A fél világ követeli Wolfowitz fejét
Az igazi ok azonban nyilvánvaló: nem akarta blamálni magát azzal, hogy együtt mutatkozik egy bukásra ítélt, népszerűtlen figurával. A Világbank és az EU közös oktatási kezdeményezéséről összehívott sajtótájékoztató szervezői csupán a témához kapcsolódó érdeklődésekre adnak választ. Ezek után a három kérdésből kettő a nemzetközi botrány közepébe került Paul Wolfowitz vezetői hatékonyságára - közvetve a lehetséges távozására - vonatkozott.
Wolfowitzot formálisan azért támadják, mert a Világbank élére történt kinevezése után személyesen intézkedett az 1997 óta ott dolgozó barátnője 36 százalékos fizetésemeléséről és előléptetéséről. Shaha Riza a bank közel-keleti részlegének kommunikációs vezetője volt. Az ötvenes éveiben járó, fiát egyedül nevelő, elvált aszszony elismert szakember. Líbiai apától és szíriai-szaúdi anyától Tripoliban született, Tunéziában nőtt fel. A legjobb brit egyetemeken, a London School of Economicson és Oxfordban tanult. Nem tudni, mióta fűzik gyöngéd szálak Wolfowitzhoz, de utóbbi már védelmiminiszter-helyettesként is juttatott megrendeléseket egy olyan cégnek, amelynek Riza adott tanácsokat. A Pentagon belső vizsgálata szerint nem sértettek szabályokat, mert Riza közvetlenül nem profitált a tranzakcióból.
Az asszony két éve Wolfowitz közbenjárására a külügyminisztériumhoz, majd egy szintén kormányzati szervezethez, a Jövőért Alapítványhoz került, miközben továbbra is megmaradt a Világbank állományában. Fizetése, amelyet kétszer annyival emeltek meg, mint amennyit a belső szabályozás engedett volna, immár 193 500 dollár - több mint Condoleezza Rice külügyminiszteri javadalmazása.
A Világbank elnöke rágalomkampányra hivatkozik. A bank etikai bizottságának volt elnöke ugyanakkor azt mondta, Wolfowitz nem mondott igazat, amikor a vizsgálat során a testület engedélyére hivatkozott. Az elnök távozását a leghangosabban Németország, Nagy-Britannia és Franciaország követeli, de az amerikai törvényhozásban többségbe került demokrata párti politikusok sem mulasztják el az alkalmat, hogy belerúgjanak a haldokló oroszlánba. Az iraki háború egyik kitervelőjének tekintett Wolfowitzot az elmúlt napokban a szenátus pénzügyi bizottságának elnöke és más szenátorok is élesen bírálták.
Csak a kiemelten segélyezett fekete-afrikai országok és a Fehér Ház áll Wolfowitz mögött. A legvalószínűbb egy kompromisszumos megoldás: az etikai vádakat ejtik, cserébe Wolfowitz maga távozik. Így megkapná a hároméves mandátuma végéig járó fizetést és az elnöki nyugdíjat. Bush elnök nyilván mindent el fog követni azért, hogy az USA a lehető legkisebb presztízsveszteséggel kerüljön ki az ügyből.