Lejárt a K-vonalak kora

Volt tízmillió példányszáma és volt százezer. Volt a Szovjetunió "második" központi lapja, majd liberális szemléletűnek tartott újság az új Oroszországban egy oligarcha tulajdonában. A milliárdos Vlagyimir Potanyin tavaly megvált az Izvesztyijától, amely így újra állami kézbe, a Gazprom-Media birtokába került. Az orosz gázipari óriás ezzel a média minden szegmensét lefedte - korábban szert téve az NTV-re és a befolyásos, ám kritikus hangnemét megőrző Echo Moszkvi rádióadóra. Az ellenzéki sajtó szerint a Kreml így zöld utat kapott a közvélemény közvetlen befolyásolásához.

A lapot másfél éve főszerkesztő Vlagyimir Mamontov elismeri, az Izvesztyija ma nincs mindenestül átitatva Kreml-ellenes kritikával. - Mit tegyünk, valakinek a rezsim és a stabilitás mellett is ki kell állnia - mondta lapunknak, hozzátéve: sem a lap szabadsága nem került veszélybe a tulajdonosváltással, sem a sajtó függetlensége - ha ilyen létezik egyáltalán.

- Változott a lap, a vélemények a korábbinál szélesebb spektrumban jelennek meg - fejtegette a főszerkesztő, aki szerint az újság újra "össznemzetivé" igyekszik válni, minél szélesebb tömegek felé nyitni. A váltást igazolja, hogy az Izvesztyija folyamatos csökkenés után 2006 óta stabilan 150 ezres példányszámon áll.

- A "K-vonalak" vagyis a közvetlen telefonok ideje lejárt - veszi elejét az 54 éves, Vlagyivosztokban született Mamontov a Gazpromtól érkező közvetlen utasításokról szóló vádaknak. - Felesleges is lenne a kézi vezérlés, a tulajdonos jól tudja, hogy én milyen újságot csinálok - érvel a magát konzervatív-liberálisnak tartó főszerkesztő, mondván: ha majd nem egyezik a véleményük, keres magának munkát máshol.

Legfeljebb az irodája nem lesz 80 négyzetméteres. A terem sarkában ember nagyságú földgömb áll, a legalább harmincfős tárgyalóasztal körül a falakon egy-egy kép lóg a lap 90 éves történetébol: Hruscsov és Gagarin közösen olvassák a lapot, képek a főszerkesztő elődökről, köztük Nyikolaj Buharinról, aki 1938-as kivégzése előtt három éven át irányította a lapot. A főszerkesztői számítógép mellett azért "régi szabású" telefonok is sorakoznak. - Csak dísz, egyik sem vezet a Kremlbe - mondja kedélyesen.

Mamontov szerint a magukat független ellenzékiként definiáló sajtó sok esetben valójában egyoldalú propagandát folytat. - Próbáljon csak meg valaki náluk a lap szemléletével ellentétes nézeteket megjelentetni - mondja, megjegyezve, hogy ez az Izvesztyijában viszont gyakorlat. Igaz, betartanak egy fontos "korporációs szabályt": - A tulajdonost nem kritizáljuk - a főszerkesztő szerint ez a világon mindenütt így van, legfeljebb van, aki nem vallja be.

Ugyanez vonatkozik a politikailag megrendelt cikkekre. A kérdés csak az, ki hogyan kezeli. Van, aki a függetlenség mesterkélt látszatával tálalja, van, aki kendőzetlenül az olvasó elé tárja. Az Izvesztyija az utóbbi utat választja, nem tagadva, e cikkek esetenként fizetett felületen jelennek meg. Ehhez azonban nem kell az orosz elnöknek vigyázó szemét a lapon tartania. - Nem igaz, hogy Vlagyimir Putyin felhívott, s gratulált a laphoz. Széles körben terjeszteném, ha így lett volna - mondja nevetve Mamontov, majd egy különleges portréra mutat: az elnök félig árnyékban, valaki válla fölött félszemmel kikandikál, arckifejezése inkább sejthető, mint látható.

A közvetlen telefonok ideje persze lejárt.

Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.