Lovasberényben szondázza az MSZP a koalíciót

Konszolidáció, akár a koalíciós béke árán is - ez lehet MSZP válasza a Szonda Ipsos sokkoló adataira. A konszolidáció vagy koalíciós béke dilemmája különösön éles hangsúlyt kaphat a hét végén Lovasberényben, ahol a kormányzó pártok többek között az egy, vagy több biztosító kérdését vitatják meg.

Sokkolta az MSZP-t a Szonda Ipsos lapunkban publikált legújabb közvélemény-kutatása, amely szerint a biztos pártválasztók körében a Fidesz 62 százalékon áll a szocialisták 28 százalékával szemben. A kormánytagok és a párt vezetői már egy hete tudnak az eredményről, amelynek következtében az elmúlt napokban több informális találkozó is volt, nem egy a miniszterelnök-pártelnök vezetésével. Valójában nem is az eredményt érzik sokkolónak, sokkal inkább azt, hogy pár hónapja még abban hittek, annál már nincsen lejjebb. Gyurcsány Ferenc is azt kommunikálta a pártban, hogy elérkeztek a mélypontra, innen csak fölfelé vihet az út. Tévedtek. Komoly zavart okoz az is, hogy az áprilisi eredményt nem tudják egyetlen eseményhez kötni, hiszen az elmúlt hónapban nem történt olyan látványos változás, ami indokolna egy ilyen mértékű népszerűség-vesztést.

Egyes vélemények szerint - úgy tudjuk, alapvetően ezt osztja a miniszterelnök is - valójában kommunikációs problémáról van szó, s az új, egyelőre még szóvivő nélkül működő nagy reményű kommunikációs csapat majd "beleáll és kezeli" a helyzetet. A döntéshozók egy másik, erőteljes csoportja úgy véli, hogy sokkal mélyebb okokról van szó, amelyeket úgy lehet leegyszerűsíteni, hogy az elmúlt tíz hónap politikai-társadalmi-gazdasági történései most váltották ki azt az apátiát az MSZP-szimpatizánsokból, amelyet korábbra vártak. (Fontos megjegyezni ugyanis, hogy az MSZP-től most elpártolók nem a Fidesz táborát erősítették - a hivatalos zsargon a bizonytalanok közé sorolja őket.) Abban azonban mindkét tábor egyetért, hogy a mostani Szonda-mérés, akár kommunikációs válságról van szó, akár mélyebb okai vannak az eredménynek, valójában az egészségügyben történtek köré összpontosul. Ezért lehet különösen fontos a hétvégi lovasberényi találkozó, ahol az MSZP és az SZDSZ az egy, vagy több biztosító kérdésében nyitja meg a belső vitát, egyelőre a döntés igénye nélkül. A szocialisták úgy látják, a Molnár Lajos lemondott egészségügyi miniszter által elindított reform - amelynek végpontja a több-biztosítós modell lenne - meglehetősen elkapkodott, a szabad demokraták valójában "lesodorták" az MSZP-t e mostani mélypontra. Úgy vélik, hogy elég a társadalmi konfliktusokból - még akkor is, ha ez a konszolidáció esetleg koalíciós feszültséggel is járhat. Ennek a konszolidációnak a szükségességéről próbálják az informális találkozókon meggyőzni Gyurcsány Ferencet, aki töretlenül hisz abban, hogy az európai uniós pénzek meghozzák a fellendülést. Ezt ugyanakkor sokan vitatják. Úgy látják, hogy az EU-pénzek ugyan valóban nagyon fontosak, de mondjuk, egy szennyvíztisztító megépítésének nincs valódi kihatása a választói magatartásra.

Az MSZP-sek konszolidációs elképzelései meglehetősen öszszetettek. Mindenekelőtt: az ésszerű határokon belül megálljt szeretnének parancsolni az SZDSZ-nek, például a több biztosító kérdésében. Visszakanyarodva tehát Lovasberénybe: nagyon valószínű, hogy az MSZP nem fogadja el az SZDSZ több-biztosítós elképzelését, még akkor sem, ha a szabad demokraták erős csapattal érkeznek, viszik Bokros Lajost és Molnár Lajost is. A szocialisták megpróbálnak valami olyan megoldást kitalálni, amelyben egyik párt sem veszíti el az arcát. Kóka János miatt a szocialisták egyelőre nem aggódnak: a szabad demokraták friss elnökének "a több biztosító a koalíció erőpróbája" típusú nyilatkozataira egyelőre csak legyintenek annak tudatában, hogy ha ez valóban így lenne, akkor Orbán Viktor pillanatokon belül hatalomra kerülne, és ezt Kóka sem akarhatja. Különben is: végső esetben legföljebb ott van a közvélemény által már most is inkább a baloldalra sorolt Dávid Ibolya.

Ugyanakkor értesüléseink szerint az MSZP azt is szorgalmazza, hogy a "konszolidációnak" legyenek külső jelei is, amelyek komoly belső folyamatokat is elindíthatnak. Vagyis: nem halogathatók tovább a minisztercserék, és ennek keretében a kormányszerkezet átalakítása sem. Ha erről sikerül meggyőzni a miniszterelnököt, akkor valószínűsíthető, hogy az igazságügyről leválasztják a rendészeti területet, s elképzelhető, hogy azt a Szekeres Imre által vezetett honvédelmi tárcához telepítik. A folyamat elérhet Szilvásy Györgyig is, aki tavaly egyszer már kérte a kormányfőt, hadd kapjon másik területet a kormányban. Az MSZP-ben egyre többen szeretnék azt is, hogy a Bajnai Gordon által vezetett Nemzeti Fejlesztési Ügynökség kerüljön az önkormányzati tárca fennhatósága alá. Ez - közvetve - azt jelentené, hogy a szocialisták felügyelnék az EU-pénzeket.

2006. május 29.: reflektorfény a koalíció aláírásán
2006. május 29.: reflektorfény a koalíció aláírásán
Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.