Bizonytalan a hetedik kérdés
"Győztünk, és papírunk is van róla!" - így értékelte az Országos Választási Bizottságnak a vizitdíjról, a kórházi napidíjról és a tandíjról szóló döntését Pokorni Zoltán Lech Walesa, a lengyel Szolidaritás vezetőjének mondását kölcsönözve. A Fidesz alelnöke tegnapi sajtótájékoztatóján közölte: a döntésért nem tartoznak köszönettel az OVB-nek, a fideszes kezdeményezések hitelesítéséről szóló határozatot szerinte már tavaly novemberben meghozhatták volna. Úgy fogalmazott: a választási bizottság nyolc hónapos időhúzás után tett pontot a színjáték végére.
Az OVB döntése után a Fidesz legfontosabb célja, hogy minél hamarabb és egyszerre tarthassák meg a népszavazást a hat kérdésről. A "régi" háromról (patikaliberalizáció, termőföld- és kórház-privatizáció megakadályozása), s a most hitelesített kezdeményezésekről (vizitdíj, kórházi napidíj, tandíj). A Fidesz úgy számol, hogy ha szeptemberben elkezdik az aláírásgyűjtést, akkor kora tavasszal meg lehet rendezni a referendumot. Akkor is - közölte Pokorni Zoltán -, ha egy pártoktól független ismeretlen magánszemély megtámadja az Alkotmánybíróságon a mostani OVB-döntést is. (Ez a Fidesz számára azzal az előnnyel járna, hogy a korábbi három kérdés bevárhatná az újabbakat, így együtt lehetne szavazni róluk.)
Munkatársunk felvetésére, hogy hogyan lehet megoldani a hat kérdés összekapcsolását azok után, hogy az első három kezdeményezés esetén a népszavazáshoz szükséges aláírások összegyűjtésének határideje július 9-én lejár, Pokorni Zoltán úgy válaszolt: ezt a Fidesz jogi szakértői megoldják.
Répássy Róbert tegnap nyilatkozott arról, hogy a Fidesz jogi kabinetje a napokban elkészíti a három kérdés ismételt benyújtásáról szóló beadványokat, s július 9-én beterjesztik ezeket az OVB-nek. Ez esetben újra az elejéről kell számolni az időtartamokat, és a kétszer három kérdés népszavazása öszszeérhet.
A nemrég bejelentett több-biztosítós modell bevezetésének megakadályozása kapcsán a Fidesznek nem kell feltétlenül egy újabb népszavazási kérdést benyújtania, mert egy civil házaspár ezt már megtette. Így ezzel Pokorni szerint a Fidesznek csak akkor kell foglalkoznia, ha az Alkotmánybíróság és az OVB is kimondja a végső szót az ügyben. (Az Alkotmánybíróság tegnap megtette.) Orbán Viktor szerint "értelmes lenne" a hat fideszes, plusz a több-biztosítós egészségügyi rendszerről szóló, magánszemélyek által feltett kérdésről egyszerre tartani a népszavazást. A Fidesz elnökségi üléséről kiszivárgott hírek szerint azonban a pártelnök korántsem biztos abban, hogy a kezdeményezés úgy van megfogalmazva, hogy sikeres népszavazás esetén megakadályozná a több-biztosítós modell kialakítását. Ezért a Fidesz egyelőre mérlegel az ügyben.
Az Alkotmánybíróság elutasította az Országos Választási Bizottság által hozott azon határozat elleni kifogásokat, amelyben a testület hitelesítette az Országos Egészségbiztosítási Pénztár állami tulajdonban maradására vonatkozó népszavazási kezdeményezést. A kérdésben tehát tartható népszavazás.
Bordás Vilmos nem vitatja: szokatlan megoldást választottak azzal, hogy saját testületük döntése előtt már a nyilvánossághoz fordultak, ám szerinte a helyzet is szokatlan. Az OVB egymás után két alkalommal szembement az alkotmánybírósági határozatokkal. Ezért gondolták úgy, hogy beadványukkal "kedvező irányt adhatnak az eseményeknek", ám azt nem nyomásgyakorlásnak szánták. Az állásfoglalás előzményeként említette, hogy számára úgy tűnt: a választási bizottság a Fidesz és a KDNP népszavazási kezdeményezései kapcsán mindenáron azt keresi, miként utasíthatja el a hitelesítést. Azt azért sajnálja, hogy nem előbb emelte fel a szavát.