A referendum váratlan kacskaringói
Megint sajátos helyzetbe került az Országos Választási Bizottság (OVB), mert jövő szerdán első alkalommal kell döntenie a testületnek egymással ellentétes tartalmú, illetve részben egymással összefüggő népszavazási kezdeményezésekről. Miután erre kizárólag a népszavazási törvény értelmezése útján találhatnak megoldást, könnyen lehet, hogy - a költségvetéssel összefüggő korábbi kezdeményezésekhez hasonlóan - a végső szót az Alkotmánybíróság (AB) mondja majd ki.
A Fidesz és a KDNP, miként arról kedden beszámoltunk, ismét benyújtotta az egészségügyi intézmények privatizációjának megakadályozásáról, a patikán kívüli gyógyszerárusítás tilalmáról, valamint a gazdák termőföldre vonatkozó elővásárlási jogáról szóló kérdéseket, mert ezekben az aláírásgyűjtés határideje hétfőn eredménytelenül letelt. (Az eredménytelenség persze relatív: nem is akartak eredményt elérni, hiszen bevárták a három további, ezeknél jóval fajsúlyosabb kérdéseik sorsát, hogy azokkal egyesítsék az előzőeket.) Ezzel nagyjából egy időben azonban mások is kezdeményeztek hasonló tárgyban referendumot. Egy magánszemély arról kérdezné a szavazókat, hogy egyetértenek-e a gyógyszerek patikán kívüli árusításával, és nem a családi gazdáknak, hanem a földet ténylegesen megművelő személyeknek biztosítana elővásárlási jogot. Az egészségügyi intézmények privatizációjával függ össze az a kezdeményezés, amely szerint a helyi önkormányzatokra kellene bízni, hogy miként oldják meg az egészségügyi ellátással kapcsolatos feladataikat.
Mindezzel kapcsolatban a népszavazásról szóló törvény csak annyit mond, hogy nem nyújtható be olyan kérdés, amelyet az OVB már hitelesített. Arra vonatkozóan viszont a jogszabály nem ad semmilyen támpontot, hogy mi történjék akkor, ha még a hitelesítés előtt érkeznek ugyanolyan tartalmú kezdeményezések.
Választási szakértők szerint megoldást jelenthet, hogy a korábban benyújtott aláírásgyűjtő ívet előbb hitelesítik, majd erre hivatkozással a másik kezdeményezést elutasítják. Ez logikus, de nem feltétlenül törvényes megoldás, mert a jogszabályok az efféle megkülönböztetést nem teszik lehetővé. Ráadásul most az ellenzék és a magánszemélyek hitelesítési kérelme ugyanazon a napon futott be. Sőt.
Szikinger István alkotmányjogász a Klubrádióban azt mondta, attól függ, mely kérdéseket hitelesíti az OVB, hogy a kezdeményezések közül melyik érkezett be előbb. Csakhogy úgy tudjuk, a kezdeményezéseket percre ugyanakkor nyújtották be, bár utóbb ez nyilván vita tárgya lesz.
Így az OVB meglehetősen nehéz helyzetbe került, és egyes vélemények szerint akkor járna el helyesen, ha minden kérdést átengedne, és a joghézag betömését az AB-re bízná. Egyébként valószínű, hogy a végső döntés a várható kifogások miatt úgyis ott születik meg.
A választási bizottság dolgát nehezíti az is, hogy valaki újabb pénzügyi jellegű - a költségvetéssel összefüggő -, jogértelmezést igénylő kérdést is benyújtott. A kezdeményező azt szeretné népszavazás útján elérni, hogy az osztalék után ne kelljen egészségügyi hozzájárulást fizetni. Az alkotmány szerint tilos referendumot tartani a költségvetésről, valamint az adókról, az illetékekről és a vámokról, ám a járulék nem szerepel a listán. Az AB korábbi, a tandíjjal és a vizitdíjjal kapcsolatos kiterjesztő jogértelmezése után nem lesz könnyű eldönteni, hogy a testület ezzel a kérdéssel mit kezdjen.
Pokorni Zoltán: Ez képtelenség!
"Képtelenség!" - így reagált Pokorni Zoltán arra, hogy hétfőn a patikaliberalizációról, a termőföldről és a kórház-privatizációról magánszemélyek is benyújtottak három népszavazási kezdeményezést, percre pontosan akkor, csak éppen ellenkező előjellel, mint a Fidesz. - "A Fidesz három kérdése hétfő délután 16 óráig ťvédettŤ volt. Tizenhat órakor pedig ismét benyújtottuk ugyanazt a három kérdést Rytkó Emíliának, az OVI vezetőjének. Egyetlen másodperc sem volt e kettő között. Ráadásul nem ült sorba két szocialista aktivista sem, hogy Gyurcsány Ferenc
Lendvai Ildikó: Szívesen kampányolnánk
Korábban sokan aggódtak azért, hogy a Fidesz népszavazási kezdeményezése veszélyes precedenst teremt, hiszen e módszerrel bármilyen reformot tönkre lehet tenni, bármilyen költségvetést szét lehet zilálni. Most végre valaki - jogi formában - a változások mellett kér állásfoglalást - így kommentálta az új kérdések benyújtását Lendvai Ildikó. Az MSZP frakcióvezetője szerint, ha az OVB zöld utat adna ezeknek a kérdéseknek, az MSZP szívesen kampányolna a három igen mellett. Arról, hogy ez egyben azt is jelenti-e, hogy szervezett formában is segítenek, Lendvai csupán annyit mondott: erről az MSZP testületeinek kell döntenie, de ő maga örülne ennek. (N. B. Gy.)