Fej nélkül a privatizációs szervezet

Vezetői űr tátong a privatizációs szervezetben annak nyomán, hogy az államfő megfontolásra visszaküldte a vagyontörvényt. Az újabb parlamenti döntésig csúszhat több fontos döntés.

Arra az időszakra, amíg eldől az állami vagyonkezelés jövője, az Állami Privatizációs és Vagyonkezelő (ÁPV) Zrt. arra törekszik, hogy ne legyen szükség igazgatósági döntésekre - tudatta lapunkkal Oravecz Péter, az ÁPV szóvivője. Sólyom László köztársasági elnök ugyanis kedden megfontolásra visszaküldte a parlament által már elfogadott vagyontörvényt. Kifogásolta, hogy az ÁPV, a Kincstári Vagyoni Igazgatóság és a Nemzeti Földalap összevonásával létrehozandó új vagyonkezelő cég vezetőségét, a Nemzeti Vagyongazdálkodási Tanácsot a kormányéhoz hasonló jogkörökkel ruháznák fel, illetve azt is, hogy a parlamenti ciklusoknál hosszabb időre megválasztott tagok csak nagyon kivételes esetben lennének elmozdíthatók. A vétó a jelek szerint váratlanul érte az államigazgatást, annak ellenére, hogy a tervezet szerint a tanács amúgy is csak szeptember elsejével állna fel.

Az ÁPV igazgatóságának mandátuma július elsejével lejárt, és helyüket senki nem vette át. Így jelenleg a cégnél nem hozhatnak a legmagasabb fórum hatáskörébe tartozó határozatokat. A nyár miatt amúgy is csökkentett módban üzemeltek volna, de számos fontos privatizációs akció áll előkészítés alatt. Ezek között a legfontosabb a Földhitel- és Jelzálogbank ÁPV-kézben lévő részének több tízmilliárdos bevétellel kecsegtető eladása lenne. (A testület utolsó, múlt csütörtöki ülésén a Hollóházi Porcelánmanufaktúra Zrt.-re beérkezett vételi ajánlatot elutasította.) Akárhogy is dönt a kormány, az újbóli beterjesztéshez szakértők szerint parlamenti döntés szükséges, ami a nyári időszakban nehézkesebb. Így még az is elképzelhető, hogy a kormány új igazgatóságot nevez ki az ÁPV élére. Ennek összetétele ugyan elvben megegyezhet a jelenlegiével, de az elnök csak egy újabb parlamenti meghallgatás után foglalhatná el helyét. (Ezt a posztot mintegy fél éven át, mostanáig Vásárhelyi István látta el.) Az ÁPV vezérigazgatója, Deák Péter Ferenc a helyén maradt.

A törvényt beterjesztő Pénzügyminisztérium tegnapi válaszában több olyan szervezetet jelöl meg, amelynek irányítóit nem a parlamenti ciklusnak megfelelő négy évre választják. A köztársasági elnök egyéb - így például az elmozdíthatatlanságra és a túl erősnek tartott jogosítványokra vonatkozó - kifogásaira nem tért ki a PM.

Szakértők szerint valóban furcsa, miért volt szükség a cégeket bevett módon irányító igazgatóság helyett egy speciális jogkörökkel felruházott tanácsot kinevezni az új cég irányítására. A törvény szövege is utal arra, hogy a tanács gyakorlatilag az igazgatóság teendőit látná el. Jogilag egyébként az igazgatóságot a vezérigazgató - egyben a tanács elnöke - a jövőben egy személyben testesíti meg. A tanács tagjainak tevékenysége ugyanakkor a magyar jogrendszerben jóval kevésbé körülhatárolt, mint egy igazgatóságé. Nem egyszerűsíti a helyzetet, hogy a törvénytervezet szövege szerint a tanács lesz a "tulajdonosi jogok gyakorlója", illetve a Nemzeti Vagyonkezelő Zrt. "ügyvezető testülete" lesz, a pénzügyminiszter viszont e testület felett "felügyeli" majd az állami vagyont, és gyakorolja a részvényesi jogokat. Ez ugyanakkor nem mond ellent annak az eddigi gyakorlatnak, hogy a legfontosabb privatizációs kérdésekben a kormány formálisan is határozatot hoz, majd a cégnél ennek szellemében járnak el.

A tervezet szerint a héttagú tanács tagjaiból hármat plusz az elnököt a pénzügyminiszter, kettőt a gazdasági miniszter, egyet pedig a földművelésügyi miniszter javasolhatja majd a kormányfőnek kinevezésre. A tanács leendő tagjainak kiléte egyelőre nem ismert, de a hírek szerint a poszt várományosa lehet például Tátrai Miklós, a PM államtitkára és Szabó Pál, a Magyar Posta vezérigazgatója is. A törvény szerint az új vagyonkezelő cégnek a jövő év elejével kell felállnia, amely határidő az elnöki vétó ellenére elméletileg még tartható.

Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.