Újabb vihar megy végig az országon

Piros riasztási fokozatot adott ki az Országos Meteorológiai Szolgálat Budapestre és az ország északkeleti részére a közelgő vihar miatt pénteken este. Halálos áldozatokkal járó tikkasztó hőség tombolt pénteken is Délkelet-Európában, míg a kontinens középső részén tartott az előző este keletkezett viharkárok elhárítása.

Fákat csavart ki a viharos erejű szél Mosonmagyaróváron, a város térségében 15 riasztást kaptak a tűzoltók - közölte a katasztrófavédelem.

Kidőlt többi között egy 25 méteres nyárfa is a Lajta-parti városban - tudta meg az MTI Kósa Mihály századostól, a megyei katasztrófavédelmi igazgatóság ügyeletesétől.

A mosonmagyaróvári szabadstrandon a sörsátor egy részét is elvitte a strandolók fölül a szél.

Győrött mindössze egy kisebb, félórás szélvihar volt néhány csepp esővel, itt nem érkezett bejelentés károkról.

Heves, óránként 80-120 kilométert is meghaladó széllökésekre, valamint jégesőre lehet számítani, és akár két centiméternél nagyobb átmérőjű jégdarabok is hullhatnak.

A front várhatólag a szombat hajnali órákban hagyja el Magyarországot. A csütörtök estinél általában gyengébb, ám helyenként hevesebb zivatarok és széllökések várhatóak.

Helyenként akár erősebb zivatarok és orkánerejű széllökések is lehetnek, elsősorban az ország északi térségében.

Budapestet elkerülte a front, a fővárostól északra távozott néhány kilométerrel.

Ausztriában már tarolt

Huszonnégy órán belül másodszor okoz nehézségeket a vihar Ausztriában; péntek délután Alsó-Ausztria tartományra jégeső zúdult, s az erős szél kidöntött egy fát, ellehetetlenítve a közlekedést az A1-es autópályán.

Az osztrák autóklub (ÖAMTC) jelentése szerint az A1-esen Bécs irányában Oed és Sankt Valentin között, Amstetten körzetben a Haag kijáratnál délután öt óra előtt az úttestre dőlt egy nyírfa.

Bármelyik régióban előfordulhatnak heves zivatarok - közölte a meteorológus -, ám jelenleg inkább az a valószínű, hogy Komárom-Esztergom, Fejér, Pest, Heves, Nógrád, Jász-Nagykun-Szolnok, és Borsod-Abaúj-Zemplén megye térségében alakulhatnak ki intenzív zivatarok.Európa több országában pusztít az időjárás

Romániában tizenkilencen vesztették életüket az elmúlt három napban a pusztító hőség miatt, amely nemcsak emberéleteket követelt, hanem súlyosbította az országot hónapok óta sújtó, jelentős anyagi károkat okozó aszályt is.

Az egészségügyi minisztérium legfrissebb adataira hivatkozva a román média pénteken azt jelentette, hogy az elsősorban az ország déli és keleti részében tapasztalható kánikula miatt csak Bukarestben 14-en haltak meg. Ugyanitt pénteken több mint 140-en ájultak el az utcán.

A kilátások a hétvégére is kétségbeejtőek. A kánikula az ország déli és keleti részén tartós marad, a hőmérő higanyszála az előrejelzések szerint akár 38 Celsius fokig is felkúszhat.

Romániában hónapok óta komoly aggodalomra ad okot az aszály. Nyolc megyében ivóvíz-ellátási gondok merültek fel, mivel számos településen kiszáradtak a kutak. A környezetvédelmi minisztérium betiltotta a talajvízzel való öntözést, a tárcavezető Korodi Attila pedig mindenkit a vízzel való takarékosságra intett. A minisztérium jelentése szerint több mint ötven éve nem volt ekkora szárazság Romániában. Decebal Traian Remes mezőgazdasági miniszter pénteken bejelentette, hogy a hét közepéig összesen 1,7 millió hektáron ment tönkre a termés.

Több erdélyi megyében közben vihar okozott károkat: megrongálódott a villanyhálózat, mintegy nyolcvan település maradt áram nélkül több órára.

Óriási a hőség a Balkán-félsziget déli csücskén is: a görög fővárosban kora délután 37 Celsius-fokot mértek árnyékban. Meteorológusok szerint még legalább egy hétig nem várható enyhülés.

A Görögországgal szomszédos Törökország fölé az előrejelzések szerint észak-afrikai légtömegek áramlanak a hét végén: a hőmérő higanyszála akár 40 fokig is felkúszhat. Ha így történik, 30 éves júniusi melegrekord dől meg.

A hónapok óta tartó szárazság miatt a muzulmán országban is megcsappantak a vízkészletek. A fővárosban, Ankarában már csak három hónapra elegendő ivóvíztartalék áll rendelkezésre. A hatóságok arra figyelmeztettek, hogy ha nem változik a helyzet, augusztustól rákényszerülhetnek a vízszolgáltatás részleges korlátozására.

Európa északabbra fekvő vidékein pénteken is tartott az előző esti vihar okozta károk elhárítása.

Kelet-Csehországban energetikai vészhelyzetet rendeltek el a helyi hatóságok, mert az éjjeli szélviharok és a nagy esőzések következtében súlyos zavarok keletkeztek az áramellátásban. Több tízezer ember maradt órákra áram nélkül, s az energetikai berendezéseken keletkezett károk mintegy 10-15 millió koronára rúgnak.

Szlovákiában pénteken is fatörzsek, letört faágak akadályozták a vasúti és a közúti közlekedést. Kidőlt fa torlaszolta el többek között a Pozsonyt Prágával összekötő autópályát is. Legkevesebb 15-en szenvedtek sérüléseket a viharban, a legtöbben lezuhanó faágak miatt. Egy embert villámcsapás ért, az ő állapota pénteken is válságos volt.

Svájcban Schwyz kantonban okozta a legnagyobb károkat a vihar, itt az utak tisztítása és a helyreállítási munkálatok akár hetekig is eltarthatnak.

A majna-frankfurti repülőtéren 123 érkező és 119 induló járatot töröltek csütörtökön az Európán átvonuló viharzóna miatt. A járattörlések harmincezer utast érintettek. A törölt járatok utasainak elutaztatása miatt pénteken a szokásosnál nagyobb forgalommal számolnak a frankfurti repülőtéren. Hosszú sorokra lehet számítani a bejelentkezésnél és a biztonsági ellenőrzésnél. A légikikötő illetékesei ezért azt tanácsolják az utazóknak, hogy időben érkezzenek meg a repülőtérre, és hogy előzetesen tájékozódjanak a légitársaságoknál az esetleges késésekről.

(MTI)

 

 

 


Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.