"Homobombával" is próbálkozott a Pentagon
Az amerikai légierőnek az Ohio állambeli Daytonban lévő Wright laboratóriuma 7,5 millió dollárt követelt, hogy kifejlessze az erős afrodiziákumhatású vegyianyaggal töltött bombát, amely homoszexuális magatartást váltott volna ki és ezzel úgymond aláásták volna az ellenséges egységek morálját és fegyelmét. Az erről szóló dokumentum, amelyet a biológiai fegyverek ellen küzdő, texasi központú The Sunshine Project bányászott elő a titkosítás alól feloldott katonai iratok közül, napok óta foglalkoztatja a blogszférát, valamint az amerikai médiát.
A Pentagon elismeri, hogy létezett ilyen javaslat, de próbálja eltussolni annak jelentőségét, mondván, hogy az amerikai védelmi minisztérium soha nem tette magáévá az elképzelést és a laboratórium egy centet sem kapott erre a célra. Brian Maka alezredes, szóvivő emlékeztetett arra, hogy akkoriban számos hasonló ötlet született különböző, nem halálos fegyverekre. Ajánlottak például olyan vegyszert, amely rendkívül érzékennyé tette volna az embereket a napfényre, egy másik pedig a méheknek az emberek elleni agresszivitását fokozta volna.
Edward Hammond, a The Sunshine Project vezetője szerint a Pentagon illetékesei hazudnak: a "melegbombát" nem utasították el kapásból, sőt, komolyan tanulmányozták azt. Mi több, szerepel azon a 2000-ben készített CD-ROM-on, amelyet a nem halálos hatású fegyverekről állított össze a védelmi minisztérium egyik részlege, és ez utóbbi ismét felvetette az ötletet 2001-ben az amerikai tudományos akadémiának átnyújtott tanulmányban.
Mindenesetre a "melegbomba" sztorija számos gúnyos megjegyezést váltott ki a bloggerekből. "Ha lenne egy melegbombánk, miért ne vethetnénk azt be Afganisztán hegyei felett?" - tette fel a kérdést egy magát Washingtonban élő fekete homoszexuálisként azonosító hozzászóló. Egy másik így reagált: "Pofont érdemelnek azok a hülyék, akiknek ez az ötletük támadt és arra kell ítélni őket, hogy életük végéig Judy Garland lemezeit hallgassák".
Ugyanakkor a másság szakértői nem találják ezt az ügyet annyira viccesnek. "Ez a történet azt mutatja, hogy milyen idejétmúlt elképzelései vannak a Pentagonnak a szexualitásról, valamint a szexualitás és a jó katona fogalma közti összefüggésből" - vélekedett Aaron Belkin, a Kaliforniai Egyetem professzora. "Groteszk dolog azt képzelni, hogy valaki homoszexuálissá tud válni attól, hogy rápermeteznek egy vegyi anyagot, és ugyanilyen groteszk azt hinni, hogy ez a meleggé lett egyén innentől kezdve rossz katona lesz" - tette hozzá.
Az ügy egybecseng Robert Gates amerikai védelmi miniszter döntésével, mely szerint szeptemberben nem hosszabbítja meg Peter Pace egyesített vezérkari főnöki kinevezését, miután a tábornok még márciusban "erkölcstelennek" nevezte a homoszexualitást egy, a Chicago Tribune című lapnak adott interjúban. A nyilatkozat óriási felháborodást okozott és újraélesztette a vitát arról a törvényről, amely engedélyezi a melegek bevonulását a hadseregbe azzal a feltétellel, hogy hallgatnak szexuális orientációjukról. Az amerikai köznyelvben "Én nem kérdezem, te nem mondod" néven elhíresült törvényt még 1993-ban, Bill Clinton demokrata párti elnök idején fogadta el kompromisszumos megoldásként a kongresszus.
(MTI)