Jegyzetek részletekben, a világhálóról letöltve
Négy egyetemen kísérleti projektként digitális jegyzet- és tankönyvforgalmazást indít az idén januárban megalakult eTan Elektronikus Tananyag Zrt. Az Eszterházy Károly Főiskola, az ELTE, a pécsi, illetve a veszprémi egyetem egyes tanszékeinek hallgatói a következő szemeszterben már az Elektronikus Tananyag Piactéren - vagyis az interneten - keresztül juthatnak hozzá jegyzeteikhez, az oktatók pedig itt publikálhatják írásaikat. Ezzel párhuzamosan indul a Digitális Könyváruház is, amelyben hagyományos könyvekhez juthatnak hozzá digitális formában az érdeklődők.
- A tervek szerint másfél éven belül az ország valamenynyi oktatási intézménye, könyvkiadója és szerzője számára lehetővé válik a digitális tananyagpiacra való belépés - mondta el Sas Tibor, az eTan Zrt. vezérigazgatója. Hozzátette: a technológia garantálja, hogy a digitális tartalmak jogvédetten kerüljenek forgalomba. A felhasználóknak ugyanis regisztrálniuk kell magukat, vagyis csak az arra jogosultak tölthetik le PDF-formátumban a dokumentumokat - a rendszerben pedig azt is be lehet állítani, hogy az adott írást hányszor nyomtathatja ki a felhasználó. Sas Tibor szerint így a felhasználók olcsóbban juthatnak hozzá az írott tartalmakhoz, a szerzők pedig nagyobb biztonságban hívhatják le jogdíjaikat. A letöltésekért bankkártyával vagy átutalással lehet fizetni, de a cég dolgozik azon, hogy a hallgatók a jegyzettámogatást is fel tudják használni erre a célra.
Az elektronikus piactérről nemcsak teljes könyveket, jegyzeteket lehet majd letölteni, hanem azok részleteit is. A hallgatók eddig, ha nem akarták a teljes könyvet megvenni, vagy éppen lehetetlen volt saját példányhoz hozzájutni, egyszerűen kifénymásolták a szükséges oldalakat. Csakhogy ezzel szerzői jogot sértettek.
Menyhártné Hámori Andrea, a Nemzeti Tankönyvkiadó kereskedelmi igazgatója rámutatott: a fénymásolás elsősorban a hiány miatt, és nem spórolási okokból terjed a hallgatók körében. A tankönyvpiac háromnegyede ugyanis kiszorul a hagyományos könyvesboltokból. Menyhártné elmondta: jelenleg mintegy 40 ezer-féle tankönyv vagy jegyzet van forgalomban, ebből azonban még a legnagyobb tankönyves boltok is csak legföljebb húszezret képesek befogadni. Ilyen nagy bolt azonban csak néhány van az országban, a többség csupán 3-6 ezer példányt tud raktározni.
A webes áruházak - ahonnan a hagyományos, papíralapú könyveket meg lehet rendelni - ezt némileg képesek ellensúlyozni, hiszen a netre korlátlan mennyiségű címet föl lehet tenni. Vannak azonban olyan kiadványok - elsősorban szakkönyvek -, amelyekre néhány száz példányban lenne csak igény: ezeket nem éri meg a kiadóknak újra kinyomtatni. Menyhártné szerint ebben hozhat forradalmi változást az e-Tan Zrt. új szolgáltatása, hiszen ezt a hiányt pótolni lehet az Elektronikus Tananyag Piactéren keresztül.