Takács Albert az igazságügyi és rendészeti miniszterjelölt
A miniszterelnök csütörtöki rendkívüli budapesti sajtótájékoztatóján bejelentette: azt várja Takács Alberttől, hogy a rend és a szabadság "kéz a kézben járjon", és a tárcavezető legyen kétszeresen kemény a rendőri bűnözéssel szemben. "Tegye világossá: rendőr bűnnel csak bűnüldözőként, nem pedig bűnelkövetőként találkozhat" - fogalmazta meg elvárását az igazságügyi tárca élére jelölt politikustól Gyurcsány Ferenc.
A miniszterelnök ígéretet tett arra, hogy továbbra is megvédi a rendőrséget a politikai természetű támadásoktól, de megköveteli: az új miniszter segítse elő, hogy a rendőrség óvja és védje a demokratikus szabadságjogokat, illetve védje meg magát is a bűnözéstől. "Legyen a rendőrség szolgálatkész és tisztességes, a törvényt betartó polgárokkal szemben előzékeny, a törvényt megszegőkkel szemben a lehető leghatározottabb, de végig jogszerű, (...) és legyen legalább kétszeresen kemény a rendőri bűnözéssel szemben" - hangsúlyozta a kormányfő. Gyurcsány Ferenc kitért arra, hogy az igazságügyi tárca jövőbeli vezetőjétől azt is várja, segítse az embereket és a vállalkozásokat, és sikeresen fejezze be a rendőrség és a határőrség integrációját, amiről megjegyezte: semmiképpen sem lehet aktuálpolitikai viták tárgya.
Takács Albert a sajtótájékoztatón közölte: a rend, a szabadság, a biztonság és a bizalom jellemzi majd tevékenységét. Kiemelte: szolgáltató jellegű minisztériumot kíván működtetni. Mint mondta, nagy hangsúlyt helyez a rendőrséggel kapcsolatos munkára, illetve mindent megtesz annak érdekében, hogy a testületet ne érjék politikai támadások. "Mint ahogy a rendőrséget megpróbálom megvédeni ezektől a káros hatásoktól, úgy határozottan állítom, ígérem, hogy ki fogom őket szolgáltatni az igazságszolgáltatásnak minden egyes esetben, ha ennek a szükségessége felmerül" - emelte ki Takács Albert.
A miniszterjelölt feladatai között említette a polgári és a büntető törvénykönyv, illetve a szabálysértési kódex módosítását, a schengeni csatlakozás zökkenőmentes lebonyolítását, az alkotmányozást, a szolgáltató jellegű közigazgatás megteremtésében való részvételt, ezzel összefüggésben pedig deregulációs program kidolgozását.
Takács Albert a sajtótájékoztatón elmondta, hogy a következő napokban találkozik Petrétei József lemondott igazságügyi és rendészeti miniszterrel és legközelebbi munkatársaival, továbbá áttekinti a tárca átvételével összefüggő feladatokat.
Petrétei József igazságügyi és rendészeti miniszter távozását vasárnap jelentette be a miniszterelnök, miután május 31-i hatállyal elfogadta a tárcavezető felmentési kérelmét, amit a közbizalom megrendülésével indokolt. A kormányfő a hét végén bejelentette Bene László országos és Gergényi Péter budapesti rendőrfőkapitány, illetve Dobozi József, a Rendészeti Biztonsági Szolgálat (Rebisz) vezetőjének távozását is.
Fidesz: Takács szakmailag alkalmatlan
A Fidesz álláspontja szerint Takács Albert szakmailag alkalmatlan arra, hogy rendészeti miniszter legyen - jelentette ki Répássy Róbert. "Takács Albert szakmailag alkalmatlan arra a feladatra, amely most a rendészeti miniszter előtt áll, vagyis arra, hogy rendet csináljon rendőrségnél" - mondta Répássy Róbert.
A Fidesz szerint Takács helyettes ombudsmanként "falazott" a rendőrségnek és a kormánynak, amikor a tavaly őszi rendőrségi jogsértésekről szinte említést sem tett az Országgyűlésnek benyújtott jelentésében, miközben tekintélyes jogvédő szervezetek, legutóbb az Amnesty International "súlyos hatósági visszaéléseket" állapítottak meg. Felmerül a kérdés, hogy ha jogvédőként nem lépett fel a rendőrségi bűnözés ellen, akkor mit várhatunk tőle rendészeti miniszterként - mondta Répássy Róbert. Megjegyezte: a "végiggondolatlan" miniszteri jelölés is jól mutatja azt a "fejetlenséget és kapkodást", ami a kormányzatot jellemzi. A frakcióigazgató utalt arra is, hogy eddig nem cáfolt sajtóhírek szerint a szocialista frakcióban is megfogalmazódtak a jelölt alkalmatlanságára vonatkozó álláspontok.
