Hőségben feketébb a gyümölcsszezon

A jég és a fagy ritkította, a korán jött kánikula a fán rohaszthatja a gyümölcsöt: katasztrofális az idei szezon a termelőknek. A minőség se az igazi, miközben a nagy hőség a feketegazdaságot erősíti.

Aligha akad szerencsés termelő az idei gyümölcsszezonban. A tavaszi fagyokat és az elmúlt napok viharait, jégesőit az alma, a bogyósok és a szilva sínylette meg a legjobban. Az ország összes termesének mintegy fele elveszett. A többi gyümölcsnél kevesebb és tájanként, fajonként eltérő a kár. A mostani hőség azonban minden termelőnek kedvezőtlen. A korai kánikula a fán rothasztja a termést, ilyenkor aki teheti, szedi a gyümölcsöt.

Az a termés, amit meghagyott a fagy és a jégeső, így nem kelhet el drágábban: mindenki most viszi a piacra a portékát - és igyekszik is gyorsan megszabadulni tőle, hiszen ilyen melegben a leszedett gyümölcs gyorsabban romlik. A piacokon most is csak 20-30 százalékkal kell többet fizetni a gyümölcsért a tavalyinál, pedig ennél magasabb árakkal kalkuláltak a tél okozta hiány miatt. Ám az árak gyorsan csökkennek: összességében a tavalyinál átlagosan 15-20 százalékkal magasabb fogyasztói árakra lehet felkészülni - holott a termelőknek a tavalyi áraknál 50-80 százalékkal többet fizetnek a felvásárlók. A Nagykőrösi úti nagybani piacon tavaly a korai meggy június 6-án jelent meg először 250 forintos kilónkénti árral, az idén két nappal korábban 400 forinttal, de mostanra megint 200 forint körüli áron jegyzik. A kajszi 2006-ban június 26-án 400 forinttal indított, az idén június 4-én 550 forintot adtak érte. Most 430 forint körül jár az értéke.

A fogyasztói árak emelkedésének csillapítása most aneppereknek köszönhető. Ahogy Juhos István, a keceli Fresh Fruit Szövetkezet elnöke elmondta, elég egy kisteherautó, kétszáz rekesz és egy őstermelői igazolvány, és indulhat a számla nélküli kereskedelmi vállalkozás. A kényszerszedés miatt olcsón felvásárolt árut lehet vinni a piacra, ha megállítják a neppert, azt mondhatja, az áru a sajátja, és mehet is tovább. Ebben az üzletágban zsebből fizetnek, és gyorsan forog a pénz, hiszen már másnap a vásárlónál a friss gyümölcs. A hivatalos csatornán, így a termelők értékesítő szövetkezeteiben a pénz átfutásának ideje a két héttől a három hónapig tart. Most a gyorsabb romlás miatt a termelőnek és a kereskedőnek is sietnie kell. Az elnök elmondása szerint a meleg miatt egyszerre, rohamszerűen annyi árut hoznak a felvásárlótelepekre, amennyit adott esetben raktározni, elszállítani sem tudnak.

A feketegazdaságot a meleg más okokból is erősíti: a gyümölcsösökben most a legnagyobb hiány a szedőkből van. Feketén egy kiló darabos gyümölcsöt 10-20 forintért, az apróbb cseresznyét, meggyet 25-40 forintért szednek. A legális szedésért ennél 50-100 százalékkal többet kell fizetni.

A magyar termelők azonban az időjárás miatt eleve hátránnyal indulnak: a magyar háziasszonyoknak jóval több cukrot kell tenniük a lekvárba az idén - a gyümölcsnek ugyanis inkább a színe van meg, nem az íze. Ez is a kényszerérésnek köszönhető, ilyenkor ugyanis a növénynek nem marad ideje cukrot gyűjteni. Így a magyar gyümölcsnek a külföldi konkurenciával nehezebb lesz felvennie a versenyt. Mint Szabó József, a Fruitveb Magyar Zöldség-gyümölcs Szakmaközi Szervezet elnöke elmondta: az exportban várhatóan nem lesz fennakadás.

Megcsúszhatnak a zöldségtermelők

A zöldségeknél inkább kitolta az érést az idei szezon. Mártonffy Béla, a Fruitveb ügyvezetője lapunknak azt mondta: a főbb zöldségtermő területeken a fagyok és a jégesők miatt sok fajnál kellett újra vetni. Ilyenkor még az intenzív körülmények között tartott növény sem tudja behozni a lemaradást. Az idei szezonban időszakonként így a hiány okoz majd gondot. Sokan nem tudják majd a szerződésben vállalt szállítási kötelezettségeiket teljesíteni, ezért elképzelhető, hogy a feldolgozók kártérítési pereket indítanak. Engelhart József, a dombegyházi Euro TÉSZ Kft. vezetője arról számolt be, hogy náluk, az ország legnagyobb zöldségtermelőjénél ilyenre nem készülnek.

Sietni kell a szedéssel
Sietni kell a szedéssel
Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.