Továbbra is mínuszban a "hogylét-index"

Változatlan borúlátásról tanúskodik a Szonda Ipsos és a Figyelő "hogylét-indexe", miután a felmérés során minden második válaszadó anyagi helyzete romlásától tartott.

Az MTI-nek csütörtökön megküldött közlemény szerint júniusban immár második alkalommal mérte fel a Szonda Ipsos a lakosság gazdasági hangulatát, az előző negyedévhez képest a hogylét-index összességében nem mutat változást, továbbra is alacsony, 37 pontos értéken áll. Az egyetlen érdemi változás márciushoz képest, hogy valamivel kevesebben gondolják azt, hogy a következő 12 hónapban romlik háztartásuk pénzügyi helyzete - igaz, minden második megkérdezett most is erre számít - fűzik hozzá.

A Szonda Ipsos és a Figyelő gazdasági hetilap közös, negyedéves felmérésen alapuló kutatása márciusban és júniusban is lehangoló képet adott: a 100-as skála alsó felében található mutató szerint a magyarok pesszimistán látják mind saját anyagi mozgásterüket, mind az ország gazdasági lehetőségeit. A felmérés szerint 12 százalék azoknak az aránya, akiknek nincsenek anyagi gondjaik, s akár félre is tudnának tenni. Ezzel szemben 71 százalék jelezte, hogy csak szűkösen él meg jövedelméből.

A kérdésekre adott válaszok között egyetlen olyan akadt, amely némileg bizakodásra adhat okot: az első háromhavi 58 százalék helyett az év második negyedévében a válaszadók mindössze 51 százaléka gondolta úgy, hogy a következő 12 hónapban rosszabb lesz háztartásának pénzügyi helyzete. Hozzáteszik azonban, hogy gyakorlatilag nem változott azok tábora, akik javulásra számítanak, vagyis a pesszimizmus mérséklődése nem jár együtt az optimisták számának növekedésével. A lakosságnak mindössze 11 százaléka gondolja úgy, hogy saját anyagi helyzete javulhat a következő 12 hónapban.

A lakosság véleménye gyakorlatilag nem változott számottevően az ország gazdasági teljesítményéről a második negyedévben. Továbbra is csak 1 százalék gondolja úgy, hogy dinamikus fejlődésnek vagyunk tanúi, s 11 százalék beszél egészséges mértékű növekedésről, de a lehetőségei alatt teljesítő gazdaságról. A válaszolóknak túlnyomó többsége válságként éli meg a jelenlegi helyzetet: 37 százalékuk kisebb, 46 százalékuk pedig komoly krízist lát, megegyezően az előző negyedévi arányokkal.

(MTI)

Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.