OVB-igen a tandíjra, a vizitdíjra és a kórházi napidíjra
A tandíjra vonatkozóan a Fidesz azt a kérdést kívánja feltenni: "Egyetért-e Ön azzal, hogy az államilag támogatott felsőfokú tanulmányokat folytató hallgatóknak ne kelljen képzési hozzájárulást fizetniük". Az OVB indoklása a képzési hozzájárulás költségvetési törvénnyel való összefüggésére, a jogorvoslati joggal kapcsolatos álláspontra tér ki, de rögzíti az Alkotmánybíróságnak (Ab) az Országgyűlés alkotmánysértését megfogalmazó határozata és az Ab későbbi határozatai közötti viszonyt is. Az OVB megállapította, hogy az Ab határozata a maga egészében egységesen kötelezi az OVB-t és az elutasított, az Ab által el nem fogadott indokokra nem alapozhat újabb határozatot. Az OVB határozatának indoklásában megjegyzi, hogy a korábbi elutasítások során a megfelelő törvényi rendezésre vonatkozó szabályok hiányában a kérdésre igenlő választ adó népszavazás olyan törvényhozási moratóriumra kötelezné az Országgyűlést, amely csak a hatályos alkotmánynak a megváltoztatásával lenne lehetséges.
A vizitdíjra vonatkozóan a választók arról szavazhatnak, egyetértenek-e azzal, hogy a háziorvosi-, a fogászati ellátásért és a járóbeteg-szakellátásért a jelen kérdésben megtartott népszavazást követő év január elsejétől ne kelljen vizitdíjat fizetni. A határozat indoklásában az OVB rámutat, hogy a népszavazásra javasolt kérdésnek a korábbiakban már kifejtett, burkolt alkotmánymódosító jellege van.
A kórházi napidíjra vonatkozóan a választásra jogosultak arról nyilatkozhatnak, egyetértenek-e azzal, hogy a fekvőbeteg-gyógyintézeti ellátásért a jelen kérdésben megtartott népszavazást követő év január 1-jétől ne kelljen kórházi napidíjat fizetni.
Mind a vizitdíjjal, mind a kórházi napidíjjal kapcsolatban az OVB indoklásában kifejti az Országgyűlés mulasztásban megnyilvánuló alkotmánysértését, a vizitdíj, illetve a kórházi napidíj költségvetéssel való kapcsolatát.
Szigeti: az OVB a törvényesség tisztelete alapján döntött
Nem szakmai meggyőződése, hanem kizárólag a törvényesség és az alkotmányos rend mindenek felett való tisztelete miatt vette tudomásul az Alkotmánybíróság jogértelmezéseit az Országos Választási Bizottság - közölte az OVB elnöke hétfőn este. Az OVB alkotmányjogilag továbbra is elutasítja, hogy a népszavazás jogintézményének kiterjesztő értelmezésével szűkítsék a parlamentáris kormányzás mozgásterét a költségvetési gazdálkodás területén. Ennek végső mérlegelési jogát és felelősségét azonban az Országos Választási Bizottság eddig sem kívánta és ezután sem fogja az Alkotmánybíróságtól elvitatni - írta közleményében Szigeti Péter.
Az állásfoglalást azzal indokolta, hogy az OVB tagjainak többsége úgy ítéli meg: a munkájukat alaptalan politikai támadások érték, az egyes pártképviselők nyílt fenyegetést is tartalmazó nyilatkozatokat tettek.
Az OVB népszavazási kérdésekben hozott egyedi döntéseit csak az Alkotmánybíróság minősítheti és vizsgálhatja felül - közölte, hozzátéve: a felülvizsgálat keretében vagy helybenhagyja az OVB határozatát, amivel az jogerőssé válik, vagy megsemmisítheti és a testületet új eljárásra utasíthatja. Azonban a hatályos törvények szerint döntései tartalmát (netán a testület képviselendő szakmai álláspontját) nem írhatja elő, hitelesítési hatáskörét jogállami mértékek alapján nem vonhatja el.
