Helyreállt az orosz ortodox egyház egysége

Aláírták az emigráns orosz ortodox egyháznak a moszkvai patriarkátussal való újraegyesüléséről szóló okmányt, véget vetve a bolsevik forradalmat követő, 80 éven át tartó egyházszakadásnak.

II. Alekszij, Moszkva és egész Oroszország pátriárkája és Lavr (Laurus) New York-i metropolita, a külföldi orosz egyház feje csütörtökön a moszkvai Megváltó Krisztus székesegyházban, Vlagyimir Putyin orosz elnök jelenlétében látta el ünnepélyesen kézjegyével a "kanonikus közösségről" szóló okmányt, amelynek alapján a két egyház papjai közösen végezhetnek istentiszteleteket. Az okmány szerint a külföldi egyház az orosz ortodox egyház szerves része, de megőrzi autonómiáját, így maga nevezi ki a főpapjait Moszkva jóváhagyásával.

A külföldi ortodox egyházat az 1917-es bolsevik forradalmat követő polgárháborúban Oroszországból elmenekült papok, valamint nemesek és más ortodox hívők hozták létre az 1920-as évek elején. A szakadás 1927-ben következett be, amikor az emigráns egyház minden kapcsolatot megszakított a moszkvai patriarkátussal, miután az orosz ortodox egyház akkori feje, Szergij kiegyezett az ateista szovjethatalommal.

A vallási frontok még a Szovjetunió 1991-es széthullása után is sokáig merevek maradtak, s a két fél csak 2003-ban bocsátkozott hivatalos tárgyalásokba, amelyek elvezettek a mostani újraegyesülésig.

II. Alekszij méltatta Putyin ebben szerzett érdemeit, felidézve az orosz elnök New York-i találkozását Laurusszal, és Oroszországhoz hű ortodox kereszténynek nevezte őt.

Putyin az egyházi egység mai újjászületését fontos feltételként értékelte ahhoz, hogy helyreálljon az egész "orosz világ" elvesztett egysége, aminek szellemi alapja mindig is az ortodox hit volt. (MTI)

Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.