Ismét politika jár a mentők nyomában

Ellentmondások garmadája övezi a salgótarjáni "betegügyet". A betegfelvétel elutasítását egyelőre nem vállalja senki. Ami biztosnak látszik: a kezelőorvos "órákon keresztül telefonált, hogy elhelyezhesse a beteget. A végén már nyomdafestéket nem tűrő hangon zúdultak belőle az indulatok, mert tehetetlen volt" - emlékeznek a salgótarjáni mentősök és orvosok a keddi baleset körülményeire.

A traumatológus főorvos az Országos Idegsebészeti és Tudományos Intézetben, majd a "felvételes" Országos Traumatológiai Intézetben is próbálkozott, hogy a két sérültnek helyet találjon, eredménytelenül. Bognár László, az OITI megbízott főigazgatója szerint azonban betegátvételt nem, csupán szakmai tanácsot kértek. Az OBSI-ban viszont emlékeznek a kérésre, sőt, először fel is akarták venni a betegeket. Később elküldték, mondván nem oda tartoznak. Az orvosok, akik nevüket nem adják ugyan, azt mondják: szakmai hiba volt nem felvenni, legalább az egyik beteget: ilyen súlyos műtétből kettőt nem jó egy helyen végezni.

Az egészségügyi tárca szerint viszont a fővárosban senki sem hibázott, hisz a két férfi olyan súlyos sérüléseket szenvedett, hogy kiemelt helyre kellett kerülniük - Miskolcra.

A Borsod-Abaúj-Zemplén Megyei Kórház és a salgótarjáni Szent Lázár Kórház intézményvezetője, Csiba Gábor, illetve Bercsényi Lajos tegnapi közleménye szerint a szaktárca keddi közlése félreérthető. Április 1-jétől a salgótarjáni kórház idegsebészeti ellátását Miskolc helyett az Országos Idegsebészeti és Tudományos Intézethez szervezték át. Mindez az ÁNTSZ honlapján is szerepel. Csiba Gábor szerint nincs olyan szakma, amelyben a salgótarjáni kórház Miskolchoz tartozna. Az egészségügyi tárca viszont azt mondja: az intézmények részletes ellátási rendjéből kiderül, hogy Miskolc volt az illetékes. Ilyen listáról azonban a Magyar Kórház Szövetségnél sem tudnak.

Lapunkat megkereste a miskolci mentésirányítás egyik tagja, aki elmondta: az eddigi közlésekben voltak pontatlanságok. A baleset után három órával a két súlyos sérült a tarjáni kórházban volt, és már kora délelőtt átszállították őket Miskolcra. Ha volt is az orvosokban bizonytalanság, ez időveszteséget nem okozott. Máskor is ennyi idő, míg egy ilyen súlyos baleset sérültjeinek állapotát stabilizálják, s sor kerülhet a műtétre. A szakember szerint, ha nincs a politikai feszültség, ebből a mentésből nem lesz ügy.

Tény: Csiba Gábor a KDNP miskolci szervezetének egyik vezetője, és Bercsényi Lajos neve is szerepel a jobboldali pártszövetség nógrádi listáján.

Információink szerint a két beteg állapota a baleset súlyosságához képest kielégítő.

Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.