Haladék a kukoricatermesztőknek
Ám a strasbourgi plénum csütörtökön olyan érdemi módosításokkal hagyta jóvá a jelentést, hogy annak végkicsengése mégiscsak az intervenció háromlépcsős kivéreztetése. Az EP a most kezdődő gazdasági évben 500 ezer tonnával, a 2008-asban 300 ezerrel magasabb plafont szorgalmaz, ám liberális, zöldpárti és szocialista képviselők javaslatára 2009-re ezzel együtt ugyanúgy beáll az EU-tanácsban gyakorlatilag már nem vitatott "nullatonnás" keret. Erre júniusban ütik rá a pecsétet a szakminiszterek. Ez azt a vitát is akadémikussá teszi, amely hazánk és az Európai Bizottság között az Európai Bíróságon zajlik az intervenció minőségi követelményeiről. A héten kezdődött perben a magyar kormány azt szeretné elérni, hogy utólag - gazdálkodási év közben - ne lehessen megváltoztatni a szabályozó rendszert az unióban. (A minőségi követelményekkel ugyanis ezt tette az unió.)
A magyarok számára kedvező kukoricaintervenció jelentős teher az unió nyakán: az elmúlt években az unió teljes intervenciós kukoricakészletének többsége magyar raktárakban hevert. Az uniós intervenciós korlátok ellen ezért - nem meglepő módon - leginkább hazánk küzdött, és a parlamentben látványos eredményt ért el.
Az EP véleményének azonban csak politikai, mint gyakorlati jelentősége van, mivel agrárügyekben csak tanácskozási jogokkal bír. Ráadásul éppen nincs intervenciós felajánlás. - A jelenlegi árak lényegesen magasabbak az intervenciós árnál, a bizottság indoklásával szemben a kukorica piaci kilátásai jók. Ára Magyarországon a 101 eurós intervenciós árral szemben 130 euró körül van - fejtette ki Glattfelder. Ezzel együtt az EP ki tudta védeni a felvásárlás gyors leépítését. Ezt ismeri el eredményének a fideszes képviselő is: "az idei kukoricát már az Európai Bizottság sem tudja visszaparancsolni a földbe".
Tabajdi Csaba, az MSZP EP- delegáció-vezetője is úgy gondolja: a kialkudott hároméves átmeneti időszak elegendő átállási időt biztosít a gazdáknak, és szerencsére a piaci körülmények is kedvezőek, így várhatóan az idén és az elkövetkezendő években nem is lesz ténylegesen szükség az intervenciós védőhálóra.