Piaci érték: nem a téglán áll vagy bukik

A házak és lakások forgalmi értékét elsősorban a hely határozza meg, valamint a telek és a felépítmény mérete, állapota, és egyre többet nyom a latban a fűtési mód is.

Az ingatlanok adás-vételénél, ajándékozásánál és öröklésénél kötelező vagyonszerzési illetéket fizetni, aminek alapjául a szerződésben vagy hagyatéki végzésben szereplő érték szolgál. Ezt az értéket a helyi illetékhivatal felülbírálhatja, amennyiben az jelentősen, már akár 10-15 százalékkal eltér a környéken lezajlott tranzakciók árfolyamától. Ilyen esetben az idén már az adóhatóságba integrálódott illetékhivatal értékbecslői megvizsgálják az eltérés okát, mert az gyanút kelt, ha adott környéken hasonló állapotú és méretű ingatlanért nagyon eltérő árat fizetnek a vevők. Az új ingatlanadóval kapcsolatban vélhetően az adatszolgáltatás lesz a feladata az illetékosztályoknak - véli Heves Gábor, az APEH Közép-magyarországi Regionális Igazgatóságának illetékügyi szakigazgatója. A 100 milliónál meghúzott luxusadó mellett az ingatlanadó magasabb mértékének határául megjelölt 50 millió forint fölötti érték ma nem számít átlagos ingatlanárnak. A budapesti ingatlan adás-vételi forgalom kevesebb, mint 10 százalékát adják az ilyen és ennél értékesebb lakások és házak.

Az 50 milliós határ nem tűnik túl igazságtalannak, mert korántsem érint mindenkit - fogalmaz óvatosan Seötér Ágnes értékbecslő, aki elsősorban banki hitelfedezetekkel foglalkozik. Az ingatlanok piaci értékét ugyanis számos adottság és körülmény határozza meg. Elsőként a hely, mert ahogy mondják, egy tégla értéke rögtön megváltozik attól függően, hogy hová építették be. A telkek piaci értékét a hely, a környezet, az úthálózat, a közművek, a panoráma és a lejtés mellett elsősorban az övezeti besorolása határozza meg: vagyis, hogy mit és abból is mekkorát lehet rá építeni. A valós értéket éppen ezért a legjobban a telkeknél lehet megítélni, hiszen beruházói szemmel pillanatok alatt kiderül, hogy mennyit érnek. A felépítmények forgalmi értékének számítása már jóval bonyolultabb: a mindennél fontosabb helyszín mellett szerepet játszik az adott építészeti megoldás, a méret, az állapot, a fűtési rendszer és a beépített anyagok minősége is. Előfordul, főleg vidéken, hogy valaki aránytalanul drága házat épít, amit a piac nem fizet meg, ezért hiába költött mondjuk 50 millió forintot az otthonára, ha az valójában 30-35 milliót ér csupán.

Az ingatlanok forgalmi értékének megállapításához az értékbecslők ajtón belül is jogosultak dolgozni. A bank előírásai szerinti belső fényképezést persze megtagadhatja az ügyfél, bár kérdés, hogy ez esetben megkapja-e a hitelt. Az illetékhivatal megbízásából dolgozó értékbecslőt ugyancsak köteles a tulajdonos beengedni, még akkor is, ha a látogatás eredménye egy, az eredetinél többre értékelt ingatlan, ezáltal borsosabb vagyonszerzési illeték lesz.(S. T.)

Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.