A "tudós"
Petrétei viszont később a tudományos pályát választotta, hiszen a Janus Pannonius Tudományegyetemen kapott jogi diploma után Németországban Magister Juris címet, majd később itthon politológusi végzettséget szerzett, és mindvégig tanított is Pécsett.
A miniszteri székért Petrétei a Pécsi Tudományegyetem dékáni posztját adta fel. Döntését azzal indokolta, hogy a jogalkotást addig tanította, és nem tudott ellenállni a lehetőségnek, hogy ugyanezt a gyakorlatban is megismerhesse. A kormányban betöltött szerepe alapján valóban adódik a következtetés, hogy Petrétei a politikai életbe merítkezve sem tudott - vagy nem is akart - kivetkőzni a csendesen szemlélődő tudós szerepéből. A tárcánál folyó kodifikációs munkát nagy figyelemmel kísérte, ám az operatív irányítást szívesen engedte át másoknak.
A 2006-os kormányalakításkor nyilvánvaló volt, hogy az összevont igazságügyi és rendészeti tárca irányítása más habitusú vezetőt - politikust - kíván. A tavalyi események kapcsán egyértelművé vált, hogy egy tudós kevéssé alkalmas az utcai konfliktusok kezelésére, a határozott parancsnokhoz szokott egyenruhások irányítására. Érthető, hogy a zavargások kezelése során tapasztalt hibák miatt benyújtotta lemondását, ám azt a kormányfő nem fogadta el. Úgy tudjuk, Gergényi Péter budapesti főkapitány nyugdíjazási kérelmét viszont a miniszter tudomásul vette, ám álláspontját a kormányfő utasítására felülvizsgálta.
Petrétei távozása azóta is többször szóba került, és őt a tavaszra várt kormányátalakítás egyik biztos vesztesének tartották, de a kabinet átalakítása csak két SZDSZ-es miniszter cseréjére korlátozódott. Így most Petrétei - a hírek szerint morális megfontolásokból, kizárólag saját elhatározása alapján - önként szállt ki a politikai életből.
Mondja el véleményét a Népszabadság Online-ról!
Olvasóinknak szánt kérdőívünk itt >>>