Schuster-üzlet Madridban
Sokkal megjósolhatatlanabb a jövő. Noha a negyvennyolc éves német tréner azt mondta tegnapi beiktatása után, hogy "szép nap ez nekem, köszönöm a klubnak, hogy megadta a lehetőséget", a diplomácia szabályainak megfelelő hangütés sem feledtetheti: az alkalmi nyilatkozatot egészen más kicsengésű - de nem feltétlenül egyszerű - hétköznapok követik majd.
A tét, ugyebár, az, hogy a Real Madridnak meg kell nyernie a BL-t és a bajnokságot, méghozzá a nagy fehér hagyományokhoz méltó, a közönséget lebilincselő játékkal. A feladat megoldása azzal együtt is irtózatosan nehéz, hogy a legutóbb a Getafét dirigáló Schuster játékosként már bebizonyította: egyhamar mély vízbe dobható. Huszonegy évesen lett Európa-bajnok, sőt egyenesen a győztes nyugatnémet csapat karmestere, ám 1980-ban ott volt mellette Uli Stielike, Hansi Müller, Karl-Heinz-Rummenigge, Klaus Allofs. Most - amíg nem jönnek a sikerek - egyedül lesz. S bár a bajnoki címvédőt irányítja, mindenki tudja, az elsőség megtartása hallatlanul nehéz. Barcelonában a Messi, Eto'o, Ronaldinho hármas kiegészült Henryval, és a Real Madrid jelenleg nem tud felmutatni hasonló kvalitású négyest. Ez már magában rejti a látványosság problematikáját is, hiszen "királyi" egyéniségek nélkül csak illúzió a követhetetlen kombinációkra épülő, attraktív támadófutball.
Kérdés, kiket szerződtet a Madrid, mert az idáig szóba került labdarúgók - Metzelder, Chivu - esetleges átigazolása semmiféle lépést nem jelentene a Di Stefano-, Puskás-, Butragueno-, Michel-, Redondo-, Zidane-, Ronaldo-féle tradíciók felélesztése felé. Egyelőre a Capello-keret van, amellyel még néhány játékos (Cicinho, Guti, Julio Baptista) "rehabilitálásával" vagy Robinho helyretételével - azaz csatárként szerepeltetésével - sem várhatók csodák.
Ha mindebből Schuster mégis diadalmasan jön ki, az nagyobb szám lesz, mint spanyolországi triplázása futballista-pályafutásának idején. Merthogy ő az az ember, aki a Barcelonában, a Real Madridban és az Atletico Madridban is játszott...