Az Országos Választási Bizottság nem a kormány és nem a pártok, hanem a választópolgárok független, kizárólag a törvényeknek alárendelt szerve. A közjogi testület tevékenységéről csak a törvényhozásnak tartozik beszámolási kötelezettséggel. Ezért az OVB a politikai pártok és egyes médiumok képviselőinek azokat a rágalmait, melyekkel a testület tagjainak szakmai felkészültségét, pártatlanságát, sőt emberi tisztességét is kétségbe vonták, nem csupán személyük, hanem egy európai uniós tagállam egyik közjogi alapintézménye elleni méltatlan támadásnak tekinti.
"Az Országos Választási Bizottság feladatait - törvényi felhatalmazás alapján - a hatályos jogszabályok alkalmazásával, értelmezésével és a kialakult joggyakorlat szerint végzi. Mindenféle pártosság és elfogultság nélkül" - írta Szigeti Péter.
Az MSZP kiáll elvei mellett
A Fidesz reformellenes, maradi népszavazási kérdéseivel szemben az MSZP használni akar az országnak, ezért ki fog állni elvei mellett - mondta Nyakó István, az MSZP szóvivője hétfőn este. A Fidesz a kérdéseivel egy reformellenes, mi több egy változásellenes referendumot akar megvalósítani - közölte a szóvivő, hozzátéve: toplista módon megfogalmazott kérdések ezek, amelyekre könnyű reformtagadó válaszokat adni.
Nyakó István szerint könnyű tetszeni egy országnak, de nehezebb használni. Mi használni akarunk az országnak. A maradi, a változásellenes népszavazással szemben ki fogunk állni az elveink mellett, legyen szó akárhány kérdésről - hangoztatta. A szóvivő szerint nem az a lényeg, hogy egy-egy pengeváltásban az MSZP győzi le a Fideszt, vagy fordítva, hanem az, hogy Magyarország nyerjen.
A kormány akkor alakítja ki stratégiáját, ha a referendum végigjárja az alkotmányos utat és a köztársasági elnök kiírja a népszavazás időpontját - közölte Budai Bernadett kormányszóvivő. A kormányszóvivő emlékeztetett arra, hogy Gyurcsány Ferenc miniszterelnök már korábban, többek között a Corvinus Egyetemen tartott előadásában kinyilvánította: ha lesz népszavazás, akkor a kormány természetesen áll a referendum elé. Budai Bernadett hangsúlyozta: a kormány érvelni fog a voksolást megelőző kampányban és meggyőződése, hogy az igazságtalan viszonyokat konzerválni akaró ellenzékkel szemben el tudja fogadtatni az emberekkel a reformintézkedéseket. A népszavazás nem egyszerűen azokról a kérdésekről szól, amelyek a papíron szerepelnek, hanem arról, hogy Magyarország a maradás vagy a haladás mellé teszi le a voksát - hangoztatta a kormányszóvivő.
A Fidesz elnökségi ülésen értékeli a határozatokat
Szijjártó Péter, a Fidesz szóvivője a távirati irodának azt mondta: a Fidesz elnöksége hétfőn este még ülésezik és értékeli a döntést, kedden délelőtt pedig Pokorni Zoltán alelnök ad tájékoztatást a párt álláspontjáról.
Mivel az OVB határozatát 15 napon belül - július 10-ig - még megtámadhatják az Alkotmánybíróságnál, így a döntés csak akkor lesz jogerős. A Fidesz korábbi nyilatkozatai alapján számít arra, hogy egy "kormánypárti aktivista" megtámadhatja a döntést - erről Pokorni Zoltán beszélt egy korábbi sajtótájékoztatóján. A párt ugyanakkor azt szeretné, ha egyszerre lehetne népszavazást tartani a most hitelesített három kérdésben és a már korábban jóváhagyott másik három ügyben, a termőföldről, a kórházprivatizációról és a gyógyszerforgalmazásról szóló kezdeményezésekben. Az ez utóbbiakra vonatkozó gyűjtési határidő július 9-én lejár, éppen egy nappal azelőtt, hogy az Alkotmánybíróságnál még meg lehet támadni a másik három kérdést.
