A Fidesz népszavazással is harcolna az egri kórházért
Az egészség nem üzlet, ezért a szocialistáknak nincs joga szembehelyezkedni az emberek érdekeivel - közölte sajtótájékoztatón a Fidesz egri választókerületi elnöke, országgyűlési képviselő. A volt titokminiszter úgy vélekedett, hogy a megyei közgyűlés szocialista tagjai erőszakosan, a demokratikus döntési rend felrúgásával kívánják privatizálni az intézményt. Ennek kapcsán emlékeztetett arra, hogy a megyegyűlésben egyaránt 20 mandátumot szerzett az önkormányzati választásokon az MSZP, illetve szövetségeseivel együtt a Fidesz. Ám az egyik fideszes képviselő kilépett a Fidesz Polgári Frakcióból, és a megyegyűlés alelnökévé vált. Elfogadhatatlan, hogy egy ilyen kardinális kérdésben egy "áruló" véleménye döntsön - mondta.
Tatár László, a megyegyűlés Fidesz Polgári Frakciójának vezetője hangsúlyozta, hogy a kórház vezetése mellé kirendelt önkormányzati biztos szakvéleménye szerint megfelelő válságkezelés mellett működtethető lenne közösségi tulajdonban a kórház.
Herman István, a Fidesz Polgári Frakció igazgatója korábban szintén sajtótájékoztatón szólt arról, hogy pártja csupán a bizottsági ülésre szóló meghívóból szerzett tudomást a privatizációs tervről. Akkor emlékeztetett arra, hogy a hatvani kórház működtetési jogát már korábban átvette a Hospinvest Zrt., és a gyöngyösi kórház működtetésére kiírt pályázatot is ez a cég nyerte. Mindkét város élén szocialista polgármester áll. Ennek kapcsán úgy vélekedett, hogy az egri intézményt is ez a cég akarja megszerezni. Ugyanakkor a Fidesz nem támogatja, hogy egy kézbe kerüljön a megye három kórháza. Közlése szerint ebben a helyzetben javasolták, hogy a megye, Eger városa és a kistérség közösen lássa el a kórház működtetését, ám javaslatukra még csak válasz sem érkezett - idézte fel a történteket Herman István.
A hevesi megyegyűlés egyébként április 26-án visszavonta a 740 aktív és 196 krónikus ágyat működtető intézmény főigazgatójának, Szakács Ferencnek a magasabb vezetői megbízatását. Ezt követően arról is döntöttek, hogy Kató Gábor egészségügyi menedzsert bízzák meg az intézmény gazdálkodásának racionalizálásával.
Merczel József, a Heves Megyei Közgyűlés alelnöke (MSZP) az MTI érdeklődésére hangsúlyozta, hogy mára válságosra fordult a kórház helyzete. A hiány hónapról hónapra 51 millió forinttal nő, és az év végére eléri az egymilliárd forintot. Az önkormányzati biztos által készített jelentés szerint ugyanakkor még a válságkezelési terv végrehajtásával is csupán 500-600 millió forintra csökkenthető az év végi hiány, amennyiben továbbra is az önkormányzat működteti az intézményt. Ebben a helyzetben mindenképpen tőkebevonás szükséges, amelynek a módja a működtetés privatizációja lehet. Ez utóbbi nem jelenti az intézmény magánosítását - mondta az alelnök. Hozzátette, hogy egy népszavazás mintegy 50 millió forintos kiadást jelentene, illetve megnehezítené az önkormányzat helyzetét. Ám lehet, hogy éppen ez a cél - mondta Merczel József. (MTI)