Takácstól várják a rendet
Takács politikai sorsa az utóbbi napokban egyébként is nagy fordulatokat vett, ez a bejelentés pedig végképp kalkulálhatatlan lett volna a néhány hónappal korábbi állapotok szerint. Az állampolgári jogok biztosa eddigi általános helyettesének megbízatása ugyanis úgy szűnt meg, hogy az Országgyűlés magát a pozíciót is felszámolta, hogy helyet adjon az államfő által szorgalmazott jövő nemzedék biztosának. Általában nem emeli valakinek a presztizsét, ha egy intézmény vele szűnik meg, amint az Takács Alberttel történt.
Takács szívesen lett volna alkotmánybíró, de ez a terve nem kapott kellő politikai támogatást.
A miniszterváltásra ráadásul döntően a rendőrség megrendült tekintélyének helyreállítása miatt volt szükség. E tekintetben szintén voltak konfliktusai még ombudsmanként. A tavaly őszi események kapcsán Takács Albert szót emelt a Kossuth téri kordon ellen, de a Fidesz önkényes kordonbontását sem helyeselte. A 2006-os zavargásokról, illetve az azok során tanúsított rendőri fellépésről szóló jelentését az ellenzék visszadobta, mondván, szűkszavúan foglalkozik az atrocitásokkal, és említést sem tesz a "tömegében előforduló jogszerűtlen kényszerintézkedésekről". Tavalyi beszámolójának egy részét a Fidesz - példátlan módon - el is utasította.
Ezek után nem meglepő, hogy a vezető ellenzéki párt nincs jó véleménnyel Gyurcsány Ferenc javaslatáról, és azt hangoztatja, hogy sem szakmai, sem politikai garanciát nem lát az új miniszterjelöltben arra, hogy demokratikusan és jól is működjék irányítása alatt a minisztérium. Váratlan viszont, hogy a Fidesz politikai ikertestvérének tekinthető KDNP - fontos ügyben talán először - éppen ellenkező álláspontot vett fel: elfogadja Takács Albertet. S ezek után nem meglepő, hogy az MDF épp fél úton van a két másik ellenzéki párt között, s természetes, hogy a koalíciós pártok pedig feltétel nélkül megbíznak az új jelöltben.
A testület erkölcsi romlására kihegyezett leváltás- és távozássorozatban talán furcsán hangzik majd lapunk -, az ügyészség adataira alapozott gyűjtése, amely szerint az utóbbi öt évben a felére csökkent a rendőrbűnözés.