KDNP: felkészült a jelölt
A Kereszténydemokrata Néppárt (KDNP) szerint elfogadható a kormányfő döntése, hogy Takács Albertet jelöli igazságügyi és rendészeti miniszternek; a jelöltet felkészültnek tartják a posztra. "Rendben lévőnek találjuk a jelölést, hiszen Takács Albert felkészült erre a pozícióra" - összegezte a párt véleményét Halász Zsuzsa, aki hozzátette: tisztelik Takács Albert bátorságát, hogy elvállalja, rendbe teszi azt a romhalmazt, ami ma a rendőrség.
"Reméljük azt is, hogy Takács Albertnek lesz ereje és bátorsága, elődjével ellentétben, hogy Gyurcsány Ferenc kicsinyes, politikai szándékoktól vezérelt, törvénytelen utasításainak ellenálljon" - összegezte pártja álláspontját Halász Zsuzsa.
Az MSZP egyetért a KDNP-vel abban, hogy Takács Albert, az állampolgári jogok országgyűlési biztosának általános helyettese alkalmas igazságügyi és rendészeti miniszternek, felkészült a posztra - ezt Nyakó István, az MSZP szóvivője jlentette be.
Az SZDSZ örömmel vette a jelölést. Horn Gábor szabad demokrata ügyvivő szerint "Takács Albertet eddigi munkája mindenképpen alkalmassá teszi erre a feladatra, következetes és az emberi jogokat szem előtt tartó, jól működő ombudsman-helyettes volt".
Horn Gábor emlékeztetett arra, hogy a miniszterjelölt ombudsman-helyettessé választásakor kétharmados támogatást kapott, tehát az ellenzék számára is elfogadható volt akkor.
PORTRÉ: Takács Albert 1955. március 17-én született Kecskeméten. 1979-ben a szegedi József Attila Tudományegyetem Állam- és Jogtudományi Karán szerzett diplomát. Szociológus végzettségét az Eötvös Loránd Tudományegyetem Bölcsészettudományi Karán szerezte 1985-ben. Számos európai országban tett tanulmányutat.
1979-80-ban, majd 1985-90 között a Magyar Tudományos Akadémia Állam- és Jogtudományi Intézetében dolgozott, 1980-85-ben a Miskolci Egyetem Állam- és Jogtudományi Karán oktatott. 1986-1987-ig a Minisztertanács Titkárságán, 1997-1999-ig a Népjóléti, majd Egészségügyi Minisztériumban dolgozott. 2001 óta az állampolgári jogok országgyűlési biztosának általános helyettese, megbízatása 2007 júliusáig szól.
Tanszékvezető, egyetemi docens a Miskolci Egyetem Állam- és Jogtudományi Kara Alkotmányjogi Tanszékén. Az ELTE ÁJK Alkotmányjog Tanszék és az ELTE BTK Politikaelméleti Tanszék meghívott előadója. 1990-től tanszékvezető főiskolai tanár a Budapesti Közgazdaságtudományi és Államigazgatási Egyetem Államigazgatási Karának Államigazgatási Tanszékén. Oktatási területe a közigazgatási jog, az alkotmányjog és összehasonlító alkotmányjog, Európa-jog.
Kutatási területe az alkotmányosság és alkotmánybíráskodás, a jog- és alkotmányértelmezés, az emberi jogok, a természetjogi gondolkodás, a közigazgatási funkciók és feladatok és az alkotmányossági problémák az Európai Unióban. Alapító tagja a Magyar Alkotmányjogászok Egyesületének, ügyvezető a Ludwigsburg központú Internationales Forum der Verwaltungswissenschaftlern tudományos társaságban.
1993 óta az állam- és jogtudományok kandidátusa alkotmányjog-közigazgatási jog témakörben. 1994-95-ben részt vett a Fővárosi Önkormányzat jogalkotási programjának kidolgozásában, 2000-2001-ben közreműködött a Környezetvédelmi Minisztérium jogalkotási programjában. Összességében mintegy 80 jegyzetet, könyvrészletet, folyóirat-tanulmányt közölt hazai és külföldi kiadásban magyar, német, angol és orosz nyelven. (MTI-Adatbank)