Az álomházra nem elég egymillió euró

Ha valaki azt gondolná, egymillió euróval a zsebében Európa bármely nyaralóhelyén megengedhet magának egy második otthont, csalódnia kell. Franciaországban például a Riviérán a kicsit is igényesebb házikók, különösen a tenger közeliek jócskán e felett indulnak.

A Knight Frank ingatlan tanácsadó szerint a Cote D'Azure divatosabb zugaiban 21 ezer eurót kóstál egy négyzetméternyi fedél, és hasonlóak az árak a síparadicsomokban, például Courchevelben is. Ezeken a helyeken lassan a második hivatalos nyelv az orosz, állítja a párizsi Le Figaro, érzékeltetve, hogy a vevők túlnyomó része keletről érkezik. A franciáknak, ahogy a briteknek, hollandoknak, nem marad más, mint külföldön keresni álmai nyaralóját.

Az egyik menedékhelyként Görögországot ajánlják a szakértők, a Peloponnészoszon például néhány százezerért meg lehet szerezni egy jobb házat, igaz, általában ugyanannyit rá is kell költeni, de így is egymillió alatti összegből kijön a rezidencia, 4-5 szobával, egy kisebb medencével, bár nem a tenger, hanem csak az olajfaligetek szomszédságában. Mykonosz, Korfu, Santorini kínálatát viszont már a milliós kategória jellemzi.

Egymillió alatt Velencében legfeljebb lakást lehet kapni, igaz, nem rosszat, a közelmúltban egy régi palota két felső szintje - összesen 110 négyzetméter - a Paganini negyedben 750 ezer euróért kelt el, de önálló palota csak ennek a sokszorosáért létezik, ahogy például az ínyencek által kedvelt Elba szigetén sem találni házat egymillió euró alatt. Franciaország breton részét, Portugáliát, és Spanyolországot, no meg régiónkból Horvátországot ajánlja a lap által idézett szakértő a külföldön nyugodt zugot keresők számára. Egyúttal azonban figyelmeztet: ezeken a terepeken nem árt az óvatosság.

Tanácsait a külföldi ingatlanokban utazó magyaroknak is érdemes megfogadniuk. Az első, amiről meg kell győződni, valóban az igazi tulajdonossal állunk-e szemben. Ügyvéd, helyi ismeretekkel rendelkező ingatlan-tanácsadó közreműködése nélkülözhetetlen, és egyes helyeken műszaki szakértő igénybevétele is ajánlatos. Különösen Görögországban, ahol a kinézett terület geológiai sajátosságait, illetve az épület állagát is érdemes megvizsgáltatni. Ott egyébként legalább húsz százalékkal fejelik meg az ingatlan árát az ilyen jellegű szakértői költségek, köztük a kötelezően szerződtetett jegyző díjazása.

De nem árt a körültekintés a spanyol ingatlanszerzéskor sem. Az árak szélsőségek között mozognak: 150 ezer eurótól másfél millióig lehet beszélni az átlagról. Itt érdemes arra is figyelni, hogy elemzők az utóbbi időben egyre sűrűbben emlegetik az ibériai ingatlanpiaci feszültségeket. A helyi ingatlanfejlesztő vállalkozások korlátlan szárnyalása az utóbbi időszakban megtorpanni látszik, a tőzsdei árfolyamok bizonytalan alakulása is figyelmeztet, kipukkadhat a tíz éve hízó luftballon. A jéghegy csúcsát az építőanyag-iparban és az ingatlanfejlesztésben is érdekelt Astroc jelentette. Nyilvánosságra került, hogy a cég elnöke és fő részvényese, Enrique Banuelos saját cége ingatlanaiból vásárolt 150 millió euróért, vélhetően a vállalati mérleg kozmetikázása érdekében. A bevétel ugyanis az éves nyereség 65 százalékát jelentette. Az Astroc meglehetősen rövid, ám fantasztikus sikertörténete tavaly májusban kezdődött, akkor hateurós árfolyamon vezették be a társaság papírjait a madridi tőzsdére. Idén februárban már 75 eurón jegyezték a papírt, azaz a cég piaci értéke kilenc hónap alatt 820 millió euróról kilencmilliárdra nőtt, hogy az ezt követő időszakban folyamatosan apadjon, májusra 60 százalékot tett ki a visszaesés. De kálváriát jár a többi spanyol ingatlanpiaci szereplő is, köztük az Immacoral nevű fejlesztő. Igaz, kellett hozzá négy év, hogy megtizennégyszerezze értékét, majd idén tavasszal egy csapásra húsz százalékot dolgozott le belőle. Hasonlóan járt a szolidabban, négy év alatt ötszörösére gyarapodó Metrovacesa, a Colonial, valamint a Sacyr is. Az 1999 óta évi 15 százalékos ingatlanár-emelkedés kétséget kizáróan megtorpant Spanyolországban, az elmúlt év mérlege már csak tíz százalékot jelzett, és az OECD év eleji figyelmeztetése, miszerint a spanyol ingatlanok 30 százalékkal túlértékeltek, az Ibériai-félsziget "túlházasított", kézzelfogható fenyegetéssé vált a befektetők szemében. Spanyolországban egyébként tavaly 800 ezer új ház épült, négyszer annyi, mint Nagy-Britanniában, és a beruházások zöme mögött hatalmas adósságtömeg áll. A vállalati kölcsönök fele ingatlanokban dolgozik, miközben a vásárlók adósságállományának 98 százaléka változó kamatozású. A hőskor óta pedig felfelé mozdulnak a költségeik.

Négymillió spanyol nyaraló tulajdonosa aggódik most különösen, hiszen többnyire a korlátlannak vélt ingatlanhosszra spekulálva vásároltak, sokan erőn felül, közöttük szép számmal külföldiek.

A tanácsadók körültekintésre intenek: ha valaki csak néhány hónapot tölt spanyol nyaralójában, jól nézze meg, hol vásárol, mert az ingatlanok csak a központi helyeken hasznosíthatók jól. Egyúttal az értékesítés várható nehézségeire is figyelmeztetnek - a pesszimista prognózis szerint a következő egy-másfél évben akár tízszázalékos árcsökkenés is bekövetkezhet. Mindehhez hozzájárul az ingatlanfejlesztők által következetesen cáfolt sötét jövőkép, amely szerint a megkezdett beruházások megvalósulása is kérdéses lehet. Ez a gondolat foglalkoztatja a londoni City és a New York-i Wall Street munkásait is, akik mesés bónuszaikat félkész ingatlanokba fektették a spanyol tengerparton.

Bérelni is lehet

Májustól szeptemberig 90 ezer eurót fizetett ki brit lapértesülés szerint egy londoni bróker egy provence-i nyaraló bérleti díjaként. A férfi még jó üzletnek is minősítette az ügyletet, mondván az ötszobás, teniszpályával, uszodával is rendelkező ingatlanon egy külön épületben a barátok is elszállásolhatók, amúgy pedig ugyanezt a házikót hetente 8500 eurórért lehet kibérelni. - Heti több, mint 4300 eurót spóroltunk - nyilatkozta. A rekord azonban nincs köszönőviszonyban ezzel az árral: egy francia ügynök állítása szerint egy 15 szobás, természetesen ugyanennyi fürdőszobával rendelkező villát heti 60 ezer euróért kinálnak kiadásra.

Velencében egy régi palota két felsõ szintje, összesen 110 négyzetméter, 750 ezer euróért kelt el a közelmúltban
Velencében egy régi palota két felsõ szintje, összesen 110 négyzetméter, 750 ezer euróért kelt el a közelmúltban
Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.