Eljárás indult a Rába szennyezéséért felelős bőrgyár ellen
Az újság beszámolt a Greenpeace előző napi grazi sajtótájékoztatójáról, amelyen a nemzetközi környezetvédő szervezet osztrák és magyar szekciója ismertette az általa megbízott laboratóriumok mérésének eredményeit. Ezek szerint a Feldbachban a Boxmark által a Rábába engedett ipari szennyvízben egyes vegyületek (pl. foszfor, vas, szerves halogénvegyületek, lipofil anyagok, naftalin szulfonátok) az osztrák törvények által engedélyezett határértéket többszörösen meghaladják, a só koncentrációja pedig csaknem olyan magas, mint a tengervízé.
A Greenpeace emellett kifogásolta az üzem törvényes státusát is, minthogy a gyár 1994-es vízjogi engedélye 1999-ben lejárt, és azóta az osztrák hatóságok nem döntöttek a Boxmark újabb engedélykérelméről.
A Boxmark a Presse szerint egyelőre nem nyilatkozik a Greenpeace mérési eredményeiről, azokat először meg akarja vizsgálni, és csak azután foglal állást az ügyben.
Az osztrák ORF rádió stájerországi regionális adásában csütörtökön nyilatkozott Joób Márk, a szentgotthárdi Pro Natura környezetvédő szervezet tagja, aki elmondta, hogy felszólították a magyar lakosságot, ne vásároljon semmilyen osztrák terméket, és különösképpen ne fogyasszon osztrák sört, amely "úgy habzik, mint a Rába". Közlése szerint a bojkottal is nyomást próbálnak gyakorolni az osztrák hatóságokra, hogy végre tegyenek valamit a környezetszennyezés ellen. A környezetvédő azt is elmondta, hogy minél tovább halogatják a probléma megoldását, annál nagyobb lesz a feszültség a kétoldalú kapcsolatokban, amelyeket a Rába habzásának ügye szerinte már eddig is súlyosan károsított. Példaként említette a már megépült szentgotthárdi termálfürdő mellett tervezett hotel építésének elhalasztását.
Joób Márk az MTI-nek elmondta, hogy a négycsillagos szálloda alapkövét a helyi vezetőkkel együtt Gyurcsány Ferenc miniszterelnök tette le másfél évvel ezelőtt, de a budapesti befektető csoport úgy döntött, hogy a környezetszennyezés miatt kialakult magyar-osztrák ellentét miatt - a Rába-habzáson kívül itt szerepet játszik a határ túloldalán, Rábakeresztúr (Heiligenkreuz) mellett tervezett osztrák hulladékégetőmű ügye is - úgy döntött, hogy kivárja a beruházással a viszály rendeződését.
(MTI)