Fidesz: vonják vissza a privatizációra tett javaslatokat!
A fideszes politikus szerint a kormány egy utolsó privatizációs hullámmal "ki akarja semmizni" Magyarországot, hiszen olyan stratégiai vállalatok, például a Magyar Villamos Művek vagy az Állami Autópálya Kezelő eladását tenné lehetővé, amelyek privatizációja sérti az ország és az emberek érdekeit, és jóvátehetetlen károkat okoz a gazdaságnak. Hozzátette: a kormány nem az emberek, hanem külföldi befektetői csoportok érdekeit tartja szem előtt.
A Pénzügyminisztérium honlapján szerdán közzétett vagyontörvény tervezete szerint értékesíthető lesz a Szerencsejáték Zrt., a Regionális Fejlesztési Holding Zrt. és a Nemzeti Színház Zrt. Az Állami Autópálya Kezelő Zrt.-ben megszűnik a 25 százalék plusz egy szavazat tartós állami tulajdon, hasonlóan a Hochtief-csoport birtokában lévő Budapest Airport Zrt. esetében is. A Magyar Villamos Művek Zrt.-ben a 99 százalékos tartós állami tulajdon 75 százalék plusz egy szavazatra csökken, így több mint 24 százaléknyi részvény eladhatóvá válik. Ugyancsak értékesíthető lesz a Magyar Posta Zrt. közel 25 százaléka azzal, hogy a tartós állami tulajdon ebben a cégben is 75 százalék plusz egy szavazatra mérséklődik. Megszűnik a tartós állami tulajdon a Sportlétesítmények Vállalat Zrt. 75 százalékára is.
A vagyontörvény tervezete alapján eladható lesz még a Nemzeti Tankönyvkiadó még tartós állami tulajdonban lévő 25 százalék plusz egy szavazat tulajdoni hányada, hasonlóan a Herendi Porcelánmanufaktúra 25 százalék plusz egy szavazat részesedéséhez. A Tokaj Kereskedőház is értékesíthetővé válik a jelenlegi 99 százalékos tartós állami tulajdon megszűnésével.
Ezt a törvényjavaslatot és Magyarország kisemmizését a Fidesz semmilyen körülmények között nem támogatja, hanem azt szeretné, hogy a közszolgáltatások ne romoljanak tovább és az állam lássa el ezeket a feladatait - jelentette ki Márton Attila.
A fideszes politikus úgy vélte: a stratégiai vállalatok eladásával az emberek, különösen a kistelepülésen élők kerülnek majd nehezebb, kiszolgáltatottabb helyzetbe, a növekvő energiaárak, a drágább tankönyvek, az újabb postabezárások és a drágább utazás miatt.
A fideszes képviselő hangsúlyozta: Magyarországon a privatizáció már betöltötte küldetését, sőt eddig is számos olyan rossz privatizációs ügylet volt, amelyben szinte pótolhatatlan nemzeti értékek kerültek idegen kézbe. Az elmúlt években az MSZP-SZDSZ kormány már eddig is "dobra verte" a közvagyon jelentős részét, az "új arisztokrácia" azonban most a még megmaradt vagyont is "külföldi kézre akarja játszani" - jegyezte meg.
Kiemelte: a Magyar Villamos Művek eladásával a kormány az utolsó eszközét veszítené el az állami beavatkozásra a piacnyitás előtt álló villamos energia piacon. Kitért arra is, hogy az energiaszektorban például már szinte minden állami céget privatizáltak, ez azonban nem javította a szolgáltatás minőségét.
Márton Attila elgondolkodtatónak és aggasztónak nevezte, hogy a kormány elképzelései szerint megszűnne az Állami Privatizációs Vagyonkezelő Zrt., a Kincstári Vagyoni Igazgatóság és a Nemzeti Földalap is. Szerinte ezzel teljesen átláthatatlanná tennék a még meglévő vagyoni kört.
(MTI)