Sólyom szerint tűrhetetlen az osztrákok viselkedése
Az osztrákok ebben az ügyben tanúsított magatartása "tűrhetetlen" és "cinikus"; ha így megy tovább, az már a két ország viszonyát terheli meg - válaszolta a kormányfő a Rába ausztriai szennyezésére vonatkozó kérdésre, amikor országjáró sorozatának kőszegi állomásán természetvédő civil szervezetek képviselőivel találkozott.
A civil fórumon a zöld aktivisták kérdéseire válaszolva az államfő ismét "károsnak" nevezte a Fertő-Hanság és az Őrségi Nemzeti Park egységesítését, szavai szerint két egészen más tájról van szó, amelyeknek egymástól eltérő fejlesztési irányai lehetnek.
A múlt héten Fodor Gábor környezetvédelmi miniszter bejelentette, hogy a Rába szennyezésének megszűntetése érdekében Magyarország azt kéri Ausztriától, hogy a burgenlandi tartomány illetékes hatóságával vonassa vissza a habzás miatt részben felelős jennersdorfi bőrgyár vízjogi engedélyét.
A tervezett hulladékégetőt is szóba hozta
A Rába és a Lapincs folyó szennyezése meg fogja terhelni Magyarország és Ausztria viszonyát - jelentette ki a köztársasági elnök kedden Őriszentpéteren.
A Rába és a Lapincs folyó sószennyezése már több mint öt éve folyik. Hiába volt közös kormányülés, hiába voltak tiltakozások, úgy látszik, hogy osztrák részről nincs hajlandóság beismerni még a szennyezést sem - emelte ki.
Sólyom elmondta, hogy Kőszegen zöld civil szervezetek fórumán vett részt, ahol elhangzott, hogy aggasztja őket a Rába sorsa és a Szentgotthárd tőszomszédságába tervezett heilingenkreutzi szemétégető. Attól félnek, hogy a terület egyik fő kitörési pontja, az idegenforgalom ennek mindenképpen a kárát látja - mondta.
Hangsúlyozta: a Szentgotthárd és termálfürdőjének tőszomszédságába tervezett heilingenkreutzi szemétégető esetében még nem készült el a hatástanulmány. Most ott tartunk, hogy a magyar félnek meg kell mondania, milyen kérdésekre várunk választ a hatástanulmány során - tette hozzá. Mint mondta, Magyarországnak a nemzetközi szerződések alapján joga van véleményt nyilvánítani, viszont vétójoga nincs, "itt csak a politikai akarat segíthet".Temelín kapcsán az osztrák elnök is berágott
Az európai diplomáciában járatosak ugyanakkor tisztában vannak azzal: egészen más az államelnöki észrevétel értéke, ha az kétoldalú kapcsolatfelvételen, illetve a sajtón keresztüli üzengetéssel történik. Felvetődhet: mire mehet Magyarország az Európai Uniónál, amennyiben kétoldalú diplomáciai alapon nem tudja rendezni a Rába szennyezésének ügyét? Brüsszeli EU-jogászok lapunknak elmondták: ha hazánk az Európai Bizottsághoz fordul azzal, hogy Ausztria szerinte megsérti a közösségi jogot, úgy Brüsszelnek vizsgálati joga van. Ha megállapítja az uniós jogsértést, úgy maga a Bizottság, de akár Magyarország közvetlenül is a luxemburgi Európai Bírósághoz (ECJ) fordulhat. (A gyakorlatban ezt szinte mindig a Bizottság szokta megtenni - így elegánsabb. De az ECJ előtt akkor is lehet perelni, ha Brüsszel nem a magyar félnek ad igazat.)
A legvalószínűbb forgatókönyv azonban ez esetben az, hogy Brüsszel egyszerű kötelezettségszegési eljárást indít, s Ausztria még azelőtt abbahagyja a jogsértést, hogy az ügy a bírósági szakaszba kerülne. Az Európai Bíróság vagy kimondja a jogsértést, vagy nem. Ha kimondja, beleveheti az ítéletbe, hogy kárigény merülhet fel. Erre építve a nevesíthető kár perelhető akár Ausztriában, akár Magyarországon, tagállami bíróságon. A tagállami bíróságoknak ugyanis kötelező figyelembe venniük az ECJ ítéleteit.
Elképzelhető az is, hogy jogsértés történik, de nem az uniós jog sérül, hanem a nemzetközi magánjog. Ekkor a nemzetközi magánjogi kódex szerinti osztrák, vagy magyar bíróság előtt perelhető a kár - mégpedig nem az állam, hanem a károsultak részéről. Abban, hogy az uniós jog sérül el, döntő tényező lehet, hogy a szennyezés szintje meghaladja-e az uniós normát, amit egyébként csak részben környezetvédelmi okokból, elsődlegesen is az EU bőrgyárainak versenyegyenlőségét biztosítandó írnak elő. Ezt már a Bizottság hatásvizsgálata megállapíthatja – tájékoztatták lapunkat brüsszeli EU-jogászok.
(Brüsszeli tudósítónktól)
(forrás: brüsszeli tudósítónk, MTI)