Demonstráció a budapesti Nagymező utcai fák megóvásáért
Várady Tibor, a Védegylet munkatársa szerint a VI. kerületi önkormányzat által készített szakvélemény olyan fákat tart kivágandónak, amelyeknek állapota ezt nem indokolja.
A fasort több olyan kerületi és fővárosi jogszabály védi, amelyeket a terézvárosi önkormányzat nem vesz figyelembe - fűzte hozzá.
Az érdekvédő emlékeztetett arra, hogy a mélygarázs beruházójának megrendelésére készített 2004-es szakvélemény sem találta veszélyesnek a fákat.
Hantos Enikő, a Nagymező Utcáért Érdekvédő Egyesület elnöke arról tájékoztatott, hogy az állampolgári jogok országgyűlési biztosának pénteken beadványt nyújtanak át, amelyben a közigazgatásban országos szinten folytatott alkotmánysértő ügyfél-minősítési gyakorlat kivizsgálását kérik. Megjegyezte azt is, hogy az önkormányzat ígéretet tett arra, hogy május 31-ig még nem vágják ki a fákat, tárgyalnak a fővárosi önkormányzattal és a civil szervezetekkel.
Márton Zoltán, VI. kerületi fideszes önkormányzati képviselő szerint "az utca közterület, nem hűbéresi viszonyban létezünk, ahol esetleg egyesek, valakik, a hatalomban lévők, a zsozsót, a pénzt kézben tartók eldöntik, hogy ki mehet be az utcába, ki nem, hogy esetleg mit építhetnek itt, vagy mit nem".
A képviselő a demonstráción résztvevőket arra buzdította, hogy alapítsanak civil szervezeteket, gyakoroljanak civil kurázsit, harcolják ki jogaikat.
A terézvárosi önkormányzat csütörtökön közleményben tudatta, hogy felkéri a fővárosi önkormányzatot, hogy a XIII. kerület által a Nagymező utcai fák állapotáról készített tanulmányt, valamint a civil szervezetek által készített szakértői anyagot, mint szakhatóság, a védett fasorok kizárólagos kezelője tekintse át, és az emberi élet védelme érdekében, a helyi érdekeknek megfelelően és általuk elfogadható és megnyugtató javaslatot tegyen a VI. kerületi önkormányzatnak.
Mint írták, sajnálattal tapasztalták, hogy kezdeményezésük ellenére a Védegylet, a Levegő Munkacsoport, valamint az Összefogás a Nagymező Utcáért Érdekvédelmi Egyesület képviselőit nem vonta be a szakértői vizsgálatba a XIII. kerületi önkormányzat.
Emlékeztettek arra is, hogy a Budapesti Corvinus Egyetem Kertészettudományi Karának szakértői tanulmánya szerint a Nagymező utcában az Andrássy út és a Király utca közötti szakaszon 33 különböző korú, 15 és 90 év közötti fa található. Az állapotfelmérésnél két lehetőséget kell mérlegelni: a fasor közül kilenc platán és egy kőris kivágását, vagy a fasor teljes cseréjét.
A 350 férőhelyes mélygarázsról szóló szerződést 2001-ben kötötte meg a beruházóval a terézvárosi önkormányzat. Az építési engedély tavaly vált jogerőssé. A beruházás leállításáért több terézvárosi lakos levélben fordult a kerületi jegyzőhöz, tiltakozásuknak pedig utcai demonstrációkkal adtak nyomatékot.
Mivel a Fővárosi Főügyészség óvást emelt a mélygarázs építési engedélyét jóváhagyó másodfokú határozat ellen, a közigazgatási hivatal első fokon eljáró építési hatóságként a XIII. kerületi jegyzőt jelölte ki az új eljárás lefolytatására.
(MTI)