Ausztria lesz a Gazprom gázelosztója
A 250 millió eurós beruházással készülő tározóépítésben a Gazpromon kívül részt vesz az osztrák Rohöl-Aufsuchungs AG (RAG), valamint a német Wintershall. Itt is - mint a térségben mindenütt - Oroszországból érkező gázt tárolnának, ami Németországon - és nem Magyarországon - keresztül érkezne.
Ezen túlmenően az osztrák OMV és a Gazprom szándéknyilatkozatot írt alá a Baumgartenben jelenleg is működő gázelosztó bővítéséről és egy gáztározó létesítéséről - jelentette bécsi tódósítónk. Thomas Huemer, az OMV szóvivője hangsúlyozta, hogy a közös beruházással földgáz-kereskedési csomópontot nyitnak. A már ma is működő baumgarteni gyűjtőpontról - a Central European Gas Hub eddig az OMV százszázalékos tulajdona volt - ma évi 47 milliárd köbméter Oroszországból érkező gáz indul tovább. Tavaly 7,7 milliárd köbméter volt a szabadon eladható mennyiség, ami idén havonta 1,3 milliárd köbméterre nőtt. Ehhez létesít a Gazprommal közösen az OMV egyfajta tőzsdét. A tározókapacitás növelésére azért van szükség, hogy a forgalomba kerülő földgáz mennyisége is emelkedjen - magyarázza a szóvivő, aki azt is hozzáteszi: később elképzelhető, hogy a Nabucco vezetéken érkező földgáz is bekerül a baumgarteni kereskedésbe.
Oroszország földgázpiaci részesedése Ausztriában az OMV adatai szerint jelenleg 55 százalék. Ugyanez az arány az Európai Unión belül 25 százalék. Az orosz gáz a nyugat-szibériai mezőkről 5000 kilométeres vezetéken érkezik Ukrajnán és Szlovákián át a szlovák-osztrák határon lévő Baumgartenbe.
Az MTI tudósítása szerint Alekszej Miller, a Gazprom vezérigazgatója hangsúlyozta, Európa legfontosabb gázelosztó központját szeretnék létrehozni. Egyelőre kérdéses, ez hogy befolyásolja azokat a korábban bejelentett elképzeléseket, miszerint a gázelosztás több mint 10 milliárd köbméteres tárolókapacitás segítségével Magyarországon lenne. Az ügyben tegnap a gazdasági minisztériumnál nem találtunk nyilatkozót.
Jóváhagyta a Mol-csoport igazgatósága a Dunai finomító fejlesztési programját, amelynek eredményeként évi 1,3 millió tonna többletgázolaj termelése válik lehetővé. A hozzávetőleg 77 milliárd forint értékű fejlesztési program várhatóan 2010-ben zárul. (MTI)