, az Alkotmánybíróság egy korábbi döntése nyomán kialakult gyakorlattól. Salamon László szerint ez az ügy Alkotmánybíróság elé fog kerülni, és a taláros testület fog "rendet tenni" e kérdésben.
A Magyar Szocialista Párt elfogadja és tiszteletben tartja az OVB döntését - mondta Bárándy Gergely, az MSZP országgyűlési képviselője, a párt jogi tagozatának vezetője csütörtökön az MTI-nek. Egyetlen, magát demokratikusnak valló párt sem veheti magának a bátorságot arra, hogy független intézmények döntéseit támadja, azok számára előírásokat fogalmazzon meg, vagy véleményezze a döntéseket - jelentette ki a kormánypárti politikus. Arra a kérdésre, hogy az MSZP Alkotmánybírósághoz fordul-e, Bárándy Gergely azt mondta: nem tud ilyen tervezett lépésről.
A SZDSZ tudomásul veszi az Országos Választási Bizottság (OVB) döntését, sőt részt vesz a referendumon, de veszélyben látja a népszavazás intézményét - mondta el Horn Gábor, az SZDSZ ügyvivője csütörtökön az MTI-nek. Horn Gábor kifejtette: "működik a Fidesz által elindított populista támadás a népszavazás intézménye ellen, és láthatóan egy teljesen áttekinthetetlen, zavaros helyzetet kezd eredményezni".Kitért arra, hogy véleménye szerint "a népszavazás intézménye komoly veszélyben van". Az SZDSZ részt vesz a népszavazáson, és arra fogja biztatni a liberális szavazókat, hogy ők is tegyék ezt.
Az OVB racionális és szakmai döntést hozott szerdai ülésén, amelyen hitelesítette a Fidesz és Kálmán László nyelvész kérdéseit is - mondta Kajdi József, a Magyar Demokrata Fórum kabinetkoordinátora az MTI-nek.
"Az MDF tiszteletben tartja az OVB döntését. És miután ismert a szavazási arány is, az Országos Választási Bizottság kifejezetten racionális és szakmai döntést hozott" - mondta Kajdi József. Hozzátette: nem lehet kétség afelől, hogy a kérdések népszavazásra bocsáthatósága az Alkotmánybíróság előtt fog eldőlni, hiszen az elmúlt időszakban az OVB által hitelesített népszavazási kezdeményezéseket rendre megtámadták. Az MDF ugyanakkor nem tervezi, hogy az Alkotmánybírósághoz fordul, függetlenül attól, hogy nem minden kérdést tart egyértelműnek - tette hozzá a kabinetkoordinátor.
Napokon belül elkezdi a népszavazási aláírásgyűjtést Kálmán László, aki azt tervezi: az államfőhöz és a Fidesz elnökéhez fordul, arra kérve őket, hogy álljanak ki a közvetlen demokrácia gyakorlása mellett, és ítéljék el a referendumkezdeményezőket ért fenyegetéseket.Mint mondta, társadalmi szervezetek segítségével tervezi végigvinni akcióját, és semmiképpen nem kíván együttműködni pártokkal. "Nagyon-nagyon bízom a civilekben" - tette hozzá, megemlítve: lehetővé teszi, hogy aki akarja, akár postai úton is eljuttathasson hozzá aláírásokat. Az Országos Választási Bizottság szerda esti ülésén egyaránt hitelesítette a Fidesz-KDNP és Kálmán László nyelvész három-három népszavazási kezdeményezését, amelyek azonos témájú, de ellentétes tartalmú három kérdésről szólnak.
A Fidesz a következő kérdéseket nyújtotta be: "Egyetért-e Ön azzal, hogy az egészségügyi közszolgáltató intézmények, kórházak maradjanak állami, önkormányzati tulajdonban?"; "Egyetért-e Ön azzal, hogy gyógyszereket csak gyógyszertárban lehessen árusítani?"; "Egyetért-e Ön azzal, hogy 2002. június 15-i állapot szerint hatályos, a termőföldről szóló 1994. évi LV. törvény szerinti családi gazdálkodót első helyen illesse meg elővásárlási jog termőföld vagy tanya vásárlása esetén?".
Kálmán László a következő kérdésekben kezdeményezett népszavazást: "Egyetért-e Ön azzal, hogy egyes vény nélkül is kapható gyógyszereket a gyógyszertárakon kívül is lehessen forgalmazni?"; "Egyetért-e Ön azzal, hogy a helyi önkormányzatok egészségügyi feladataik ellátásának módjáról szabadon dönthessenek?"; "Egyetért-e Ön azzal, hogy a földterület megművelőjét illesse meg első helyen elővásárlási jog termőföld vásárlása esetén?"
(MTI)