Greenpeace akció a Rába-szennyezés ellen

A Greenpeace nemzetközi környezetvédő szervezet húsz magyar és osztrák aktivistája kedden délelőtt habbal fújta be az ausztriai, feldbachi (Stájerország) Boxmark bőrgyár bejáratát, tiltakozásul az évek óta tartó Rába-szennyezés ellen.

Nemes Noémi, a Greenpeace magyarországi kampányszervezője a helyszínről telefonon az MTI-nek elmondta, az akcióra azért került sor, mert a gyár nem válaszolt a szervezet tíznapos ultimátumára. Az aktivisták "Ne habozz Boxmark" feliratú transzparenssel követelték a szennyezés megszüntetését. Az üzem emberei nagy nyomású gumitömlőkkel tisztították meg a terepet, eközben kisebb "ütközet" alakult ki. A magyar kampányszervező szerint a Boxmark mind a környezetvédőkkel, mind a nagy számban megjelent magyar és osztrák újságírókkal szemben rendkívül erőszakosan lépett fel.

A Greenpeace követelése szerint a gyárnak legkésőbb 2007 őszére meg kell felelnie az osztrák törvényekben előírt szennyvízkibocsátási határértékeknek, a naftalin-1,5-diszulfonátokat ki kell váltania, és meg kell szüntetnie a hatalmas sókibocsátást. A két héttel ezelőtt a média jelenlétében, a Greenpeace által vett újabb szennyvízminták eredményei a szervezet szerint egyértelműen alátámasztják az illegális szennyezést. A habzást okozó, a vizek tisztulását akadályozó anionos tenzidek értéke háromszorosa a határértéknek, és az összes szerves szén (TOC) esetében is a megengedett 70 mg/l helyett 539 mg/l mennyiséget mértek ki a mintákból.

A bőrgyár eddig visszautasította a tárgyalást a Greenpeace-szel. A környezetvédők május 7-i levelére nem reagált, a Greenpeace május 30-i grazi sajtótájékoztatóján nyilvánosságra hozott mérési eredményeket és határérték-túllépéseket pedig nyilatkozatban vonta kétségbe.

A Greenpeace kedden honlapján tiltakozó petíciót tett közzé, amely alá több tízezer aláírást akar összegyűjteni. A petíciót a Boxmark igazgatójának fogják elküldeni.

Ötpárti konszenzus

Ötpárti egyetértéssel fogadhatja el a parlament a Szentgotthárd és térsége környezeti állapotának védelme érdekében teendő sürgős intézkedésekről szóló határozati javaslatot.

A javaslat részletes vitájában, a parlamentben Ékes József (Fidesz) azt mondta: az uniós tagállamok állást foglaltak, hogy a határon átnyúló szennyezést kormányközi egyeztetésekkel próbálják meg rendezni.

Szerinte a magyar környezetvédelmi miniszter határozott fellépése önmagában nem lesz elég, ezért fontos, hogy a parlament határozati javaslatba foglalja a magyar álláspontot.

Kovács Kálmán környezetvédelmi államtitkár szerint jó esély van arra, hogy egyhangúlag elfogadják ezt a javaslatot, ezzel a parlament kifejezi politikai szándékát és azt a társadalmi igényt a kormányzat, a civil szervezetek és a szomszédos országok felé, hogy környezetünk, és így a felelősség is közös.

Kis Zoltán (SZDSZ) arról beszélt, hogy a Rába habzásával összefüggésben, ha más megoldás nincs, akkor a magyar kormánynak az Európai Bíróságig kell elmennie. Ez a határozat arra jó, hogy olyan politikai kinyilatkoztatást tegyen, amely a kormányra nézve kötelező - tette hozzá.

Katona Kálmán (MDF) elmondta: időben meg kell akadályozni a határ mellett tervezett osztrák hulladék égetőmű létrehozását, amely szintén veszélyt jelent.

Nagy Andor (KDNP) hangsúlyozta: ez olyan ügy, amelyben az önkormányzatok, a kormány, a politikai pártok szerencsére azonos platformra tudnak helyezkedni. Nemzeti összefogásra van szükség, mert ott helyben már elfogyott a bizalom - tette hozzá.

(MTI)

 

Demonstráció vegyvédelmi öltözékben a Rábán, 2007. májusban
Demonstráció vegyvédelmi öltözékben a Rábán, 2007. májusban
Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.