Mivel az addig hátralévő két hét alatt meglehetősen nehéznek tűnik a termőföldről, a kórházprivatizációról és a gyógyszerforgalmazásról szóló kezdeményezésekben összegyűjteni a kérdésenkénti 200 ezer aláírást, a Fidesz dönthet úgy is, hogy visszavonja és újra benyújtja a kérdéseket.
A Fidesz elnökségi ülésén várhatóan arról is tárgyalnak majd, felvegyék-e a kérdések közé a több-biztosítós rendszer megakadályozásáról szóló népszavazási kezdeményezést. Orbán Viktor pártelnök korábban úgy nyilatkozott, hogy szerinte értelmes dolog lenne összefogni a Fidesz hat kérdését az egészségbiztosításról szóló, magánszemély által kezdeményezett népszavazással. Az SZDSZ tudomásul veszi a döntést
Az SZDSZ tudomásul veszi az OVB döntését, és áll elébe a népszavazásnak - közölte Horn Gábor ügyvivő . "Olyan úton indult el ezzel a döntéssel a magyar alkotmányos berendezkedés, ahonnan nagy önfegyelemmel lehet csak visszafordulni, hiszen ezek a kérdések egyértelműen a költségvetést érintik" - fogalmazott a liberális politikus. Hozzátette: kérdéses, hogy ha mások hasonlóan a költségvetést, vagy az adórendszert érintő kérdéseket tesznek fel, akkor hogyan tudnak majd ellenállni az érintett szervezetek a döntésnél.
Az ügyvivő szerint ha a Fidesz összegyűjti a megfelelő számú aláírást, a népszavazásra 2008 kora tavaszán kerülhet sor.
Mint mondta, az addig hátralévő időt arra használják fel, hogy az embereknek elmondják, miért fontos és reformértékű a három szóban forgó kérdés.
KDNP: győzött az igazság
A Kereszténydemokrata Néppárt (KDNP) szerint az OVB hétfői ülésén Gyurcsány Ferenc miniszterelnök szándéka ellenére győzött az igazság. Halász Zsuzsa azt mondta: annak ellenére, hogy a miniszterelnök nem olyan régen még azt mondta, mindent megtesz a népszavazás ellen, a hétfői határozatokkal győzött az igazság. Úgy látszik, hogy az OVB érintett tagjai az utolsó pillanatban visszafordultak arról az antidemokratikus útról, amit korábban választottak maguknak - fogalmazott a KDNP szóvivője. Nyilvánvalónak nevezte, hogy "a demokrácia csírájában létezik Magyarországon", bár az OVB a vizitdíjról, a kórházi napidíjról és a tandíjról hozott korábbi elutasító határozatával "elment a falig". Megjegyezte: az Alkotmánybírság döntését mégsem hagyta figyelmen kívül az OVB.
Az MDF-ben később alakítják ki álláspontot
Az MDF tiszteletben tartja az OVB döntését, a párt testületei azonban később alakítják ki álláspontjukat a népszavazás kérdéséről - mondta Herényi Károly, az MDF frakcióvezetője hétfőn. "Az álláspontunk ebben a kérdésben nem változott, az egy másik kérdés, hogy ezt lehet-e népszavazás elé vinni. Az OVB mai döntése azt mutatja, hogy igen, tehát eljárásjogi kifogás nincs, de a tartalmi kérdésekben a testületeknek kell kialakítaniuk a véleményüket" - mondta Herényi Károly. A frakcióvezető ezt az MTI azon kérdésére válaszolta: változott-e az MDF álláspontja a kórházi napidíjról, a vizitdíjról és a képzési hozzájárulásról azóta, hogy a párt nem támogatta a róluk szóló törvények elfogadását. A frakcióvezető hangsúlyozta, hogy a parlamenti határozatok során mindig olyan salátatörvényekről volt szó, amelyeknek egy részét támogathatónak tartották, egy másik részét elutasították.
(forrás: MTI)