Hatmilliárd forint átmeneti kiegészítő juttatást kapnak a kórházak
Horváth Ágnes hangsúlyozta: a kiegészítő juttatásra az ad lehetőséget, hogy hétmilliárd forintos maradvány keletkezett. Az egészségügyi tárca vezetőjének tájékoztatása szerint ezzel szeretnék kompenzálni a betegforgalom növekedését, valamint lehetőséget adni arra, hogy a kórházak csökkentsék a várólistájukat.
Horváth Ágnes a szétosztás módjáról azt mondta, egyértelmű szempontrendszer alapján határozták meg, mely intézmények kaphatnak a juttatásból, de külön kezelték a súlyponti kórházakat, amelyek 3-4-5 százaléknyit mindenképpen kapnak.
A szempontrendszernél - mint mondta - figyelembe veszik többek között a más intézménytől átvett betegek számát, a sürgősségi ellátások arányát és az első féléves teljesítményvolumen kihasználását. Vannak olyan intézmények, amelyeknél egyéni szempontokat is figyelembe vettek, ilyen például az Országos Onkológiai Intézet vagy a Heim Pál Gyermekkórház.
Horváth Ágnes kérdésre válaszolva kitért arra: a fennmaradó maradványösszeget a törvény szerint év végén osztják szét a kórházak között.
Arra a kérdésre nem tudott válaszolni, hogy a jövő évi költségvetés tervezésénél mekkora összegre számíthat a tárca az első adatok szerint. Feszes évre készülünk - fűzte hozzá.
Az egészségügyi miniszter beszélt arról is, hogy hamarosan munkacsoportot állítanak fel, amelynek az lesz a feladata, hogy átvizsgálja a teljes szülészeti rendszert. Példaként említette a császármetszések magas arányát, az otthonszülés lehetőségét vagy azt, hogy meddig kell szülés után a kismamának a kórházban maradni.
Felhívta továbbá a figyelmet arra, hogy a hőség miatti sürgősségi ellátásnál nem kell vizitdíjat fizetni.
A Fidesz szerint "csődtömeg" az Állami Egészségügyi Központ
"Csődtömeg" az Állami Egészségügyi Központ - mondta Pesti Imre, a Fidesz országgyűlési képviselője kedden Budapesten az intézmény előtt tartott sajtótájékoztatóján. Ez a kórház ugyan július elsejétől beindult, de még mindig nem tisztázott a beutalási rend és az osztályok elhelyezése az intézetben - jelentette ki. Példaként elmondta, hogy a szájsebészet, a fül-orr-gégészet, valamint az ideggyógyászat "útban van", hiszen egyik nap egyik, másik nap másik épületbe költöztetik. Az orvosok arról panaszkodnak, hogy a kórházban nem működnek a csipogók, sok helyütt rádiótelefonálni sem lehet - tette hozzá.
"Csődtömeg ez az egész intézmény" - fogalmazott az ellenzéki politikus. Pesti Imre elmondta azt is, az egészségügyi reform keretében közel hat-hétezer egészségügyi dolgozót bocsátanak el, az Állami Egészségügyi Központból pedig 2500 dolgozónak, orvosnak és nővérnek kell elhagynia a munkahelyét.
(forrás: MTI)