A rendőrök is készülnek
Jó ötlet volt ez a hajókázás. Tóth Gábor tábornok, főkapitány meg is mondta, hogy tarthatták volna a tájékoztatót valamelyik nevezetesség közelében, de egyetlen kerületet sem akartak preferálni, így a Dunára esett a választást, ráadásul innen a legszebb a főváros látványa. Innen is azonban azt tudta mondani Tóth Gábor, amit elődei: fokozott közterületi jelenlét, diáktolmácsok, idegen nyelveket beszélő rendőrök, gyors ügyintézés, alapos tájékoztatás, együttműködés a társzervezetekkel, meg ilyesmik. Tóth Gábor is tökéletesen felmondta a leckét.
A szigorú vizsgabizottság - úgy, mint sajtó, főváros, és országos rendőri vezetők - azonban új elemeket is várt e témakörben, amelyek végül nem is hiányoztak a főkapitány beszámolójából. Például: a BRFK kijelölte idegenforgalmi régióit, amelyekről Nagy Juhák István, a főkapitány közbiztonsági helyettese beszélt. Ilyen például a Vár, a Citadella, a Váci utca, a Hősök tere és a Margit-sziget. Ezeket eddig is együtt emlegették, csak most az "idegenforgalmilag frekventált területek" megnevezés helyett a korszerűbb régió gyűjtőfogalom alá kerültek. A lényeg az, hogy itt minden nap harminc járőr ügyel a rendre.
A másik egység az úgynevezett metróvonali és pályaudvari régió. Ezen nincs mit magyarázni, legfeljebb annyit, hogy ma már a figyelem nem egyszerűen a metróállomásokra, pályaudvarokra és az aluljárókra összpontosul, hanem a metró-vonali és pályaudvari régióra is. A harmadik területi egység a pesti régió, amelyhez nagyjából a körutak és a nagy főútvonalak tartoznak, ahová szintén jut mindig húsz rendőr.
Új elem még, hogy mozgékony motoros rendőrök próbálják segíteni a forgalmat, akik összeköttetésben lesznek a légi egységgel, vagyis helikopterről figyelik a dugókat. Ez jól hangzik, de manapság a mobiltele-fon korában bárki bármikor föld-föld kapcsolatban is nyomban értesülhet a torlódásokról, motoros rendőrök is cirkálnak szerte a városban, csak éppen nem tehetnek semmit, ha beállt a Váci út vagy az Árpád híd .
Ráadásul köztudottan szegény az eklézsia, márpedig egy helikopter erősen szomjazza a kerozint, még akkor is, ha a tervek szerint hetente legfeljebb három nap, egy-egy órát repülne. Ennyire talán még akad pénz, hiszen a főváros most ad a testületnek 160 millió forintot, majd augusztus után még hatvanat. Aztán támogatja a Rebiszt is, legalább is addig, amíg a "Zsanett-ügy" megnyugtatóan nem rendeződik.
Tehát a BRFK vezetői ígérik a közlekedés segítését. Ez is egy olyan elem, amely minden főkapitány programjában szó szerint szerepelt. Nem kizárt persze, hogy az évek óta fennálló közlekedési állapot a segítség mellett volt olyan-amilyen, és anélkül most mindenkit dugóban érne az elmúlás.
Persze ne legyünk igazságtalanok a rendőrökkel. Lehetőségeikhez képest valóban mindent megtesznek, hogy a külföldiek ne távozzanak túl rossz emlékekkel Budapestről. Az idén is lesz 15 diáktolmács, a Budapesti Turisztikai Kht.-val közösen öt nyelven adják ki a tájékoztató brosúrát fővárosunkról és minden másban is igykeznek a vendégek kedvére tenni A jelentős létszámhiánynyal viszont nem tudnak mit kezdeni. Ráadásul a közterületeken szolgáló fiatal rendőrök többsége vidékről származik, akik - ahogy ezt rendőri berkeken belül mondják - még a kapitányságra sem találnak viszsza. Kevés a pénz, a paripa és a fegyver. Legfeljebb - ez derült ki a hajókázáson - a jó szándéknak vannak bővében a budapesti rendőrök. És már ez is több a semminél.
A BRFK egyik célja a közbiztonság erősítése, kiváltképp a külföldiek sérelmére elkövetett bűncselekmények számának csökkentése. Tavaly, egész évben több mint 3500 vendégünk ellen követtek el valamilyen gazságot. Az idén eddig 1100 esetben volt külföldi a sértett. A bűncselekmények 70 százaléka vagyon elleni. Mintegy 800 esetben lopták meg őket, vagyis ilyen bűncselekményt szenvednek el a leggyakrabban.