Kórházi mutatók - még csak mutatóba

Régiókra és intézményekre bontva kaphatunk tegnaptól információkat a magyarországi kórházakról. Egyelőre négy mutató nyilvános.

Ágykihasználtság, általános ápolási idő, az esetek száma, illetve az egynapos ellátások aránya - egyelőre ezek a kórházi mutatók kerültek föl az Egészségbiztosítási Felügyelet honlapjára. Ezeket kínálják fel a pácienseknek, ha tájékozódni akarnak, tudják, hová mennek, vagy hová kérjék magukat a beutaló orvostól. A halálozási statisztikák, az orvosi műhibák aránya, a gyógyulási esélyek latolgatására alkalmas számok nem olvashatók az interneten. Egyelőre.

A következő két évben ugyanis szinte minden kérdésre választ ad majd a honlap. Így már ősztől megismerhetjük az egy-egy orvosra jutó betegszámot, azt, hogy hol mennyi idő telik el például egy daganatos beteg diagnózisa és kezelése között, miként a betegbiztonsági és betegjogi helyzet, valamint a betegelégedettségi mutatók is nyilvánosak lesznek. 2009-re pedig - ezt ígérik - már azt is tudhatjuk, hogy hol és mennyit kell várni az adminisztrációra, a dolgozók mennyire elégedettek, mennyit hiányoznak vagy túlóráznak, sőt még azt is, hogy hányan dohányoznak közülük.

Mire juthatunk a most napvilágot látott számokkal? Kovácsy Zsombor, a felügyelet vezetője szerint a honlapon lehetőség van az aktív és krónikus ellátás akár kórházi osztályokra vetített mutatóinak kikeresésére. Ezekből kiderül, hogy átlagosan milyen gyorsan engedi haza az embereket az adott intézmény.

Az esetszámból lehet következtetni egy kórház leterheltségére, és az orvosok rutinjára is. Ez persze függ attól is, hogy az intézmény mennyire van frekventált helyen, és milyen egészségi állapot jellemzi a környéken lakókat. Ugyanakkor: minél gyakrabban kezel egy orvos hasonló betegséggel rendelkezőket, annál biztosabb kézzel nyúl a következő pácienshez, és minél több esetet kezelnek egy kórházi osztályon, annál több tapasztalat halmozódik föl - igazít útba a honlap. Az egynapos beavatkozást a felügyelet "takarékos, ésszerű és betegbarát megoldásnak" nevezi. Vagyis: minél több beteget látnak el egy nap alatt, annál biztosabb, hogy az intézmény jól bánik a közpénzzel.

A felügyelet elnöke szerint a számok megmutatják, hogy egy intézmény vagy annak osztálya mennyire kihasznált, azaz mennyire költséghatékony.

- Látni lehet, hogy közös járulékainkból a kórház fenn- tart-e üres vagy ritkán használt kórházi ágyakat, amihez orvosok, nővérek, egészségügyi dolgozók és műszerek tartoznak.

A kórházi vezetők kedvezően fogadták az "adattárat". Varga Ferenc, a Magyar Kórházszövetség elnöke ugyanakkor hiányolja a segítséget, amely eligazíthatná a laikusokat.

- Biztos kiderül, hogy melyik intézmény népszerű, vagy melyik kevésbé, de mindez csak akkor lehet hiteles, ha az ezt befolyásoló tényezőkkel is tisztában van a nagyközönség - mondja az elnök, aki szerint ez a lista alapjában véve nem arra való, hogy versenyhelyzetet teremtsen. Úgy véli, ennél fontosabb, hogy az intézmények tisztán lássák saját mutatóikat, s ha kell, azok alapján változtassanak.

Feljelentés az egészségügyi miniszter ellen

Feljelentést tesz Horváth Ágnes egészségügyi miniszter ellen Cser Ágnes, az Egészségügyi és Szociális Ágazatban Dolgozók Demokratikus Szakszervezetének (EDDSZ) elnöke, amiért a nyilvánosság előtt azt mondta: Magyarországon a betegek ötödét félrekezelik. - Állok az ügyészségi vizsgálat elébe - reagált a hírre Horváth Ágnes, hozzátéve: jobb lenne inkább arról beszélni, miként lehet visszaszorítani a félrekezelések számát. (Hírösszefoglalónk)

Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.