Szópárbaj a visegrádi csúcson
Kilenc témakört tekintettek át a visegrádi országok kormányfői tegnapi pozsonyi csúcstalálkozójukon. Gyurcsány Ferenc magyar, Mirek Topolánek cseh, Jaroslaw Kaczynski lengyel és Robert Fico szlovák kormányfő egyetértett abban, hogy a csoportosulás nemzetközi súlya tovább nőtt az elmúlt esztendőben. A vendéglátó miniszterelnök kifejtette, hogy a társulás bővítéséhez nincs politikai akarat, de fontosnak tartják az együttműködés kiterjesztését, elsősorban Ukrajnával és Moldáviával.
Áttekintették a politikusok a schengeni határok bevezetésével kapcsolatos gondokat is. Gyurcsány Ferenc javaslatára az elfogadott közös közlemény az eredetihez képest még egyértelműbben leszögezi, hogy semmi sem indokolja a jövő január elsejére tervezett teljes határnyitás elhalasztását.
- Világosan meg kell mondani: osztrák barátaink azt szorgalmazzák, hogy a három éve csatlakozott tagországokkal közös határokon még legalább további négy hónapig maradjon fenn az ellenőrzés jelenlegi rendszere. Udvariasan, de határozottan válaszoljuk nekik, hogy a halasztást semmi sem indokolja, ragaszkodunk az eredeti időponthoz - szögezte le a nemzetközi sajtótájékoztatón a magyar kormányfő.
Az európai alkotmánytervezettel és az unió további terveivel kapcsolatos eszmecserébe már bekapcsolódott José Sócrates, az EU soros elnökségét júliustól átvevő Portugália miniszterelnöke is. Robert Fico szerint Szlovákia támogatja a német kompromisszumos javaslatokat, mert az uniós alkotmánytervezetről immár két éve zajló vitának mielőbb véget kell vetni. - Végre ne önmagával, hanem lényeges stratégiai, gazdasági és szociális kérdésekkel foglalkozzon az unió - közölte a házigazda.
Gyurcsány egyetértett szlovák kollégájával, és hangsúlyozta a mielőbbi kompromiszszumos egyezség fontosságát, mert az elhúzódó viták az uniót és minden tagállamot is gyengítik. Rámutatott arra is, hogy a szolidaritás ebben az esetben is kétirányú: minden tagországgal, de az uniós közösséggel szemben is lényeges ennek az értékrendnek az érvényesítése. Jaroslaw Kaczynski erre kijelentette: - Kérem kollégáimat, hogy az EU-csúcsra ne ezzel, az elmúlt évtizedekre emlékeztető retorikával érkezzenek, mert akkor lehetetlen lesz a kompromisszum - nézett magyar és szlovák partnerére. Majd megismételte, hogy Lengyelország ragaszkodik az uniós döntéshozatalban javasolt szavazati arányok megváltoztatásához, vagyis a tagállamok népességének számából vont négyzetgyökös formulához.
Topolánek erre azt mondta, hogy "Csehország támogatja a német javaslatot, a lengyel és holland módosító indítványokat is, és ez nem vicc". Szerinte nem szükséges az európai alkotmány megnevezés. Elég, ha az eddigi dokumentumokat kiegészítő szerződéstervezetként értelmezik az anyagot.