Az oktatási tárca már vitatja Bokros vitairatát
Bokros, az ELTE gazdasági tanácsának (gt) elnöke - hét egyetem gt-tagjainak véleményét is tükröző - vitairatot tett közzé a felsőoktatási reformelképzeléseiről. E szerint meg kellene szüntetni az egyetemek fejkvótaalapú (normatív) finanszírozását, mert az mennyiségi, és nem minőségi képzésre ösztönöz. Helyette az államnak csak az infrastruktúra fenntartását kellene finanszíroznia. Az oktatók bérét a költségtérítés mértékéhez igazított tandíjból származó bevételből, a kutatási tevékenységet pedig pályázati pénzekből kellene biztosítani.
Arató Gergely úgy fogalmazott: fontos vitaanyagként tekintenek a dokumentumra, de a tárca továbbra is az ötpontos reformelképzeléséhez tartja magát. Ebben vannak olyan pontok, amelyek közel állnak Bokros elképzeléseihez, a vitairat azonban nem tükrözi a minisztérium álláspontját.
Bokros Lajos például ötéves megállapodásokat kötne az egyetemek finanszírozásáról, a tárca is többéves - igaz, csak három évre szóló - megállapodásokban gondolkodik. - Míg azonban a vitairat csak az infrastruktúrát finanszírozná, addig a tárca a képzés és a kutatás költségeihez is hozzá kíván járulni. Épp ezért nem kívánják megszüntetni az államilag támogatott férőhelyeket, sem pedig a képzési hozzájárulást a költségtérítés szintjére emelni (előbbi alapképzésben évente 105 ezer forint, utóbbi szemeszterenként 80 ezer-másfél millió forint). A férőhelyeket azonban a munkaerő-piaci igényeknek megfelelően próbálják elosztani - mutatott rá az államtitkár.
A tárca elképzelései között is szerepel, hogy a kiemelkedő minőséget nyújtó intézményeket kiemelten finanszírozza. Ám Bokros Lajossal ellentétben nem egyszer s mindenkorra döntenék el, hogy melyek a "súlyponti" intézmények, hanem minőségi mutatók alapján háromévente felülvizsgálnák a finanszírozást.