"Rágalmazás, de kivizsgáljuk"

Onkológiai kezelések leállításával vádolják az egri kórházat betegek és hozzátartozóik egy, a szerkesztőségünkbe eljuttatott levélben. Az intézmény vezetője rágalomról beszél, de vizsgálódni kezdett.

"Felháborító, hogy a rákbeteg embereknek és hozzátartozóiknak kelljen tiltakozni, egyúttal könyörögni az alkotmányos jogukért, azaz a kezelésekért vagy a már megkezdett folytatásáért. Jelenleg tizennégyen vagyunk, akiknek drága kezelését megszüntették Egerben. Nekünk az életünk a tét. Már a rákbetegeken egyébként törvényesen is kereshető sok pénz sem érdekli ezeket az embereket, különösen nem az önkormányzati biztost, aki érthetetlen módon nem veszi figyelembe az egri onkoterápiás osztály által reálisan kalkulálható havi 16-22 millió forint pozitívumot". - fogalmaz az a levél, amelyet szerkesztőségünkhöz juttattak el. Az íráshoz nem adják nevüket, különösen súlyos vádjaik ellenőrzését azonban megkíséreltük. Azt állítják ugyanis, hogy a kórház a megfelelő finanszírozás hiányára hivatkozva már megkezdett rákterápiákat állít le. Ezzel szemben, állítják, a daganatos betegek ellátásának szabályait törvény és az országos szakmai kollégium szabályai írják elő, attól nem volna szabad eltérni. Azt is protokoll rendezi, hogy a műtétet követően mennyi időn belül kell a kezelést megkezdeni. Hivatkoznak egy kormánydöntésre, amely szerint áprilistól havonta 400 súlyszámot kapott az intézmény, azaz a daganatos betegek kezelésének pénzügyi finanszírozása semmilyen formában nem okozhat nehézséget a kórháznak, mivel az elmúlt évben ez a szám csak 240 volt. Szerintük tény ugyan, hogy a rákos betegek gyógyszerei nem olcsók, ennek ellenére az osztály 2007 első negyedévében 28 millió forint nyereséget "termelt" a megyei kórháznak.

A megnevezett egri Markoth Ferenc Kórház főigazgató-helyettese rágalmazásnak nevezte a leírtakat, de azt ígérte: kideríti, van-e bármilyen alapja a panaszoknak. Dr. Kőszegi Gábor elképzelhetetlennek tartja, hogy bárki kezelés nélkül maradt volna.

Az egészségügyi tárcánál is abban bíznak, hogy a levél mögött valami félreértés húzódhat meg. Kovács Attila államtitkár szerint a kórház még ki sem használta a megadott onkológiai kapacitásokat, vagyis pénzügyi korlátja nincs a kezeléseknek. - Elképzelhetetlen, hogy egy daganatos beteget ne lássanak el, vagy hogy egy kezelést félbehagyjanak. Ha a levélnek mégis bármilyen alapja van, az egészségbiztosítási felügyelet vizsgálódni fog. S ha az történt, amit leírtak, az ottani centrumot meg is szüntethetjük.

Egyelőre nem tudjuk, hogy a levél minden részletében igaz-e. Az azonban az onkológusok szerint biztos: valós adatok alapján írták, mégpedig olyasvalaki segítségével, aki jól ismeri az onkológiát, különösen az egri kórház belső ügyeit. Poller Imre, a közeli miskolci onkológiai centrum vezetője szerint az egri onkológia problémája nem új keletű. - Én magam, mint egy időben konzulens orvos próbáltam eljárni a kórház vezetőinél, hogy tegyék hatékonyabbá a rákgyógyítást. Az adatok ugyanis azt mutatták, s mutatják, hogy az osztály kihasználtsága 35-40 százalékos, a lakosság arányához képest borzasztóan kevés a kezelés, s azok is inkább a drága terápiákra összpontosulnak - fogalmazott az onkológus. - A korábbi kimutatások szerint az észak-magyarországi régió kapacitása amúgy is a legkisebb, jóllehet itt a legnagyobb a daganatos betegek száma. A problémát csak fokozza, hogy még a meglévő kapacitások sem ott vannak, ahol valóban használnák őket - tette még hozzá Poller Imre, aki szerint a levél szerzői annyit biztosan elértek, hogy a figyelem végre az egri kórházra irányul.

Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.