Már nem veszteséges - eladó a hollóházi porcelángyár

Értékesítésre hirdeti meg az Állami Privatizációs és Vagyonkezelő Zrt. (ÁPV Zrt.) a Hollóházi Porcelánmanufaktúra Zrt. állami tulajdonban levő 75,64 százalékos részvénycsomagját. Az állami tulajdonú gyár öt veszteséges év után tavaly már nyereséges volt.

Oravecz Péter, az ÁPV Zrt. szóvivője elmondta: a részvénypakett iránt jelentős az érdeklődés hazai és külföldi befektetők körében. A privatizációs szervezet ajánlatot kért a pályázaton kívül jelentkező érdeklődőktől, ám egyik sem felelt meg az ÁPV Zrt. elvárásainak. Az igazgatóság ezek után úgy döntött, hogy nyilvános ajánlattételi felhívással induló, tárgyalásos privatizációs eljárás keretében értékesíti a részvénycsomagot.

A jelenleg többségében állami tulajdonú gyár öt veszteséges év után pozitív szaldóval zárta a tavalyi esztendőt. Pálfi József, a cég vezérigazgatója elmondta: egymilliárd 25 millió forintos árbevétel mellett 12 millió forintos adózás előtti nyereséget könyvelhettek el az elkészült éves mérleg szerint. Ez véleménye szerint több öszszetevőnek is köszönhető. Egyrészt 2005 novemberétől az üzemben foglalkoztatottak létszáma 380-ról 260-ra csökkent, másrészt jelentős energiamegtakarítást értek el annak ellenére, hogy a gáz ára csaknem 60 százalékkal nőtt az elmúlt évben a hollóházi porcelángyárhoz hasonló nagyfogyasztók esetében. A harmadik jelentős lépés az volt, hogy a korábban felhalmozott, 506 millió forintnyi készletet 150 millió forint értékben csökkentették.

A svédországi központtal működő Scandinavian Airlines (SAS) légitársaság a tengerentúli járatai után az európaiakon is hollóházi porcelánt rendszeresít. A vezérigazgató szerint máskor az első negyedévben az éves bevétel 15 százalékát sem érik el. Most azonban, úgy tűnik, az első három hónap árbevétele 20 százalék fölött lesz.

Pálfi József szerint eredményes volt a tulajdonosi jogköröket gyakorló ÁPV Zrt. kérésére kidolgozott reorganizációs program, hiszen alkalmas a privatizációra a hollóházi üzem. A legnagyobb gondot azonban a gyár - csaknem másfél évtized alatt felhalmozott - mintegy félmilliárd forintos adósságállománya jelenti. A porcelánüzem az ÁPV Zrt.-nek és a Magyar Fejlesztési Banknak tartozik.

Ugyancsak eladásra hirdették meg a kisebbik hollóházi porcelánüzem, a Hutschenreuter Hungária Kft. egykori vagyonát. Az épületekért, termelési és irodai eszközökért nettó 116 millió forintot vár a felszámolásra kijelölt Cash and Limes Zrt. A többségében német tulajdonú kft. - fénykorában több mint 300 dolgozót foglalkoztató - hollóházi egységénél 1999-ben állt le a termelés az anyavállalat csődje miatt. Azóta több mint tíz alkalommal kínálták eladásra a vagyont, mindeddig sikertelenül. Dávid Pál felszámoló jelentős eredménynek tartja, hogy a dolgozók csaknem összes jogos követelését sikerült kifizetniük az állami bérgarancia- alap segítségével.

A legnagyobb gondot a félmilliárd forintos adósságállomány okozza
A legnagyobb gondot a félmilliárd forintos adósságállomány okozza
Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.